Як купати новонародженого

22
дитина в ванній

Дуже цікаво читати про те, як розвивається малюк, що ще не народився, і як підготуватися до пологів. Все, що буде потім, здається неймовірно далеким. І ось настає день, коли малюка привозять додому… Як його тримати, мити, годувати, укладати, одягати, роздягати, що взагалі з ним робити?

Коли можна вперше купати новонародженого після пологового будинку?

Купання новонародженого – ціла подія. Потрібно продумати, де це робити — у ванній або в кімнаті, в чому купати, як організувати простір і помічників, щоб малюка одразу завернути в рушник і він не замерз… Питання, про які раніше ніхто і не задумався б, виникає маса. Тому з першим купанням новонародженого можна не поспішати: не обов’язково робити це у день виписки. І мамі, і татові, і решті помічників, а головне — самому малюкові потрібен якийсь час для адаптації в нових умовах.

Але й відкладати не варто. Правильно організуватиме перше купання новонародженої дитини після пологового будинку на другий або, максимум, на третій день після виписки.

З приводу пупка не треба турбуватися: купати малюка можна і з прищіпкою, і відразу після того, як вона відпаде. Головне – акуратно промокати після купання пупкову ранку м’яким рушником і давати їй висохнути на відкритому повітрі, перш ніж надіти підгузник (якщо в ньому не передбачено спеціального вирізу).

Зрозуміло, підмивати дитину треба незалежно від купання за кожної зміни брудного підгузка.

Як купати новонароджену дитину?

Розберемо у деталях це важливе питання. Перш ніж купати новонароджену дитину вперше вдома, треба продумати «логістику».

Рушник (в ідеалі з каптуром) повинен бути розстелений під рукою, щоб мокре маля не чекало, поки бабуся або тато (або вони обидва наввипередки) принесуть рушник з кімнати і розгорнуть його.

Бажано, щоб пеленальний столик або його аналог із готовою чистою білизною та підгузником знаходився не надто далеко від місця купання. В ідеалі малюк купається, витирається та одягається після купання в одному приміщенні, щоб не було перепадів температури. Якщо такої можливості немає, треба просто добре загорнути його в рушник, щоб не встиг замерзнути.

Про всяк випадок наш експерт нагадує: «Протипоказанням для купання може бути висока температура, а також гнійничкові висипання на шкірі. У такому разі необхідно обговорити ситуацію із лікарем». Але сподіваємося, вашого малюка це не стосується.

Читайте також:  Як зволожити, пом'якшити та захистити шкіру рук у холодну погоду

Коли краще купати новонародженого?

Звичайно, розслаблюючу ванну приємніше приймати ввечері перед сном. Зазвичай після купання дитина заспокоюється і легше засинає, тому і сам ритуал купання та подальшого догляду краще проводити увечері. Якщо малюк, навпаки, «розгулюється» після водних процедур, то є сенс перенести їх на ранок чи день.

У жодному разі не рекомендується купати дитину після годування, краще навпаки — перед нею.

У чому купати новонародженого?

Традиційно дитяча ванна – один з обов’язкових предметів в «приданому» для майбутнього малюка. Але в чому ще можна купати новонародженого? Як не дивно, експерти радять використовувати в перші місяці… звичайну раковину (з похилими стінками). А якщо використовувати дитячу ванну, то натягувати в ній гамачок для новонародженого або купати на спеціальній гірці. Тому що таким чином відтворюється поза ембріона, найбільш комфортна для маленької дитини: підборіддя підтягується до грудей, ніжки зігнуті, це сприяє розслабленню, а отже, і зниження можливого гіпертонусу.

Звичайно, те саме можна забезпечити, тримаючи малюка на руках. Але якщо доводиться купати малюка поодинці, гірка буде дуже доречною. На багатьох рекламних картинках щаслива дитина майже сидить сама на гірці, але така буде ще не скоро. Для новонародженого є сенс підкладати на гірку рушник, щоб малюку було комфортніше.

Температура води для купання новонародженого

Оскільки температура навколоплідних вод становить близько 37 ° C, саме за такої температури і варто купати новонародженого, це оптимальний варіант. Для перших купань коливання допустимі в межах 36-37 градусів. Можна вимірювати температуру води ліктем або зап’ястям, але набагато надійніше використовувати спеціальний термометр для води. Тим більше, що він знадобиться для контролю температури в ковшику для обливання малюка після ванни – це у нас попереду.

Всупереч можливим запереченням бабусь та дідусів, двері у ванну, де купають малюка, не треба зачиняти. Температура повітря в ній має бути, як і в іншій квартирі, — 22-23 °C. Ефект парному немовляті зовсім не потрібен.

Своєрідною підготовкою до гартування буде ополіскування малюка водою з ковшика після купання. Природно, в перші дні температура води в ковшику повинна бути така ж, як і у ванночці (або раковині), де купали малюка. Він просто звикає до процедури обливання – мокро може бути не лише знизу, а й зверху. А коли повністю загоїться пупкова ранка, можна приступити і до загартовування. Воно має на увазі поступове зниження температури води для обливання – на 1-2 градуси кожні три дні, поки вона не досягне 20-22 градусів. Тобто максимальна різниця температур купання та обливання 15 градусів.

