Біль після операції, лихоманка через інфекцію… У багатьох випадках нам допомагають безрецептурні знеболювальні. Який засіб комусь підходить – і чим його краще запивати?
Знеболювальні засоби у Німеччині: які, коли, як?
Знеболювальні, що відпускаються без рецепта, можна придбати в інтернеті або будь-якій місцевій аптеці. Упаковка часто коштує дешевше, ніж упаковка мармеладних ведмедиків. Ібупрофен, парацетамол та ацетилсаліцилова кислота (скорочено АСК) — три класичні активні засоби.
Той факт, що їх легко і дешево купити, не означає, що до них потрібно легковажно ставитися. Іноді один засіб працює краще за інший. Деяким людям слід уникати певних активних інгредієнтів.
Однак, якщо біль все ще можна терпіти і він не дуже виснажливий, він рекомендує уникати прийому знеболювальних. І навіть якщо симптоми вщухнуть після невеликої перерви – або якщо ви ще нічого не пробували, наприклад, методи релаксації.
Якщо знеболювальне необхідне, слід дотримуватись рекомендованого дозування, частоти та тривалості прийому. Тільки тоді ліки будуть безпечними. «Інакше можуть виникнути серйозні побічні ефекти»– Попереджає Юбералл.
А коли справа доходить до болю, завжди варто запитати, що саме стоїть за нею, а не відштовхувати її. «Біль – це сигнал організму, а не сама причина»— каже Урсула Функе, віце-президент Федеральної палати фармацевтів та аптекар із Вісбадену. Таблетка може стати в нагоді, наприклад, після операції на коліні або скоротити час до візиту до лікаря, якщо у вас болить зуб.
Як насправді діють знеболювальні засоби?
Коли виникає біль, вивільняються речовини-месенджери. Якщо вони прикріплюються до нервових клітин, больовий імпульс передається у мозок. Однак активні інгредієнти знеболювальних блокують ці стикувальні точки. «Це схоже на те, як би речовини-месенджери шукали своє паркувальне місце, як автомобіль, а воно вже зайняте»– пояснює Урсула Функе.
Якщо посланник болю неспроможна пристикуватися, біль йде. Будь-який. Звичайно, планшет не знає, чи потрібно йому лікувати зубний біль, біль у спині чи похмільний головний біль.
Але: крім бажаного ефекту завжди є небажані (побічні) ефекти. Наприклад, протизапальні препарати ібупрофен та АСК порушують функцію нирок та вироблення захисного слизу шлунка, підвищують кров'яний тиск та деактивують тромбоцити, каже Міхаель Юбералл. Парацетамол, який не є протизапальним засобом, “Не діє ні на що з цього, але містить потенційно токсичний продукт розпаду, який виробляється в печінці”.
Яке знеболювальне мені краще вибрати?
Обидва експерти обирають ібупрофен. «Протизапальний препарат працює в більшості випадків і має найвищий профіль безпеки»– Каже лікар з лікування болю Юбералл.
АСК, яка також має протизапальну дію, діє швидше, оскільки всмоктується у шлунку. Але зазначений негативний вплив на тромбоцити зберігається при прийомі АСК значно довше, ніж при прийомі ібупрофену.
Однак, якщо при прийомі ібупрофену у вас виникають небажані побічні ефекти, такі як проблеми зі шлунком, вам краще використовувати парацетамол.. Це також найкращий вибір, якщо у вас надто високий кров'яний тиск або ви приймаєте антикоагулянти.
Фармацевт Функ також рекомендує парацетамол, якщо у вас жар. Однак, якщо у вас пошкодження печінки, вам слід бути обережними з парацетамолом. «Запитайте свого лікаря чи аптеку» — ця відома порада має сенс, коли йдеться про знеболювальні.
Для кого знеболювальні засоби є табу?
«Вагітним жінкам краще не приймати знеболювальні в першому триместрі»— каже фармацевт Функе. У будь-якому випадку в останньому триместрі вагітності як аптечний знеболюючий доступний тільки парацетамол, оскільки цей активний інгредієнт не має протизапальної дії. «Протизапальні препарати можуть змінити систему кровообігу майбутньої дитини»– Каже Міхаель Юбералл. Це може призвести, крім іншого, до передчасних пологів або пошкодження дитини, поки вона ще знаходиться в матці.
З іншого боку, парацетамол не підходить тим, у кого похмельний головний біль. “Алкоголь вже створює навантаження на печінку, і тоді в справу вступає парацетамол”– пояснює Урсула Функе.
Дітям віком до дванадцяти років, як правило, не слід давати АСК для ковтання. «Це може спровокувати небезпечне захворювання – синдром Рея»– каже фармацевт.
На що слід звернути увагу під час прийому, щоб засіб працював максимально швидко?
Щоб ібупрофен і парацетамол подіяли, їх необхідно вивести межі шлунка. Якщо шлунок порожній, таблетка швидше потрапляє до кишечника, ніж якби її спочатку поклали на хімус. Увага: на думку Функе, людям з чутливим шлунком краще їсти щось разом із планшетом. «Найголовніше – під час прийому пити достатньо рідини».
В ідеалі вона має бути теплою. Міхаель Юбералл пояснює: Шлунок викидає їжу в кишечник тільки тоді, коли вона має температуру тіла. Якщо ви п'єте холодну воду, таблетка лежить у ній, поки шлунок не нагріє рідину, а потім виштовхне її далі».
І становище тіла також може прискорити процес. «У більшості людей вихід шлунка розташований праворуч»– Каже лікар. Так що якщо після прийому у вас є можливість лягти на правий бік, “Вміст шлунка виштовхується до виходу, і це є транспортним сигналом для шлунка”.