Дональд Трамп ще навіть не повернувся до Білого дому, але непередбачуваний обраний президент США вже викликав невдоволення своїх колег у Європі. Дехто сприймає його небезпечним хворим. Іншим здається, що він розворушив лінивий мурашник.
Європа намагається зберегти обличчя у відповідь на ескапади Трампа
За два тижні до своєї інавгурації Трамп насторожив, зробивши провокаційні заяви, зокрема відмовившись виключити можливість використання військової сили для захоплення данської автономної території Гренландія.
Приголомшливі випади стали сигналом до потрясінь і нагадуванням про те, з якими американськими гірками зіткнувся світ під час першого терміну Трампа.
Але поки що Європа, схоже, намагається не надто нервувати через Трамп.
Верховний комісар ЄС із закордонних справ і безпекової політики Кая Каллас наслідувала приклад стриманої реакції Данії, заявивши в четвер, що «Ми маємо поважати територіальну цілісність та суверенітет Гренландії».
Пізніше її підтримали дві вищі посадові особи ЄС, які заявили, що ЄС завжди захищатиме своїх громадян і цілісність своїх демократій, наголосивши при цьому на важливості “трансатлантичних зв'язків”.
Казус Трамп: “Не варто реагувати на все”
«У цьому суворому світі Європа та США сильніші разом»– написали Урсула фон дер Ляйєн та Антоніо Коста, які очолюють Європейську комісію та Європейську раду відповідно, в ідентичних повідомленнях у соціальних мережах X.
Вони додали, що Брюссель розраховує на «позитивна взаємодія» з новою адміністрацією США, засноване на спільних цінностях та спільних інтересах.
«Один із уроків першого терміну президента Трампа полягає в тому, що не слід реагувати на все поспіль», – Заявив прем'єр-міністр Бельгії Олександр Де Кроо.
«Багато речей запускаються з єдиною метою — розпочати дискусію, яка зрештою ні до чого не призводить».
Дипломати заявили, що в ході дискусії послів ЄС з приводу відносин з Трампом і передбачуваного втручання в політику ЄС його союзника-мільярдера Ілона Маска, яка відбулася в Брюсселі, потрібно було зберігати холоднокровність.
«Це сприймається дуже серйозно, але в той же час є вагомі причини не підливати олії у вогонь на даному етапі»– Заявив один дипломат.
Аналітик Василіс Нтусас із Німецького фонду Маршалла заявив, що реакція ЄС на дії Трампа була навмисне. «пом'якшує».
«Пріоритетом ЄС, безперечно, є розробка позитивного порядку денного, пропозицій та запитів, що відповідають глибоко транзакційному мисленню обраного президента Трампа», – Сказав він.
“Будь-які різкіші відповіді, ніж запропоновані, могли бути розцінені як контрпродуктивні”.
«Дверний килимок» та казус Трамп
Враховуючи небезпеку, з якою стикається Європа, є безліч причин, з яких ЄС необхідно зберегти підтримку Трампа.
Новий лідер США пообіцяв покласти край війні Росії в Україні, і європейські союзники намагаються переконати його не нав'язувати континенту невигідну угоду.
Вони також щосили намагаються уникнути торгових мит, які висуває Трамп.
Останні заяви пана Трампа ще раз наголошують, що наступні чотири роки стануть викликом для наших трансатлантичних відносин.— заявив німецький депутат Європарламенту Девід Макаллістер, який очолює комітет із закордонних справ Європейського парламенту.
«Проте це не повинно утримувати нас від спроб конструктивно працювати з новою адміністрацією США на користь нашої спільної безпеки».
Інші наполягають на тому, що Європі необхідно відреагувати більш рішуче, особливо на конфронтаційний підхід власника X Маска.
«Щодня Трамп і Маск загрожують демократіям, які є союзниками США»– Заявив лівоцентристський депутат Європарламенту від Франції Рафаель Глюксманн у програмі X.
«Європа має прокинутися. Або змиритися з долею килимка для ніг».
Аналітик Нтусас згоден з тим, що поки що рано говорити про протистояння з Трампом, але «вичікувальна» позиція Брюсселя не може бути стійкою у довгостроковій перспективі.
«ЄС доведеться вибирати, у яких битвах йому боротися»— сказав він.
«Але йому також доведеться провести набагато чіткіші межі щодо того, що воно вважає непродуктивною чи неприйнятною поведінкою, і бути готовим до того, що буде далі».