Німеччина залишається лідером у традиційних галузях економіки, таких як автомобілебудування та машинобудування, але серйозно відстає в галузі цифрових технологій. Яким є поточне становище країни та перспективи зростання у високотехнологічних секторах?
Цифрові технології: Німеччина поки що відстає
Як багато виробників високотехнологічних виробляється в Німеччині? Відповідь на це питання не така однозначна, як може здатися на перший погляд.
Читайте також: Цифрові технології в Німеччині потребують підтримки
Про традиційні галузі економіки
І справді, Німеччина завжди славилася якістю своїх товарів, особливо машинами. Німецькі автомобілі, верстати, оптика та багато іншого давно стали еталоном якості. Але біда: економіка країни останнім часом явно перебуває в стані стагнації, і очікується, що в майбутньому такі провідні галузі німецької економіки, як автомобілебудування та машинобудування, будуть витіснені конкурентами, наприклад, Китаєм.
Тому Німеччині важливо робити ставку на розвиток нових галузей, пов'язаних з інноваціями. І тут у німецьких компаній непогані перспективи. Принаймні минулого року Німеччина посіла друге місце у світі за кількістю заявок на патенти, поступившись пальмою першості США, але там і населення вчетверо більше.
Друге місце – це добре, особливо якщо врахувати, що у таких великих європейських країнах, як Франція та Великобританія, зареєстровано значно менше патентів. Але якщо подивитися більш пильним поглядом, з'ясовується, що переважна більшість заявок на патенти з Німеччини доводиться знов-таки на традиційні галузі німецької економіки: автомобільну, хімічну та машинобудівну. Тобто, на ті галузі, в яких Німеччина і так уже сильна.
Про цифрові технології
А ось у галузі цифрових технологій, які зараз динамічно розвиваються у всьому світі, Федеративна Республіка Німеччини, на жаль, серйозно відстає. Це підтверджує аналіз, який протягом багатьох років проводився Швейцарським інститутом управлінського розвитку (IMD) – однією з найпрестижніших бізнес-шкіл у світі. Перше місце у цьому рейтингу посідають США. Також лідерами у цій галузі є Нідерланди, Швейцарія та країни Північної Європи. Чи не відстають і деякі невеликі азіатські держави. Німеччина ж у цьому списку знаходиться на 23 місці.
Про добре забуте старе
Словом, є над чим попрацювати. І втішно, що деякі кроки у цьому напрямі вже робляться. Так, один із найбільших інвестиційних проектів у Німеччині – новий завод із виробництва мікросхем у Дрездені. На його будівництво буде виділено гігантські субсидії: п'ять мільярдів євро. В результаті з'явиться близько 2000 нових робочих місць.
Дрезден, до речі, невипадково обраний нового заводу. Ще в 1980-х роках це місто вважалося центром мікроелектроніки в тодішній НДР. Та й сьогодні Дрезден є найпотужнішим виробником напівпровідників у Європі. Мабуть, Німеччині потрібна була тривала перепочинок, щоб зі свіжими силами приступити до нових масштабних технологічних розробок.
Про сміливіший підхід
Крім того, необхідно змінювати і менталітет. Німецькі інженери дуже добре вміють удосконалювати існуючі технології. Колись цього було цілком достатньо, але тепер, у мінливому світі, потрібні нові, проривні рішення. Ось чому Німеччина сьогодні, як ніколи, потребує сміливішого підходу до нових технологій – без цього будь-які інвестиції, навіть найсерйозніші, навряд чи принесуть очікуваного результату.