Вакцинація дітей перед садочком і школою: повний гайд та досвід мам з Рівненщини

42
календар вакцинації

На Рівненщині відновлюється навчальний процес.

Щоразу напередодні нового навчального року Міністерство охорони здоров’я та Міністерство освіти та науки наголошують батькам на необхідності зробити щеплення дітям відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень.

Цього року ситуація дещо інша, адже чимало школярів не сядуть за парти, а вчитимуться дистанційно. Попри це медики наголошують, що дистанційне навчання – не привід не робити щеплень, навпаки – в період воєнних дій вакцинація є вкрай важливою складовою колективного імунітету та захисту від інфекційних хвороб.

Повний гайд щодо вакцинації дошкільнят і школярів, а також досвід мам, які вакцинують своїх дітей від небезпечних хвороб.

Які щеплення потрібно мати дошкільнятам і школярам
Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, який був затверджений Міністерством охорони здоров’я, зараз в Україні обов’язкова вакцинація дітей від 10 небезпечних хвороб:

 • гепатиту В,
 • туберкульозу,
 • поліомієліту,
 • дифтерії,
 • кашлюку,
 • правця,
 • гемофільної інфекції,
 • кору, краснухи, епідемічного паротиту.

У 2022 році Національний календар щеплень в Україні підлаштували відповідно до досвіду країн Європи, де вакцинація проти гепатиту В збігається або поєднується з імунізацією проти дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту у дітей.

Таким чином перед садочком дитина повинна отримати три дози вакцини від Гепатиту В, одну від туберкульозу, одну від кору паротиту та краснухи, чотири від дифтерії та правцю, чотири від кашлюку, чотири від поліомієліту та три ХІБ-інфекції.

Без щеплень у школи та дитсадки не прийматимуть

У 2022 році на Рівненщині вийшло розпорядження головного санітарного лікаря Рівненської області, згідно з яким передбачено, що діти, які не мають щеплень, не зможуть отримати у педіатра довідку про стан здоров’я форми 086-1.

Однак медики наголошують, що вакцинувати дитину потрібно насамперед, щоб захистити від небезпечних хвороб та запобігти їх важкому перебігу. Навіть зараз, коли частина школярів навчаються дистанційно, ризики від інфекцій не зменшились.

– Ми вакцинуємо дитину не для того, щоб вона пішла в школу чи садочок. Ми вакцинуємо дітей, щоб захистити їх. Такі хвороби як кір, краснуха можуть викликати захворювання легень, запалення мозку (енцефаліт). А якщо дитина захворіла на краснуху і принесла її додому, а там мама вагітна? Краснуха надзвичайно небезпечна для майбутньої дитини. Тому наголошую, що це дуже небезпечні хвороби. Від них потрібно зробити щеплення. Так ви захистите і своїх дітей, і себе, – наголошує Віктор Мороз.

Також Віктор Мороз нагадує, що з початком холодів підвищується ризик зараження грипом та ГРВІ, тому нагадує батькам і про вакцинацію від грипу. Невдовзі необхідну вакцину доставлять на Рівненщину.

Читайте також:  Грудне вигодовування важливе для вас і вашої дитини

Перед школою у 6 років дітям роблять ревакцинації проти таких хвороб: кір, паротит, краснуха; дифтерія, правець; поліомієліт.

Окрім обов’язкових, існують ще так звані рекомендовані щеплення, які МОЗ України наполегливо рекомендує робити, але вони не фінансуються з державного бюджету. Це щеплення від:

 • ротавірусної інфекції (приклад – вакцина Ротарикс);
 • вітряної віспи (Варілрикс);
 • пневмококової інфекції (вакцини Превенар 13 та Синфлорикс);
 • гепатиту А (вакцина Хаврикс або Твінрикс);
 • менінгококової інфекції (Менактра);
 • грипу (Ваксігрип, Ваксігрип Тетра, Джи Сі Флю);
 • папіломавірусної інфекції (Церварикс).

Завідувач епідвідділу обласного центру контролю та профілактики хвороб Віктор Мороз зауважує, що цьогорічні показники щеплень на Рівненщині попри війну та міграційні процеси не надто відрізняються від минулорічних, однак контроль за наявністю вакцинації у школярів та вихованців садочків посилили.

– Завжди в осінньо-зимовий період, коли розпочинається навчання у школах, дитсадках, гуртках, інфекційні хвороби дають про себе знати.- розповідає Віктор Мороз. – Цьогоріч особливу увагу варто звернути на кір, адже прогнозується його спалах. Для цієї хвороби характерна циклічність, тобто підйоми захворюваності кожні п’ять років. І якщо в нас минулий спалах був у 2018 році, то наступний очікується у 2023 році. Але враховуючи, що у нас не дуже хороші показники щеплення проти кору, підйом захворюваності можемо очікувати вже зовсім скоро – цієї осені.

На Рівненщині показники щеплення не досягають необхідно рівня. За 7 місяців поточного року у Рівненській області вдалося досягнути контрольного показника лише по одній позиції – ревакцинація проти кору, паротиту епідемічного та краснухи, яку роблять у 6 років дітям перед перед школою. Решта показників профілактичних щеплень не відповідають нормі.

