Канцлер Німеччини Олаф Шольц, який знаходиться в складній ситуації, сьогодні виступить у парламенті, щоб розпочати процес підготовки до виборів 23 лютого, сподіваючись, що він зможе подолати політичну кризу і виграти другий термін.
Вотум довіри: канцлер Німеччини Шольц планує фіаско
66-річний Шольц, коаліція якого розпалася минулого місяця, порушив питання про довіру. Вотум довіри, як очікується, він сьогодні програє, що відкриє шлях до розпуску Бундестагу та повернення до голосування. Цього Шольц і хоче.
Політичне змагання відбувається в той час, коли провідна економіка Європи щосили намагається оживити свій експортно-орієнтований промисловий сектор, що спотикається, на тлі високих цін на енергоносії та жорсткої конкуренції з боку Китаю.
Берлін також стикається з серйозними геополітичними проблемами, оскільки йому доводиться протистояти Росії через війну в Україні, а повернення Дональда Трампа до Білого дому посилює невизначеність щодо НАТО і торговельних зв’язків.
Мерц, колишній корпоративний юрист, довгий час обрушував нищівний вогонь на різношерстий альянс соціал-демократів канцлера (SPD), лівих зелених та ліберальних вільних демократів (FDP).
Коаліційні розбіжності з приводу фінансових та економічних проблем досягли апогею, коли Шольц звільнив бунтівного міністра фінансів від FDP Крістіана Лінднера 6 листопада, коли Трамп був переобраний.
Після відходу Лінднера Шольц опинився біля керма уряду меншості із Зеленими на чолі з віце-канцлером Робертом Хабеком та міністром закордонних справ Анналеною Бербок.
Уряд не може прийняти важливі законопроекти чи новий державний бюджет без підтримки опозиції і тепер ледве зводить кінці з кінцями, оскільки всі сторони перебувають у режимі виборів.
Політичні потрясіння в Німеччині збіглися з кризою та тупиковою ситуацією у ключовому партнері ЄС Франції. Президент Еммануель Макрон у п’ятницю попросив центриста Франсуа Байру спробувати сформувати новий уряд. І все там поки що зависло.
Вотум довіри: Зелені утримаються
Шольц мріє програти сьогодні Щоб гарантувати негативний результат вотуму недовіри, Зелені пообіцяли утриматися. Це після того, як украй права партія Альтернатива для Німеччини (AfD) пригрозила зірвати процес, проголосувавши за Шольца. Зі шкідливості, за своєю популістською звичкою.
Якщо Шольц, як і очікується, програє голосування, президент Франк-Вальтер Штайнмайєр може ухвалити рішення про розпуск законодавчого органу та офіційно оголосити узгоджену дату виборів – 23 лютого.
Німецька політика у повоєнну епоху довгий час була стабільною та врівноваженою. У ній домінували дві великі партії – CDU/CSU та SPD. А невелика Вільна демократична партія часто грала вирішальну роль молодшого партнера чи то тих, чи то інших.
Партія Зелені з’явилася у 1980-х роках. Але за останнє десятиліття політичний ландшафт ще більше розколовся через зростання популярності AfD. Це стало шоком для країни, темна історія якої нацизму довгий час робила вкрай праві партії табу.
Сформована як маргінальна партія євроскептиків, AfD перетворилася на велику політичну силу. Вона виступила проти політики відкритих дверей Меркель до мігрантів. І наразі має підтримку близько 18 відсотків виборців.
У той час як інші партії взяли на себе зобов’язання не співпрацювати з AfD, деякі з них частково перейняли її демагогічну антиімміграційну та антиісламську риторику.
Після падіння режиму президента Сирії Асада деякі депутати CDU поспішили вимагати, щоб близько мільйона сирійських біженців, які перебувають у Німеччині, повернулися на батьківщину. Чи не всі.
Перезавантаження німецької моделі: пошук пріоритетів
Зимові вибори стануть більш напруженими. Вони проходять у той час, коли «німецька модель перебуває у кризі», вважає політолог Клер Демесмей із Sciences Po Paris, яка працює у Берліні.
Процвітання Німеччини «було побудовано на дешевій енергії, що імпортується з Росії, на безпековій політиці, переданій на аутсорсинг у США, а також на експорті та субпідрядах у Китаї»– Сказала вона агентству AFP.
Демесмей заявила, що зараз країна переживає масштабний процес переорієнтації. Це «підживлює страхи у суспільстві, які відбиваються на політичному рівні».
«Політичний дискурс став більш напруженим. Німеччина охоплена сумнівами».