Одноразові стакани (https://simi.kiev.ua/uk/sklyanky) сьогодні є невіддільною частиною нашого повсякденного життя. Ми використовуємо їх для гарячих і холодних напоїв у кафе, на винос, на пікніках і різних заходах. Вони зручні, гігієнічні й дають змогу легко втамувати спрагу в будь-якому місці.
Але чи замислювалися Ви коли-небудь, як і коли з’явилися ці прості, але такі функціональні предмети? Що призвело до їхньої появи на різних торговельних майданчиках і на вітринах супермаркетів? Нумо розбиратися.
Що стало передумовою для появи паперових одноразових склянок?
Поява паперових одноразових склянок на початку XX століття була зумовлена цілою низкою передумов і чинників:
- У ті часи в США, як і в багатьох інших країнах, були серйозні проблеми з гігієною та санітарією в громадських місцях. Для пиття використовували металеві або порцелянові кухлі багаторазового використання, які не милися або милися погано.
- Бурхливе зростання промисловості та міст. Дедалі більше людей працювало на фабриках і заводах, далеко від дому. Їм потрібен був зручний і гігієнічний спосіб втамовувати спрагу на робочому місці.
- На початку XX століття активно розвивалася паперова промисловість. З’являлися нові види паперу та картону, зокрема водонепроникні та міцні. Це відкривало нові можливості для виробництва одноразового посуду, зокрема склянок.
- Винахідники і підприємці побачили в цьому нішу для нового продукту і бізнесу. Вони експериментували з різними формами та матеріалами для одноразових склянок – від просоченого воском паперу до вощеного картону.
- Важливу роль зіграла пропаганда гігієни та здорового способу життя, яка велася у США на початку XX століття. Медичні авторитети, наприклад, хірург Джон Келлог і його брат Вілл Келлог (засновник компанії з виробництва кукурудзяних пластівців) активно просували ідеї санітарії, профілактики хвороб, відмови від спільного посуду.
Як паперові стаканчики розвивалися до наших днів?
У першій половині XX століття основна увага приділялася функціональності та гігієнічності склянок. Перші моделі були простими та грубими, але забезпечували безпечне пиття без ризику підхопити будь-яку інфекцію. А вже в 1930-ті роки з’явилися перші склянки з ручками для гарячих напоїв.
У другій половині XX століття зі зростанням культури споживання кави та індустрії фастфуду паперові стакани набули особливої популярності. Кав’ярні та ресторани, серед яких Starbucks і McDonald’s, зробили їх невіддільною частиною міського життя.
Склянки мали бути не лише функціональними, а й привабливими, відображаючи айдентику брендів того часу. І розвиток такого посуду не стояв на місці. Так, у 1960-ті роки компанія International Paper створила склянку з конусоподібним дном для зручного штабелювання і пластиковими кришками для запобігання проливання.
У XXI столітті на перший план вийшли екологічні міркування. Одноразові стакани із пластику створюють багато відходів, які складно переробити. Тому сьогодні виробники шукають способи зробити стаканчики більш екологічними, використовуючи у виробництві вдруге перероблений папір і біорозкладні матеріали. Наприклад, сьогодні паперові стакани з переробленого матеріалу широко представлені на сайті Simi.