Лише місяць тому телефонна розмова між Дональдом Трампом та Володимиром Путіном надіслала однозначний сигнал через Атлантику: США можуть не назавжди захистити Європу від агресивної Росії. І Європа змінилася.
На той час, коли вони знову зустрілися на цьому тижні, вихор дипломатії змусив Європу жонглювати альянсами та переписати встановлені правила – з демонстрацією напористості, не завжди характерною для старого світла.
У четвер Європейський Союз, що складається з 27 країн, має свій третій саміт за шість тижнів, спрямований на зміцнення його оборони.
Давайте подивимось на зміни, які відбуваються, і на те, що може чекати нас попереду.
Нові актори в Європі
Америка кинула своїх союзників і хоче зосередитись на своїх егоїстичних інтересах? У відповідь утворюється альянс, який самоізолюється з Америки (США). Якщо не буквально, то вектор очевидний.
Від Брюсселя до Парижа, Лондона та назад до Брюсселя – дипломатичного хвилювання, спричиненого спробами Трампа встановити окрему дружбу з Москвою, перетнув ряд кордонів.
Підгрупи країн, які включені, і не є частиною ЄС, брали участь в один за одним. Під час офіційних переговорів про Blok, як -небудь, люди були в ході заходів – від Великобританії до Канади. І це повториться на цьому тижні.
Найчастіше генеральний секретар НАТО приєднався до переговорів, маючи намір діяти як зв’язок з новою адміністрацією США.
Зміна форматів підкреслює проблему, яка є президентом Угорщини Віктора Орбана, лялькою Росії та Трампа, які неодноразово перешкоджали одностайних діях ЄС в Україні. Якась троянська мерина в Європі.
Вдруге поспіль лідери розраховують прийти до Брюсселя до угоди, заснованої на заяві про 26 країн, щоб обійти, як зателефонував старший чиновник ЄС “Стратегічні розбіжності” З Орбаном про конфлікт.
Від ситуаційних зустрічей до згуртованої спільноти – гнучкість також відображає форму “Коаліції тих, хто бажає”формування навколо України та труднощі зміцнення захисту Європи в довгостроковій перспективі.
“Очевидно, що Європа, яка стосується оборони не лише серйозніше, але й більш автономно, хоче включити у свою композицію нових гравців, включаючи Великобританію, Норвегію, а також Туреччину”, “ – сказав менший. Він бачить можливість з’являтися в майбутньому “Сильний європейський полюс” В рамках НАТО.
Британія повертається до Європи
Повернення Великобританії до Європи є одним із найяскравіших наслідків зради Америки до загальної причини Заходу. Навіть незважаючи на те, що офіційні спроби відновити з’єднання після Brexit демонструють ознаки відмови.
Між Лондоном та деякими європейськими столицями, старі розбіжності знову спалахнули. Британію звинувачують у селективності її спроб перезапустити відносини. Представники ЄС все ще вважають, що досягти будь -якої широкої угоди буде важко.
Однак дружити з усією Британською ЄС, можливо, не розірвано. Британський прем’єр-міністр Сайрус Стармер став ключовим гравцем у європейських зусиллях підтримувати хоча б принаймні рівень участі США у Старому Світі, щоб забезпечити довгоочікуване припинення вогню в Україні та серйозне ставлення континенту до власної безпеки.
“Це дійсно допомогло повернути сторінку у відносинах із Сполученим Королівством”, – сказала Камілла Гранд, дослідник Європейської ради з міжнародних відносин. “Обидві сторони розуміють, що якщо мова йде про бізнес, ми можемо об’єднатися навколо речей, які насправді мають значення”.
За короткий термін Гранд прогнозує боротьбу за “Хто отримає доступ до європейських грошей на повторне вмикання”. Більше того, положення “Купівля європейської” Входить до кредитної програми за 150 мільярдів євро, представлених цього тижня.
Однак Великобританія може приєднатися до проекту, якщо він підписав угоду про безпеку з ЄС.
Стармер та Еммануель Макрон з Франції працюють разом над створенням коаліції в Україні. Це посилює позицію тих, хто прагне до більш тісної співпраці між ЄС та Великобританією. Принаймні в галузі безпеки.
До біса з правилами?
Перспектива втрати захисту від безпеки США також спровокувала невеликий землетрус, який вплинув на правила Святого ЄС стосовно дефіциту бюджету.
Зараз Брюссель хоче призупинити фіскальні правила протягом чотирьох років. Йдеться про розблокування потенційних витрат на оборону на суму 650 мільярдів євро. І це спричиняє схвалення з країн, які раніше вили на знак протесту.
Заклики піти далі та переглянути ті самі правила, що випливали з Німеччини, історично неохоче витрачають гроші. Вона сама знищує десятиліття прецеденту, підтримуючи «базук» витрат на оборону, яку просувають майбутній лідер Фредерік Мерц.
Більш радикально, Мерц закликав до переговорів з Францією та Великобританією щодо спільного ядерного стримування. І полюс Дональд Туск виявив інтерес до доступу до атомної зброї.
“Останніми тижнями було знищено багато табу”– сказав менший. Всі теми впливають – від стримування до фінансів.
Що таке нюанс? Впливові Німеччина та Нідерланди все ще рішуче протистоять більшій спільній позиці ЄС за шкалою, що брали участь у подоланні ковдри -пандемії.
“Зараз це не” – Головний дипломат блоку Кай Каллас визнав у середу. “Але це повністю виключено з порядку денного? Я не думаю так”.