Конференція з клімату, ймовірно, закінчиться без чіткого рішення щодо викопного палива

6

Оскільки учасники не змогли дійти згоди, конференцію з клімату довелося продовжити. Питання про те, як і чи слід світовій спільноті поступово відмовлятися від викопного палива, було одним із найбільш обговорюваних. Тепер компромісу досягнуто.

COP28 у Дубаї – Нафтові держави блокують: Конференція з клімату, ймовірно, закінчиться без чіткого рішення щодо викопного палива

На Всесвітній конференції з клімату у Дубаї (COP28) було представлено компромісний проект резолюції, який закликає до «переходу» від викопного палива. Це означає, що текст, представлений у Дубаї в середу вранці, був більш жорстким порівняно з попереднім проектом після тривалих переговорів. Однак такі країни, як Німеччина, не одержали гору у своїй вимогі домовитися про глобальну відмову від вугілля, нафти та газу.

Новий центральний проект резолюції закликає до «переходу від викопного палива в енергетичних системах справедливим, упорядкованим та чесним чином». Якщо новий текст буде прийнято на пленарному засіданні конференції, це буде перша резолюція на кліматичній конференції ООН, в якій буде порушено тему майбутнього всіх видів викопного палива – включаючи нафту та газ, а також вугілля. Нафтові держави, зокрема Саудівська Аравія, рішуче виступили проти резолюції про повну відмову від нафти та газу в усьому світі.

Конференція ООН щодо зміни клімату у Дубаї (COP28) мала завершитися у вівторок. Проте проект резолюції, представлений еміратським головою КС у понеділок, був відкинутий переважною більшістю, включаючи країни ЄС, США, Бразилію та малі острівні держави. За їхніми заявами, загалом близько 130 держав виступили проти розпливчастого проекту резолюції.

Колишній варіант передбачав лише «скорочення» видобутку та використання викопного палива. У ньому також говорилося, що це має бути зроблено «справедливим, упорядкованим» чином, щоб досягти нейтральності парникових газів «до 2050 року, до 2050 року або близько».

Читайте також:  Зеленський виступить перед сенаторами США

Резолюція конференції з клімату: швидше заклик, ніж заява

У цьому проекті особлива увага приділяється періоду до 2030 року, який має важливе значення для переходу до нешкідливих для клімату умов. У тексті міститься заклик «прискорити» вжиття заходів щодо захисту клімату у це «вирішальне десятиліття», щоб досягти глобальної кліматичної нейтральності до 2050 року. Водночас визнається важливість «перехідних видів енергії» для енергетичної безпеки – посилання на важливість природного газу як менш шкідливого джерела енергії для клімату, ніж нафта.

Еміратський президент COP28 Султан Ахмед аль-Джабер тепер хоче, щоб переглянутий проект резолюції був швидко поставлений на голосування. Він скликав пленарне засідання конференції на 9.30 ранку за місцевим часом (6.30 ранку за центральноєвропейським часом). На кліматичних конференціях ООН рішення мають ухвалюватися з урахуванням консенсусу. Проте формального голосування не проводиться.

Центральний текст резолюції – це підсумковий документ з так званого глобального підбиття підсумків (GST). У ході цієї оцінки кожні п'ять років проводиться огляд виконання національних кліматичних цілей, які країни поставили перед собою у рамках реалізації Паризької кліматичної угоди, і це сталося вперше. Оскільки глобальна інвентаризація має всеосяжний характер, на відміну від попередніх всесвітніх конференцій з клімату, COP28 не припускатиме прийняття одноосібного рішення на пленарному засіданні конференції.

Потреба відмовитися від викопного палива зберігається

Стівен Корнеліус із WWF заявив, що новий центральний проект резолюції є «вкрай необхідним поліпшенням» порівняно з попереднім текстом. Формулювання про викопне паливо було «значно покращено», але цього недостатньо.

«Для того, щоб планета була гідна життя, нам необхідна повна відмова від усіх видів викопного палива», – попередив Корнеліус. Однак, на його думку, якщо текст буде прийнято, це стане «важливим моментом», оскільки вперше після багаторічного ухилення від його прийняття на всесвітній конференції з клімату, викопне паливо буде названо рушійною силою кліматичної кризи.

Читайте також:  ПП "для всіх практичних цілей"

Джерело: www.stern.de

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я