Іранського блогера засуджено на 12 років: за твіт з точкою

7

Іранський суд засудив до 12 років в'язниці письменника та блогера Хоссейна Шанбехзаде за твіт із крапкою.

Іранського блогера засуджено на 12 років: його твіт з точкою набрав більше лайків, ніж пост аятоли

У червні 36-річного Шанбехзаде заарештували після того, як його твіт з однією точкою набрав більше лайків, ніж пост глави держави аятоли Алі Хаменеї.

Про це пише Iran International. Шанбехзаде у травні поставив лише крапку у коментарі під твітом, де було опубліковано фото верховного аятоли Ісламської республіки Алі Хаменеї з національною волейбольною командою. Причому ця відповідь блогера зібрала більше лайків, ніж оригінальну посаду із зображенням духовного лідера країни.

Гнів аятоли

Чи сам старий Хаменеї образився, чи його оточення. Відомому критику іранського режиму було пред'явлено звинувачення одразу за кількома статтями.

П'ять років позбавлення волі він отримав за «проізраїльську пропаганду», ще чотири роки – за образу ісламських святинь, два роки – за поширення брехні про політику влади та ще один до купи – за антидержавну пропаганду.

Адвокат Амір Раісян натякнув, що коментар став приводом для кримінального переслідування, оскільки обвинувачення, що містяться у справі, абсурдні і бездоказові. Зазвичай суди інкримінують саме такі злочини активістам, щоб утримати їх у в'язниці на тривалий термін та залякувати решту, пояснив Раїсян.

Адвокат підкреслив, що звинувачення не довело провину Шанбехзаде за найважчою статтею, а як докази призвело лише його особисті повідомлення. Обґрунтовуючи рішення, суддя згадав пости блогера на підтримку політичних в'язнів та скасування обов'язкового носіння хіджабу, використання хештегу #НетКазням, критику іранських виборів та вираження радості щодо загибелі колишнього президента країни Раїсі.

Вирок було ухвалено 31 серпня. Наразі юрист веде обговорення зі своїм клієнтом з питання оскарження цього рішення. Захисник сподівається оскаржити вирок. Як уточнив адвокат, згідно з іранським законодавством, у цьому випадку застосовується принцип поглинання термінів тривалішим. Шанбехзаде сумарно призначили 12 років ув'язнення, але він швидше за все проведе у в'язниці п'ять років.

Читайте також:  Напад у дитячому садку на півдні Китаю: 6 жертв

Незабаром після арешту в травні обліковий запис Шанбехзаде в X був деактивований. Ймовірно, для того, щоб запобігти його неправомірному використанню службами безпеки. Але його ім'я протягом кількох годин знаходилося у трендах іранського X. Користувачі відзначали його вплив та безстрашні коментарі.

Хосейн Шанбехзаде на заході, присвяченому мільйонному обліковому запису в іранському Х.

«Біглий агент»

Для Шанбехзаде це перше тюремне ув'язнення. Минулий термін йому призначили після протестів 2019 року. Тоді письменника звинуватили в образі святинь та лідера Ісламської республіки, а державні медіа писали про нього як про «побіжного агента Моссада».

Прокуратура заявляла, що іранець зв'язувався з офіцерами ізраїльської розвідки та був затриманий під час спроби втекти з країни через північно-західні кордони.

Сім'я Шанбехзаде спростувала ці заяви як «необґрунтовані». Він завжди використовував свою справжню особистість у соціальних мережах. Вона також зазначила, що звинувачення висунули лише через 24 години після його арешту, без доступу до адвоката.

На захист Шанбехзаде виступив PEN America

У Linkedin правозахисна організація пише: «Засудивши письменника Хосейна Шанбехзаде до 12 років тюремного ув'язнення лише за те, що він написав у Х, іранська влада демонструє абсурдність своїх спроб змусити письменників та критиків замовкнути. Ми закликаємо тегеранський суд скасувати обвинувальний вирок Шанбехзаде».

І додає, що, за даними FreedomToWrite Index, протягом 2023 року іранська влада тримала за ґратами не менше 49 письменників.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я