Естрогени (і фітоестрогени) – як впливають на організм чоловіків?

365
Естроген

Загальновідомий факт, що тестостерон – це чоловічий статевий гормон, а естрогени (естрон, естріол та естродіол) – жіночі. Однак організм чоловіків також виробляє невелику кількість естрадіолу, який бере участь у процесах обміну речовин, і в репродуктивній функції.

При цьому підвищений рівень естрогенів безперечно несе небезпеку для чоловічого метаболізму. Серед типових симптомів – ожиріння за жіночим типом (включаючи гінекомастію), проблеми з потенцією, а також затримка росту у хлопчиків-підлітків. Як знизити естрогени?

Естрогени в організмі чоловіка

Естроген

Термін “естрогени” – це збірне позначення кількох гормонів. Найбільш сильним з них є естрадіол, потім слідують естрон та естріол. По структурі це стероїдні статеві гормони, відповідальні регулювання біологічних функцій організму.

У жінок вони виробляються в яєчниках і мають яскраво виражений фемінізуючий вплив на все тіло. У чоловіків естрогени (у суттєво менших кількостях) синтезуються в яєчках, корі надниркових залоз, мозку, кістках та жировій тканині – надаючи переважно місцеву дію.

Норма вироблення естрогенів в організмі дорослого чоловіка – близько 10-60 пг/мл для естрону та 10-40 пг/мл для більш потужного естрадіолу. Для порівняння – в організмі жінки до менопаузи виробляється до 500 пг/мл різних естрогенів, після досягнення 50 років – не більше 10-100 пг/мл.

Фітоестрогени у продуктах харчування

У деяких продуктах харчування, наприклад, у соєвих бобах і навіть у пиві, містяться фітоестрогени. Ці нутрієнти являють собою білки, структурно схожі на естрогени. Хоча вони можуть впливати на ті ж рецептори організму, рівень цього впливу дуже обмежений.

Дослідження не показують зв’язку між вживанням розумних кількостей продуктів із сої чи пива на рівень естрогенів в організмі здорових чоловіків. Проте ведуться дослідження щодо можливого негативного впливу фітоестрогенів на організм підлітків.

Читайте також:  5 продуктів, які шкідливо є щодня

Зв’язок із репродуктивною функцією

Естроген

Вплив балансу естрогенів і тестостерону на репродуктивну функцію чоловіка – тема, що активно вивчається. Наприклад, у липні 2020 року були опубліковані дані великого дослідження, що полягало в аналізі сексуального здоров’я 1076 чоловіків віком від 19 до 60 років.

Досліджувані чоловіки страждали від одного з трьох типів сексуальних розладів – проблем з ерекцією, передчасною еякуляцією та складнощами з досягненням еякуляції. Кожен із цих розладів характеризується низьким або високим рівнем естрогенів.

Очевидно, що складність із досягненням еякуляції пов’язана з високим рівнем гормонів. Проте проблеми з ерекцією спостерігалися і натомість знижених естрогенів. І, нарешті, передчасна еякуляція пов’язана із нормальним естрогеном, але підвищеним тестостероном.

Естрогени у чоловіків:

  • низький рівень – проблеми з лібідо та ерекцією;
  • високий рівень – затримка еякуляції.

Користь чи шкода?

Ще одне дослідження показало, що низький рівень естрогенів (на фоні низького рівня тестостерону) негативно впливає на лібідо – тоді як підвищення естрадіолів у крові до рівня щонайменше 5 нг/дл позитивно впливало на репродуктивну функцію чоловіків.

Незважаючи на це, йдеться про вкрай невеликі кількості естрогенів — поза сумнівом, надлишок жіночих гормонів в організмі чоловіка негативно впливає на роботу багатьох систем. При цьому одним із ключових симптомів є гінекомастія – розростання жирової клітковини в ділянці грудей.

Естрогени та гінекомастія

Естроген

Гінекомастія – це захворювання, пов’язане з розростанням у чоловіків жирової клітковини в ділянці грудей за жіночим типом. Однією з причин гінекомастії може стати підвищений рівень естрогенів – особливо на тлі наявності зайвої ваги та запасів вісцерального жиру, що також впливає на метаболізм.

Мінусом гінекомастії є і те, що при схудненні та позбавленні жиру груди не повертаються в нормальну форму – навіть за наявності м’язів. У цьому випадку використовується хірургічна операція, внаслідок якої робиться мікророзріз, через який видаляється зайва тканина.

Читайте також:  Аденома простати і секс

Вплив на зростання підлітків

Надмірна кількість естрогенів в організмі хлопчиків-підлітків призводить до затримки росту та негативно впливає на тестостерон. Можливу роль може надати, знову ж таки, наявність зайвої ваги, а також регулярна присутність у раціоні продуктів з фітоестрогенами.

Як знизити естрогени – харчування

Естроген

Одним із найпростіших способів зниження рівня естрогенів у чоловіків є регулярні заняття спортом — особливо силовий тренінг. Підвищення тестостерону впливає на цілу низку процесів в організмі, включаючи активацію спалювання жиру та набір м’язової маси.

Крім цього, для зниження естрогенів вчені рекомендують такі продукти харчування:

  1. Зелені овочі. Йдеться про всілякі салатні рослини (включаючи руколу і айсберг) і різні види капусти (білокачаної, броколі і тп) — вони містять фітонутрієнти, що блокують вироблення естрогену.
  2. Гриби – природним чином знижують активність ферменту ароматази, що відіграє важливу роль у процесі перетворення андрогенів на естрогени.
  3. Цільнозернові крупи. Злакові культури (гречка, кіноа, полба, овес) містять клітковину, вживання якої має низку плюсів для здоров’я, включаючи зниження естрогенів.

Висновок

Естрогени – це стероїдні статеві гормони, що контролюють репродуктивну функцію як жіночого, так і чоловічого організмів. При цьому надмірно низький рівень естрогенів у чоловіків пов’язаний із занепадом лібідо, а надмірно високий — не лише з набором жиру за жіночим типом, а й із можливою безплідністю.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :