З наступного року всі в Німеччині з обов'язковим медичним страхуванням зможуть отримати віртуальний доступ до своїх медичних записів, якщо вони не заперечують. Ось що вам потрібно знати.
Електронна карта пацієнта у Німеччині: що потрібно знати
Що таке електронна мапа пацієнта?
Електронна карта пацієнта (Elektronische Patientenakte або e-PA німецькою мовою) виступатиме як цифрове сховище інформації про здоров'я пацієнтів. Вона включатиме, наприклад, відомості про плани медіації, результати лабораторних досліджень, стоматологічне лікування та вакцинацію і повинна супроводжувати пацієнтів протягом усього їхнього життя. Лікарі можуть додавати дані до карти, а пацієнти також можуть завантажувати документи.
Електронні файли були введені як необов'язкова пропозиція у 2021 році, але лише близько одного відсотка із 74 мільйонів осіб з обов'язковим медичним страхуванням підписалися на нього. Ціль уряду полягає в тому, щоб 80 відсотків пацієнтів з обов'язковим медичним страхуванням мали електронні файли, перейшовши на принцип «відмови».
В даний час важливі дані зберігаються на серверах у клініках та лікарнях, де пацієнти проходили лікування в минулому, що може викликати проблеми та затримки при зміні клініки або переході до іншого постачальника послуг.
За даними груп захисту прав громадян, файл разом з документами і даними, що містяться в ньому, зберігається централізовано на серверах у Німеччині. Шифр забезпечує високий рівень безпеки даних.
Як це працює?
Пацієнти мають доступ до електронного файлу через програму від свого постачальника медичного страхування і можуть контролювати, які документи можна там переглядати. За даними Міністерства охорони здоров'я та компаній медичного страхування, пацієнти можуть блокувати документи та видаляти їх або навіть видалити весь файл у будь-який час.
Крім завантаження результатів лабораторних досліджень, пацієнти також можуть створювати власні щоденники, наприклад, з вимірюваннями артеріального тиску.
При відвідуванні лікаря медичний працівник зможе вставити картку медичного страхування пацієнта в пристрій для зчитування і додати результати поточного лікування за допомогою практичного комп'ютера.
Міністерство охорони здоров'я стверджує, що ніхто не може прочитати вміст електронного файлу пацієнта, крім застрахованого пацієнта та тих, хто одержав від нього дозвіл на доступ до нього (наприклад, лікар). Що саме в ньому зберігатиметься, вирішує сам застрахований за погодженням зі своїм лікарем.
Медичні страхові компанії також завантажують послуги, за які їм було виставлено рахунки. Це дозволяє побачити, коли було відвідано лікаря, який діагноз було поставлено або які ліки були призначені і коли.
Чому він запускається?
Все це частина планів Німеччини стати більш доброзичливою до цифрових технологій. Закон про цифрову охорону здоров'я був прийнятий у Бундестазі наприкінці 2023 року і також включав запровадження електронних рецептів на початку цього року.
Уряд стверджує, що електронне досьє також сприяє більш безпечному та оптимізованому медичному обслуговуванню, оскільки лікарі можуть бачити, які ліки приймають пацієнти, наприклад, якщо вони переходять до нової клініки.
Це також може бути корисним у надзвичайній ситуації. Лікарі зможуть краще розпізнавати вже існуючі стани в електронному файлі пацієнта та виключати взаємодії при призначенні ліків, якщо вони зможуть побачити, які ще ліки пацієнт приймає регулярно.
Як ви вирішуєте, що можна побачити в електронному файлі, якщо у вас є побоювання щодо конфіденційності?
Як згадувалося вище, пацієнти повинні мати можливість самостійно вирішувати, який документ і кому він буде видно.
Це можна налаштувати за допомогою рівнів конфіденційності, які пацієнти можуть зазначити у додатку. Наприклад, документ в електронному файлі або позначений як видимий для всіх, хто має доступ, вставивши чіп-карту, або він помітний лише певним лікарям. Документи можна навіть відзначити як заблоковані, щоб їх міг бачити лише пацієнт.
«Ви можете переглядати, вставляти, видаляти чи приховувати контент у будь-який час, надавати чи обмежувати права доступу та подавати заперечення», – повідомляє Німецький центр захисту прав споживачів.
Що робити, якщо мені не потрібний електронний файл?
Якщо ви не бажаєте електронний файл, ви повинні активно заперечувати проти нього у вашому медичному страховому провайдері, у цьому випадку він навіть не буде створений. Однак також має бути можливість видалити файл після того, як він був створений, якщо ви передумаєте.