Досвід мам з Рівненщини

Мама 5-річного Олексія Ольга Заяць з Рівненського району:

– Я йшла в пологовий будинок і знала, що усі щеплення буду робити. Хресна мама мого сина – педіатр, працює в дитячій лікарні, тому її слова: “Вакцинуйтеся! Ти не знаєш, як це страшно, коли діти хворіють тими болячками, від яких можна захиститися, зробивши прививку”, – були для мене переконливими. Мій син у свої 5 років має всі обов’язкові щеплення. Ні разу про це не пошкодували. Цієї весни я сама отримала щеплення від дифтерії та правця, яку обов’язково треба робити кожні 10 років , а в умовах війни – це must have серед усіх щеплень.

Мама 2-річного Тараса Надія Філончук:

– Я мама-вакцинаторка. Маю сина, якому 2,5 років. Вакцинований усіма обов’язковими вакцинами і навіть додатково від пневмокому і вітряної віспи. Малюк з 1 вересня вперше пішов до садочка. І я знаю, що в цей період діти контактують між собою і зазвичай починають хворіти всілякими різними інфекційними хворобами. Але моя дитина захищена, і навіть якщо захворіє, то перенесе захворювання у більш легкій формі чи без ускладнень.Зараз під час війни ще більш важливо вакцинувати наших діток, тому що, на жаль, не всі мають змогу це зробити, і на нас чекають спалахи різних інфекційних захворювань у майбутньому. Свого часу я побувала у стаціонарі дитячого інфекційного відділення і на власні очі переконалася як важко хворіють діти, тому що їхні батьки відмовилися від вакцинації.

Мама 6-річного Тимофія Іванна Антонюк з Рівненсього району:

– Моєму сину 6 років і він має РАС (розлад аутичного спектру). Попри діагноз моєї дитини, питання відмови від вакцинації для мене навіть не стояло. Щодня в громадському транспорті ми їздимо на різноманітні корекційні та реабалітаційні заняття, басейн, спортзал тощо. Ймовірність “підхопити” щось по дорозі у нас дуже велика. А для дітей з аутизмом наслідком хвороби можуть бути не лише ускладнення, ми маємо ще й ризик втратити набуті навички.Багато батьків ненормотипових дітей пов’язують аутизм з вакцинацією. Я ж не маю жодних підстав так вважати. Нещодавно мій син отримав необхідні ревакцинації, які потрібно у 6 років. У школу він цього року ще не йде, але маючи захист від інфекційних хвороб, я можу сміливо інтегрувати свою дитину в навколишнє середовище та продовжувати корекцію та його соціалізацію. Для мене це важливо.

Мама 6-річної Злати Оксана Прокопчук:

– Коли моїй дитині було 3 роки, вона захворіла на вітрянку. Я думала, що це дитяча хвороба і вона пройде легко, тому особливо не хвилювалась, тим більше у моєї старшої дитини вітрянка кілька років тому проходила не так складно. Однак я помилялась…

Мало того, що тіло маленької дитини постійно свербіло, в неї була ще й висока температура та дуже запалені слизові оболонки. Прищі з’являлись навіть в білках очей. Дитина постійно плакала, була дуже слабкою. Я як мама дуже шкодую, що легковажно поставилась до цієї хвороби. Потім я розповідала іншим мамам наш гіркий досвід і виявилось, що я не одна така. Я знаю ще кілька схожих до нашої історій. Я шкодую про те, що не знала і не цікавилась, що можна було зробити щеплення від вітрянки і захисти свою дитину від на перший погляд простої хвороби.

Де та як вакцинуватись?

Для того, щоб зробити щеплення зв’яжіться з педіатром чи сімейним лікарем та обговоріть усі деталі.

Читайте також:  Лікар, який знає, як "видути" вірус з організму і що допоможе при астмі. Інтерв'ю з відомим латвійським пульмонологом

Перелік закладів охорони здоров′я м.Рівного, де можна зробити щеплення:

КНП “Центр ПМСД «Центральний» РМР:

 • м. Рівне, вул. Драгоманова, 7, каб. № 303, понеділок – п′ятниця з 8:00 до 15:00.

КНП “Центр ПМСД «Ювілейний» РМР:

 • м. Рівне, вул. Кулика і Гудачека (Макарова), 3, каб. №№ 143, 405, понеділок – п′ятниця з 08:00 до 19:00; каб. № 405 – субота з 08:00 до 14:00;
 • м. Рівне, вул. Пересопницька, 168, каб. № 11, понеділок – п′ятниця з 08:00 до 15:30;
 • м. Рівне, вул. Тиннівська, 50-б, каб. № 2, понеділок – п′ятниця з 09:00 до 18:00;
 • м. Рівне, вул. О. Олеся, 13, каб. № 9, понеділок, середа, п′ятниця з 10:30 до 15:48; вівторок, четвер з 08:00 до 15:48.

КНП “Центр ПМСД «Північний» РМР:

 • м. Рівне, вул. Фабрична, 10, каб. № 36, понеділок – п′ятниця з 09:00 до 15:00; субота з 09:00 до 13:30;
 • м. Рівне, вул. Грушевського, 11, каб. № 206, понеділок – п′ятниця з 8:00 до 18:30.

КНП «Міська лікарня № 2» РМР:

 • м. Рівне, вул. О.Олеся, 13, каб. № 23 вівторок, четвер з 13:00 до 15:00.

КНП «Міська дитяча лікарня» РМР:

 • м. Рівне, вул. В. Чорновола, 72, каб. № 6, понеділок – п′ятниця з 08:00 до 16:00.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я