Читайте також:  Як зміцнити імунітет: виявлено швидкий спосіб

Температуру води для купання новонародженого знижувати не треба, нехай залишається на комфортному рівні 36-37 градусів.

Як відбувається обливання?

Дитину витягують із ванни (раковини), спочатку обливають ніжки, потім потихеньку рухаються вгору, обливаючи спинку, також рухаючись знизу вгору. Вся процедура обливання займає практично 5 секунд.

Тривалість та частота купання новонародженого

Незважаючи на те, що процедура підготовки до купання досить затратна за часом (набрати воду, підготувати потрібні аксесуари для купання та подальшого догляду), процес займає всього кілька хвилин. Для перших купань достатньо трьох хвилин.

А скільки купати новонародженого надалі залежить від його реакції на цю процедуру. Тривалість може становити від 5 до 20 хвилин. Але збільшувати час, звісно, ​​потрібно поступово. І весь час орієнтуватися на реакцію головного героя подій, тож у певному сенсі, скільки купати немовля, вирішує він сам.

Від цього залежить і частота купань новонародженого.

Як правильно мити новонароджену дитину

Нагадаємо, що підмивати немовля потрібно при кожній зміні підгузки (звичайно, якщо підгузок брудний), дівчаток миють тільки спереду назад. А ось як мити новонароджену дитину під час купання, розповідаємо по порядку.

 1. Підготовлено все, що потрібно для купання: налита вода потрібної температури, стоїть гірка, якщо ви її використовуєте, на місці ковшок для обливання, розстелено рушник та підготовлені засоби для догляду після купання (ватні палички, крем, присипка, чистий підгузник, одяг).
 2. Якщо необхідно, малюка треба підмити, перш ніж опускати у ванну (раковину тощо).
 3. Повільно та спокійно опускаємо малюка у воду (температура перевірена заздалегідь). Якщо купаєте на гірці, можна опустити його прямо з м’яким рушником, на якому він і лежатиме на гірці. Не забувайте, що найкомфортніша поза для немовляти – поза ембріона. Не треба його спеціально розпрямляти. Іноді молоді батьки вважають, що дитина не любить купатися і кричить, а справа може бути в тому, що її неправильно тримають і їй незручно, або надто різко опускають у воду, або загалом у цей момент у будинку нервова обстановка. Малюк миттєво це зчитує і поводиться відповідно.
 4. Коли малюк вже у воді, дбайливо омийте рукою личко і тільце, потім промийте водою всі складочки – за вухами, на шиї, яка нерідко залишається без уваги. Рухайтеся зверху вниз: розіжміть малюку кулачки і акуратно промийте долоні, складки на ручках, ніжках, підколінні ямки, пальчики ніг.
 5. Якщо малюку приносить задоволення, дозвольте йому довше побути у воді. Скільки купати новонародженого ми детально розписали вище.
 6. Якщо сьогодні той самий день, коли ви маєте намір використати гель або олію для купання, буквально на останній хвилині перебування малюка у воді намильте руку і повторіть крок № 4. піну або засіб, що не піниться так, щоб не потрапляло в очі. Є сучасні засоби для дітей, які не щипають очі, але малюкові може все одно не сподобатися раптовий мильний потік на обличчі.
 7. На завершення водних процедур дитину треба сполоснути чистою водою — і щоб змити мило, і для загартовування, про яке ми вже говорили. Для цього дитину так само дбайливо, як опускали, виймаємо з води, трохи піднявши над нею, перевертаємо на живіт і відразу обливаємо знизу вгору – ніжки, спинку вздовж хребта. Процедура обливання повинна займати більше, ніж кілька секунд.
 8. Кладемо малюка на розгорнутий рушник і відразу завертаємо, дбайливо промокаючи шкіру. Зручно, якщо рушник з куточком для голови, щоб вона відразу опинилася в затишному капюшоні.
Читайте також:  Як зменшити зморшки навколо очей, позбутися набряків і темних кіл

Догляд за новонародженим після купання

Поки малюк лежить затишно загорнутий у рушник, треба:

 • Промокнути йому обличчя.
 • Ретельно висушити складки за вухами та самі вушка, вушні раковини можна просушити за допомогою ватяних паличок, але категорично не рекомендується чистити слуховий прохід, новонародженому ця процедура не потрібна.
 • Якщо є необхідність почистити ніс, можна це зробити за допомогою ватяної палички для немовлят – з потовщенням, немає жодної необхідності пробиратися у крихітні ніздрі надто далеко.
 • Потім треба добре промокнути рушником (сухою частиною) складочки на шиї, ручках, ніжках.
 • Нанести крем або бальзам для догляду за сухою та чутливою дитячою шкірою.
 • Одягти підгузник, скориставшись присипкою, якщо вона входить у ваш арсенал, і одягнути або сповивати малюка.

Уся ця процедура потребує кількох хвилин. Чим впевненіше ви почуваєтеся, тим спокійніше буде на все реагувати дитина.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я