10 причин, чому у вас не виходить накопичувати гроші

99

Здається, вже кожен знає, що для того, щоб хоч трохи розбагатіти, потрібно відкладати 10% заробітку, планувати бюджет, вести облік витрат і так далі. Але з багатством, як і зі схудненням: знання начебто є, але далеко не всі спроби увінчуються успіхом. Чому?

1. У вас надто низький дохід

Більшість фінансових гуру запевняє, що з будь-якої зарплати можна відкладати гроші, а якщо хтось заявляє, що не може цього робити, то просто шукає відмовки. Однак насправді буває, що людина витрачає гроші дуже дбайливо, але їх все одно вистачає лише на найнеобхідніше. Щоб з’явився потенціал економії, спочатку необхідно збільшити дохід.

2. Ви використовуєте низький дохід як виправдання

Попередній пункт виглядає дуже заспокійливо для тих, хто не має нічого відкладати: зарплати на все не вистачає, де вже тут накопичувати. Нюанс у тому, що грошей немає – це суб’єктивне відчуття. Занадто багато залежить від конкретної людини та її способу життя. Однозначно сказати, чи можете ви відкладати гроші чи ні, вийде тільки після вивчення витрат.

Нерідко, якщо подивитися на список витрат, там знайдуться покупки, від яких все ж таки можна відмовитися і заощадити деяку кількість грошей. Насамперед це витрати, які обслуговують шкідливі звички, але не лише.

Якщо ви ніколи не вели облік витраченому, спробуйте. Це допоможе багато чого дізнатися про себе та свої фінансові звички.

3. Ви не вмієте збирати

Сприймається цілком нормально, що людина вчиться ходити, тримати ложку, читати. Але до фінансів підхід інший. Начебто до певного віку в нас має включитися тумблер, який відповідає за раціональне поводження з грошима. А якщо людина — транжира чи залазить у борги, то з нею щось не те.

Читайте також:  Щоб довго простояла: як продовжити життя новорічної ялинки

Але фінансову грамотність теж треба вчитися. Просто в когось це виходить органічно. Наприклад, батьки не приховували, як розподіляли бюджет. Якщо на якусь річ не вистачало грошей, вони докладно пояснювали, як це працює і чому не можна купити. А ще у дитини були кишенькові гроші, які вона могла витрачати чи накопичувати і дивитися, що з цього вийде.

Але можна не покладатися на випадок та пройти курс фінансової грамотності. Причому краще вибрати той, де не обіцяють жодних чудес просто пояснюють ази. Таких навіть безплатних чимало.

4. Ви надто категоричні щодо грошей

Багато людей підходять до фінансів з максималізмом: на яхту і хмарочос все одно не нагромадити, то навіщо напружуватися? Можливо, раціональний підхід до грошей не зробить ультрабагатим. Але той, хто вміє відкладати, може дозволити собі більше, ніж якби миттєво спускав усе, що заробляє.

Тож варто переглянути своє ставлення до фінансів. Люди, буває, успішно копять навіть на машини та квартири. Чи це не показник того, що підхід працює?

5. У вас немає фінансової мети

Збирати може бути важко, якщо незрозуміло, навіщо це все затіяли. Багато в чому собі відмовляєш, не дозволяєш якихось радощів, а що зрештою?

Саме тому для успішного створення накопичень важливо розуміти, на що саме ви відкладаєте гроші. Більше того, краще, коли це не абстрактна мета, а певний план її досягнення.

Наприклад, ви збираєте на відпустку мрії. Добре, якщо ви не просто довідалися, скільки коштують квитки, а й розписали, яку суму потрібно відкладати щомісяця, відстежуєте, як у вас виходить рухатися до запланованого. Так стає очевидно, заради чого ви трохи вжахнулися зараз.

Читайте також:  Що треба зробити перед виїздом із-за кордону додому?

6. У вас немає системи

Цей пункт перегукується з попереднім, хоч і не повністю. Тому що збирати без мети можна, але без системи навряд чи це буде ефективно. Людина просто іноді згадує: «Начебто коплю, щось треба відкласти ж». І процес хаотичний і непередбачуваний. Набагато простіше, якщо є якісь правила. Наприклад:

  • Відкладати певний відсоток чи суму з будь-якого грошового надходження.
  • Якщо хотів щось купити, але стримався, заощаджене відправляти у скарбничку.
  • Переказувати на окремий рахунок відсоток від кожної покупки.

Правила можна вигадувати будь-які. Важливо, щоб вони були здійсненними і такими, що легко запам’ятовуються.

7. Ви надто строго взялися на накопичення

З накопиченнями — як із дієтою: якщо занадто завзято обмежувати себе, є ризик зірватися і піти в розгул. Позбавляти себе всіх задоволень все ж таки не варто.

8. Ви накопичуєте на шкоду

Не варто відкладати гроші, заощаджуючи на чомусь важливому. У результаті це вийде боком і змусить залізти у скарбничку. Скажімо, ви не лікуєте зуб (хоча знаєте, що це потрібно), бо дорого, а він не болить. Але коли знадобиться екстрене втручання, обійдеться воно ще дорожче.

Тож на необхідні речі гроші витрачати треба. Це впливає не лише на фінансовий стан, а й на якість життя.

9. Ви постійно стикаєтеся з подразниками

Стриматися і не спустити накопичення простіше, якщо ви не опиняєтеся в ситуаціях, які спонукають вас витрачати. Наприклад, не заходьте в торгові центри в період розпродажів, не гортаєте сайт інтернет-магазину від нудьги, не отримуєте рекламні розсилки. Подумайте, що штовхає вас на непродумані покупки, і постарайтеся уникати цих тригерів.

10. У вас є негативні фінансові установки

Установки – це ідеї, які визначають нашу поведінку. На їхнє формування впливають власний досвід, батьки та оточення, телевізор та література — буквально все, що завгодно. Вони дозволяють у певних ситуаціях швидко приймати рішення за шаблонами. Але іноді переконання формуються неправильно або застарівають, а тому не працюють і тільки псують.

Читайте також:  Як захистити кімнатні рослини від котів - кілька порад

У вас такі установки також можуть бути. Наприклад:

  • «Не жили добре, нема чого і починати» — заважає вам хоча б спробувати стати більш заможним і підкріплює впевненість, що все одно не вийде.
  • “Легко прийшли, легко пішли” – змушує вас позбавлятися грошей, які далися вам без тяжкої праці. Хоча їх можна було б покласти у скарбничку.
  • «Художник має бути голодним» — наводить страх, що сите життя та інше «міщанство» заважатимуть духовному розвитку.

Список можна продовжувати, але особливого сенсу у цьому немає. Зазвичай негативні установки не так просто виловити, так що одним читанням тут не відбудешся. Набагато корисніше навчитися чути, як усередині вас (можливо голосом ваших батьків) звучить щось, що вам заважає змінити фінансові звички.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :