Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) попередила, що можливі нові випадки завезення нового, більш небезпечного штаму mpox до Європи. Швеція оголосила про перший подібний випадок зараження за межами Африки.
Вірус mpox прийшов з Конго до Європи, очікуються нові зараження
Про випадок, зафіксований у мандрівника у Швеції, було оголошено наступного дня після того, як Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила найвищу можливу тривогу сплеск вірусу mpox в Африці. Це надзвичайна ситуація в галузі охорони здоров'я, що має міжнародне значення.
Захворювання викликає лихоманку, м'язові болі та великі ураження шкіри, схожі на фурункули.
Агентство ООН з охорони здоров'я стурбоване зростанням кількості випадків захворювання та смертей у Демократичній Республіці Конго. А також поширенням захворювання на Бурунді, Кенію, Руанду та Уганду.
Агентство охорони здоров'я Швеції повідомило агентство AFP, що зареєструвало випадок підтипу 1b. Це той новий штам вірусу, що поширився у Демократичній Республіці Конго з вересня 2023 року.
У людини, яка звернулася за допомогою у Стокгольмі, «було діагностовано mpox, викликаний штамом 1. Це перший випадок, викликаний штамом I, діагностований за межами африканського континенту»– йдеться у заяві агентства.
За словами державного епідеміолога Магнуса Гіслена, чоловік заразився під час візиту до «Частина Африки, де спостерігається великий спалах mpox Clade 1».
Агентство додало: “Той факт, що пацієнт з MPOX проходить лікування в країні, не впливає на ризик для населення в цілому, ризик, який Європейський центр профілактики та контролю захворювань (ECDC) в даний час вважає дуже низьким”.
Європейське регіональне бюро ВООЗ у Копенгагені повідомило, що обговорює зі Швецією найкращі методи лікування нового виявленого випадку.
«Підтвердження наявності mpox Clade 1 у Швеції є яскравим відображенням взаємопов'язаності нашого світу»– йдеться у заяві.
«Ймовірно, найближчими днями та тижнями в європейському регіоні будуть зареєстровані нові випадки завезення вірусу Clade 1, і вкрай важливо не стигматизувати мандрівників чи країни/регіони».
«Обмеження на поїздки та закриття кордонів не працюють, і їх слід уникати»– Додали в ньому.
548 смертей у Конго
Спалах захворювання зосереджений у ДР Конго.
Міністр охорони здоров'я Самуель-Роже Камба заявив у відеозверненні, що в країні «зареєстровано 15 664 потенційні випадки захворювання та 548 смертей з початку року»при цьому торкнулися всіх 26 провінцій.
Населення Демократичної Республіки Конго становить близько 100 мільйонів.
Він повідомив, що уряд прийняв «Національний стратегічний план вакцинації проти МПКС». Воно також посилило нагляд за захворюванням на кордонах та контрольно-пропускних пунктах.
Міністр повідомив, що на рівні уряду було створено робочі групи. Мета – відстеження контактів та сприяння мобілізації ресурсів для “підтримання контролю над цією епідемією”.
Раніше цей вірус називався «віспою мавп». Він був виявлений у 1958 році в Данії у мавп, які містилися в дослідницьких цілях.
Вперше він був виявлений у людей 1970 року в Демократичній Республіці Конго.
Вакцина існує
Міністерство охорони здоров'я США заявило у середу, що «передасть у дар Демократичній Республіці Конго 50 000 доз вакцини JYNNEOS, схваленої Управлінням контролю за продуктами та ліками (FDA)».
«Вакцинація стане найважливішим елементом реагування на цей спалах»– йдеться у заяві.
Данський виробник ліків Bavarian Nordic заявив, що готовий зробити до 10 мільйонів доз вакцини проти mpox до 2025 року.
Існує два підтипи вірусу: більш вірулентний та смертоносний Clade 1, ендемічний для басейну річки Конго у Центральній Африці; та Clade 2, ендемічний для Західної Африки.
У травні 2022 року у всьому світі різко зросла кількість випадків зараження вірусом mpox, в основному серед гомо- та бісексуалів, підтипу 2b.
ВООЗ оголосила надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров'я. Вона тоді тривала з липня 2022 року до травня 2023 року.
Цей спалах зараз здебільшого вщух. Але вона призвела до 140 смертельних випадків приблизно з 90 000.
Підтип 1b викликає більш тяжке захворювання, ніж підтип 2b з більш високим рівнем смертності.