Постачання активізувалися після атаки ХАМАС 7 жовтня 2023 року.
З серпня 2024 року Німеччина схвалила експорт зброї до Ізраїлю на суму понад 94 мільйони євро. При цьому опитування свідчать, що більшість німців виступають проти. Німеччина розширює постачання з жовтня 2023 року.
Німеччина розширює постачання вдвічі
Депутат Бундестагу від BSW Севім Дагделен зробила запит до міністерств закордонних справ щодо обсягів постачання зброї до Ізраїлю. З'ясувалося, що у серпні відомство схвалило експорт зброї та військового обладнання на 94,05 мільйона євро. Ця сума вдвічі перевищує обсяги постачання до Ізраїлю з початку року – 45,74 мільйона.
Зброя та амуніція мають компенсувати технічні втрати під час бойових дій у секторі Газа. Цахал їх веде з жовтня 2023 року. Армія оборони Ізраїлю таким чином відповідає на теракт 7 жовтня.
Рядові німці не згодні
Протистояння на Близькому Сході позначилося на внутрішній політиці Німеччини. У країні різко зросла кількість злочинів, скоєних на ґрунті антисемітизму. Згідно з опитуваннями, до 6% корінних мешканців Німеччини поділяють ці погляди. За даними опитування Forsa, проведеного для журналу Stern, 60% не погоджуються з рішенням уряду експортувати зброю до Ізраїлю.
У 2023 році уряд світлофора схвалив військові постачання до Ізраїлю на 326,5 мільйонів євро. З цієї суми 20,1 мільйонів — експорт летальної зброї. Левову частку дозволів на експорт було видано в перші тижні після атаки ХАМАС на ізраїльські кібуци. Потім темпи знизилися, впавши до мінімуму на початку 2024 року.
Бойовий Фрідріх Мерц
Активну позицію щодо постачання товарів військового призначення до Ізраїлю займає лідер ХДС Фрідріх Мерц. Він звинуватив уряд у навмисному саботажі експортних заявок оборонних компаній.
На дебатах у Бундестазі, присвячених роковинам теракту в Ізраїлі, канцлер Олаф Шольц був змушений відповідати на подібні нападки. «Ми постачали зброю і робитимемо це надалі», — заявив Шольц. Свіжі дозволи на військовий експорт, певне, підтверджують ці слова.
Постачання до Ізраїлю — не односторонні. У свою чергу, Німеччина закуповує у Єрусалиму радіолокаційні системи, керовані ракети та зенітні пускові установки Arrow. Ізраїльські компанії також постачають компоненти для виробництва танків та гаубиць.
В українських та російських ЗМІ тим часом обговорюється ще одна заява Мерця. Він закликав поставити ультиматум Кремлю: або РФ припиняє бомбардування українських міст, або постачальники зброї знімають обмеження щодо дальності, що дозволить ЗСУ бити об'єктами військової інфраструктури на території РФ. Наступний крок, на думку Мерця, — постачання далекобійних ракет Таурус. Крім того, політик має намір добиватися збільшення військових витрат Німеччини.