Німеччина не може співпрацювати у військовій сфері з Нігером через відсутність «довіри» у відносинах із військовим режимом цієї західноафриканської країни, заявила міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.
Німеччина відмовилася від військової співпраці з Нігером. У чому причина?
Німеччина відмовилася від військової співпраці з Нігером – і наслідки незворотні: вже було оголошено, що припиняються операції на авіабазі в Нігері. Німеччина виведе звідти три десятки військовослужбовців, що залишилися. до 31 серпня.
«Водночас ми не припинили гуманітарну допомогу, тому що народ Нігеру не несе відповідальності за те, що сталося»– заявила вона під час спільної прес-конференції з президентом Кот-д'Івуару Алассаном Уаттарою.
Зв'язки Німеччини з Нігером давні. Вони почалися ще 1870 року, коли цей регіон відвідала експедиція мандрівника, лікаря та емісара прусського уряду Густава Нахтігаля. Це був локальний епізод великого імперіалістичного поділу Африки. Втім, Нігер німців тоді зовсім не зацікавив.
Інакше зараз. Німеччина та Європа загалом інвестували в Нігер мільйони євро. Це і військова діяльність, і «співпраця у сфері розвитку». У рамках військової антитерористичної місії Бундесвер містив у Ніамеї авіаційну базу, на якій працювало близько сотні німецьких солдатів.
Під питанням транзит мігрантів
Жебрак, як церковний щур, Нігер перебуває під керівництвом військового режиму відтоді, як у липні 2023 року внаслідок державного перевороту було повалено президента Мохамеда Базума. Він відтоді перебуває в ув'язненні. А у Ніамеї править хунта.
Тоді європейські та світові інстанції гостро відреагували на путч у Ніамеї.
Є особливий включеність Нігеру в реальні глобальні комунікації. Дві чутливі точки.
Головне: ця країна – найважливіший вузол транзиту для африканських мігрантів, прямують до Європи, на які там не чекають. А якщо й чекають, то з тривогою.
ЄС співпрацює з Нігером ще з 2015 року, переважно для того, щоб перекрити найважливіший міграційний маршрут із нігерійського міста Агадез до кордону з Лівією. У Нігері ухвалили закон, який криміналізує незаконне ввезення мігрантів з Агадеза. І адміністрація Мохамеда Базума стала головним союзником ЄС в Африці щодо припинення міграційного шляху через Лівію до Європи.
Завдяки цьому специфічному партнерству вже до 2018 року кількість мігрантів, які прямують через Нігер та Лівію далі на північ, різко скоротилася. Але займатися цим потрібно постійно, інакше торний шлях до Європи оживе.
Зміна влади в Нігері може мати серйозні негативні наслідки для стратегії Європи зі стримування міграції через Середземне море.
Як боротися з джихадистським тероризмом
Є ще одна чутлива обставина, більш локальної якості. Нігер розглядався як важливий партнер США та ЄС у боротьбі з джихадистським тероризмом з боку угруповань, пов'язаних з «Аль-Каїдою» та ІД, у регіоні на паралелі Сенегал-Ерітрея. Наприкінці 2022 року ЄС ухвалив рішення про початок військової місії в Нігері для боротьби з тероризмом у регіоні.
Протягом багатьох років тут погіршується ситуація з безпекою. Вважається, що на цьому тлі зростає і вплив Росії, забезпечений участю у контролі над ситуацією в регіоні з боку відомої пригожинської приватної армії. Пригожин у Росії помер за дивних обставин, але його у Нігері жваво.
Режим відвернувся від інших західних союзників, таких як Франція та США, і схилився у бік Росії. Загалом доля африканської маріонетки Москви завжди була сумнівною. Жодна з країн Африки не досягла успіху від такої дружби. Але досвід – син помилок важких. А загалом треба розуміти і те, що африканська бідність – це глобальна світова проблема. І вирішується вона поки що напівзаходами. Звідси й такі казуси.
Наприкінці травня Німеччина та Нігер досягли тимчасової угоди, що дозволяє німецьким військовим продовжувати експлуатацію своєї авіабази в столиці Ніамеї до кінця серпня.
Проте переговори щодо продовження цієї угоди зірвалися. Зокрема тому, що персонал бази більше не користувався імунітетом від судового переслідування.