Куди саме відлітають птахи на південь і як там живуть узимку

45

Мільярди птахів мігрують на зиму в теплі краї. Багато в чому це явище залишається загадкою для науки повідомляє портал Зазор Нет.

  • Міграція птахів на зиму залишається загадкою для науки, але відомо, що ластівки, солов’ї, журавлі, лелеки, фламінго та пелікани здійснюють тривалі перельоти у теплі краї.
  • Птахи долають величезні відстані: ластівки летять до 10 тис. км, лелеки можуть бути в дорозі до 2 місяців, а фламінго за ніч долають до 600 км.
  • За даними програми ООН з навколишнього середовища ЮНЕП, за останні 30 років чисельність мігруючих птахів скоротилася вдвічі через руйнування екосистем та браконьєрство.

Ластівки

Ластівки та соловейки – найвідоміші співчі птахи з загону гороб’ячих. З місць гніздування вони відлітають раніше за всіх, у серпні-вересні, тому що пропадають комахи – їхня кормова база.

Ластівки мешкають майже на всій території Євразії та в Північній Америці. Вони здійснюють найдовші перельоти, долаючи відстані до 10 тис. км. На переліт у ластівок йде від 5-6 тижнів до 2-3 місяців. Вони летять великими зграями у світлий час доби зі швидкістю до 60 км/год.

Ластівка

Ластівки із західної популяції в Європі мігрують до Африки на південь від Сахари або в тропічні регіони Азії. Представники східної популяції вирушають зимувати на південь Китаю, до Південно-Східної Азії. Місця зимівлі птахів постійні, склалися за тисячі років.

Сайт про птахів Birds4Africa зазначає, що перелітні ластівки з’являються на всій території Південної Африки до жовтня. Тут вони знаходять велику їжу, годуються групами. Вночі птахи збираються у великі гнізда у очеретяних чагарниках. Експерти сайту Національного парку Нортумберленд вважають, що ластівки не залишаються назавжди в Південній Африці через численних хижаків, які загрожують їхньому потомству.

Читайте також:  Де мешкають пінгвіни, чому вони не літають

Солов’ї

Ці маленькі пташки з горобцеподібних знамениті своїм унікальним співом. Місця їхнього проживання — вся Європа та західна частина Азії, деякі види поширені до Далекого Сходу. З теплих регіонів такого великого ареалу соловейки не мігрують на зиму.

Соловей

З холодних частин Центральної Азії птахи відлітають на зимівлю до Індії, Китаю, Японії, Кореї, Індонезії. Птахи долають величезні відстані у пошуках відповідного клімату.

Європейські солов’ї, за свідченням Британського фонду орнітологів ВТО, зимують у вологій зоні Західної Африки. Солов’ї зі Скандинавії мігрують до Північної Африки, на Аравійський півострів, до Південного Ірану. На зимівлі птахи харчуються комахами, хробаками, ягодами. Але тут вони не співають, як на батьківщині.

Журавлі

Журавлі — птахи, які восени найбільше турбують душу своїм курликанням. Сірий журавель — великий птах, який мешкає по всій Європі та в північній частині Азії. Тут у густих чагарниках і високій очереті вони влаштовують гніздування.

Наприкінці серпня вони збираються до передпольотних груп до кількох тисяч особин. У цей час харчуються зерном, що залишається на полях, набираються сили. Під час перельотів журавлі будуються знаменитим клином. Завдяки великим крилам у них вироблено особливу стратегію перельоту. Птахи вловлюють терми (теплі вертикальні потоки повітря), вся зграя злітає і швидко ховається у небі. Потоки переносять журавлів великі відстані.

Журавель

Журавлі із Північної Європи зимують у Франції, Іспанії, Єгипті, Судані. Мешканці Центральної Європи мігрують до Туреччини, Ізраїлю, Ірану, Іраку, а з Сибіру та Далекого Сходу — до Індії та Китаю.

Лелеки

Лелеки, як і ластівки, одні з найдальших мігруючих птахів. Білі лелеки – жителі Європи та Азії. З теплих регіонів вони не відлітають, зимують на місці гніздування. З Європи лелеки проклали кілька маршрутів на південь:

  • Із західної частини континенту через Гібралтар до Південної Африки.
  • Зі Східної Європи через Малу Азію, Ізраїль до Східної Африки, Ефіопії.
  • З Північної Європи через Францію, Іспанію на зимівлю до Марокко.
  • З Німеччини та Угорщини летять через Балкани, Туреччину до Центральної та Південної Африки.
Читайте також:  Шкільні зошити: особливості вибору офісних аксесуарів

Для перельоту лелеки збираються в зграї по 500-600 особин. Летять вдень на великій висоті, часто ширяють, потрапляючи в термічні потоки. Під час ширяння вони не складають крила і не витрачають енергію. У дорозі на зимівлю перебувають до 2 місяців.

Лелек

На місці зимівлі збиваються у тисячні зграї, хоча на батьківщині живуть у родинних гніздах. За зиму добре відгодовуються і додому повертаються вдвічі швидше.

Рожеві фламінго

Ареал проживання рожевих фламінго – Близький Схід, Середземномор’я, а північні гніздування знаходяться в Казахстані. Екзотичні птахи поселяються в солоних лагунах та біля лужних озер.

На сайті Sea World пишуть, що фламінго схильні переміщатися в межах свого ареалу:

  • У Середземномор’ї нерегулярно перелітають із Франції, Італії, Іспанії, Туреччини до Алжиру.
  • Ті, хто народився в Алжирі, переміщуються до Туреччини, а з Іспанії, Італії, Греції — до Франції.

Рожевий фламінго

Але в Азії через мінливі кліматичні умови (посухи чи морози) стали масово мігрувати на південь — у південну частину Індії, на Шрі-Ланку. Там вони збираються в зграї понад тисячу особин, можуть іноді залишатися на весь рік. Але при цьому не влаштовують гніздові колонії для розмноження. З Казахстану фламінго мігрують у вересні–жовтні. Їхній маршрут пролягає берегом Каспійського моря, а зимують або в південній частині моря або в Перській затоці.

Фламінго перелітають ночами зграями по 20–60 птахів чи кілька сотень. Летять різною висотою: над водою — на 50 м, над сушею — до 2–6 км. За ніч долають до 600 км.

Пелікани

Рожеві пелікани мешкають в Євразії, гніздяться від дельти Дунаю на заході до Монголії на сході. На зимівлю вирушають до Середземномор’я, у північну частину Африки, у регіони між Перською затокою та північною Індією. У польоті пелікани вишиковуються в кілька косих ліній. Змахують крилами синхронно і переходять до польоту, що планує.

Читайте також:  Mastercard боротиметься з шахраями за допомогою ШІ

Пелікан

В Америці живе американський білий пелікан. Він оселився у західній частині Канади, США, у Мексиці та Панамі. Мігрує з місць гніздування до центру Каліфорнії, на узбережжі Гватемали, на береги Мексиканської затоки. Перечекавши холодний час, пелікани повертаються для розмноження у свої постійні колонії.

Заключеня

За останні 30 років, як зазначає програма ООН з довкілля ЮНЕП, чисельність мігруючих птахів скоротилася вдвічі. Перельоти для них стають ризикованими через руйнування екосистем, браконьєрство. Проте із 11 тисяч видів птахів на зимівлю перелітають близько 2 тисяч.

Очевидні причини сезонних міграцій птахів — нестача харчування та несприятливі погодні умови. Інстинкти женуть їх на тривалі важкі перельоти двічі на рік у теплі краї та назад на батьківщину.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я