Комерційний зонд розпочав дослідження на поверхні супутника Землі. Для чого це?
“Синій привид” розбився в морі криз
У неділю синій привид (“синій привид”) розбився на поверхні супутника нашої планети. Це другий комерційний зонд в історії завоювання Місяця. Він занурився в море криз – темний базальтовий басейн видимої сторони.
Це новий світанок, це новий день, і ми почуваємося добре.
@Firefly_spaceСиній привид Ландер був свідком місячного сходу сонця – початок нового дня та двох тижнів заходів, включаючи місячне затемнення перспектива) та місячний захід сонця. Підемо! pic.twitter.com/fnbgv9fudo– NASA (@NASA) 3 березня 2025 року
Місяць знову став ареною суперництва космічних сил. Китай вже виконував дві успішні місії для повернення ґрунту. Сполучені Штати після 52-річної перерви в 2024 році повернулися до супутника з безпілотним транспортним засобом.
Чудеса автопілота
Компактний розмір зонда розміром 2 × 2,5 метри, створених Firefly в рамках програми NASA “Комерційні послуги з корисного навантаження”. Початок відбувся 15 січня на ракеті Falcon 9.
Основне досягнення – це абсолютно автономна посадка. Сам комп'ютер на дошці проаналізував висоту, шукав перешкоди та вибрав місце посадки. Двигуни, що шунтуються, точно доставили пристрій, щоб встановити Латру в морі криз-порожнину 400 кілометрів, наповнену давньою лавою.
Світиться в темряві
Протягом двох тижнів роботи зонд стане очевидцем до двох рідкісних явищ. 14 березня він записатиме повне сонячне затемнення, коли Земля закриває сонце. 16 березня – Він засне на заході сонця перед місячною ніччю.
Вчені сподіваються зловити таємниче сяйво місячного горизонту в камері-явище, вперше помічене космонавтом Аполлона-17, Євгеном Сернаном.
Це сяйво відбувається через статичну електрику в місячному пилі, що піднімається над поверхнею і розсіює сонячне світло навіть після заходу сонця.
Земляні проблеми на Місяці
Синій привид вирішує термінові проблеми майбутніх місячних поселенців. Місячний пил – справжній кошмар для технологій та здоров'я. Гострі мікрочастинки проникають скрізь і здатні пошкодити легені.
Інструмент RAC буде відчувати нові пилові матеріали, а електродинамічний пиловий щит перевірить, чи можна керувати пилом електричними полями.
Експеримент Lugre спробує зловити сигнали GPS та Galileo земних навігаторів. Успіх дасть майбутнім космонавтам надійну систему орієнтації.
Місячний пилосос Planetvac прийме зразки ґрунту для хімічного аналізу. На борту є також рентгенівська камера, дозиметр випромінювання та лазерний відбивач для високоточних вимірювань відстані.
“Кожен науковий експеримент та кожен технічний розвиток наближають нас до реалізації нашого плану”– каже Пам Мелра з НАСА.
І вона має рацію: не розробляючи цих технологій, нічого мріяти про місячні бази.