В Одесі вже тричі за тиждень облили фарбою пам’ятник Катерині ІІ

27
пам'ятник Катерині II Одеса

Все почалося з того, що невідома дівчина написала на постаменті «Катерина і Путін». Її почала шукати поліція, і це обурило учасника одеського автомайдану Артака Григоряна. Хлопець на знак протесту залив постамент фарбою та повідомив про це у соцмережах.

«Питання у тому, що якщо поліція може боротися умовно з 17-річними дівчатками, то нехай почне боротися з громадськими активістами, які готові та знають, як спілкуватися з поліцією», – розповідає Артак Григорян.

Поліція затримала активіста за «порушення правил благоустрою міста». Хлопець каже, що не шкодує про вчинок. Більше того, він не проти, щоб і інші наслідували його приклад. А такі, до речі, вже є – буквально за годину до зустрічі пам’ятник знову облили червоною фарбою.

«Я вважаю, що кожен громадянин України може прийти і свою думку висловити у фарбі, якщо він цього хоче. Я думаю, що це якраз хороша нагода, щоб щодня Труханову нагадувати – ось сьогодні ще одна, ось сьогодні ще одна. Давай щось роби, давай щось роби. Я думаю, що це набридне йому», – упевнений Григорян.

Про демонтаж пам’ятника меру Одеси Геннадію Труханову активісти нагадують постійно. З’являлася навіть екзотична пропозиція поставити на місце імператриці відлитого в бронзі порноактора. Історики та активісти звинувачують місцеву владу в бездіяльності попри численні петиції та звернення.

На початку вересня біля пам’ятника Катерині ІІ відбувся мітинг. А ще раніше на сайті президента України з’явились дві петиції. Обидві за короткий термін набрали необхідних 25 тисяч підписів. Володимир Зеленський, у свою чергу, звернувся до одеської міської ради, щоб там нарешті вирішили питання, після чого місцева влада оголосила про інтернет-голосування, яке розпочнеться з 20 вересня.

«Яку значущість він має? Для істориків жодну. Для нас жодної. Навіть якщо має. Це політичне питання, не історичне питання, не питання якогось архітектурного погляду. Це абсолютно політичне питання, воно має бути вирішене політичним методом», – переконаний активіст.

Вирішити долю пам’ятника одесити зможуть упродовж місяця. Якими будуть результати, передбачити складно. Але якщо буде вирішено залишити пам’ятник, то з цього приводу активісти вже мають запасний план.

«Якщо ми розумітимемо, що все напевно, добре йде, і голосування, і ми перемагаємо і влада каже, що ми знесемо після голосування, то, можливо, ми ще раз довіримося владі та зачекаємо на цей момент. Але якщо цього не станеться, тоді я сподіваюся, що знайдуться активісти, які готові на наслідки демонтажу вручну цієї пам’ятки архітектури», – заявив Артак Григорян.

Пам’ятник фундаторам Одеси з’явився на початку ХХ століття, але незабаром його знесли більшовики. 2007 року монумент вирішили відновити. Тоді й розпочалися дискусії. Противники вказували на те, що Катерина ІІ ліквідувала Запорізьку Січ, а також запровадила в Україні кріпацтво. А після початку повномасштабної війни питання про демонтаж пам’ятника російській імператриці стало ще гострішим. У мережі вже навіть з’являються меми на тему, чому Труханов не чіпає Катерину.

Читайте також:  Вбивство на Рівненщині: батько сокирою зарубав сина

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я