Застуда, грипоподібні інфекції, корона – восени різко зростає кількість респіраторних захворювань. Але зараз поширюється небезпечна пневмонія, що викликається мікоплазмою і може спричинити тяжке захворювання. Що треба знати про це.
Мікоплазмова пневмонія – актуальна загроза: що за нею стоїть?
За даними Інституту Роберта Коха, кількість респіраторних інфекцій для цієї пори року вже дуже велика. Насамперед це пов'язано з вірусами застуди, корони та іншими грипоподібними інфекціями. Але зараз лікарів непокоїть інше захворювання: важка пневмонія, спричинена мікоплазмою.
Збудниками є бактерії.
Мікоплазмова пневмонія – звичайні антибіотики не працюють
Небезпека тому, що у бактерії відсутня клітинна стінка, тому антибіотики типу пеніциліну, що вражають клітинні стінки, не дуже ефективні.
Тому захворювання необхідно лікувати спеціальними антибіотиками, такими як антибіотик широкого спектра дії доксициклін, який використовується серед іншого для бактерій, у яких відсутні клітинні стінки.
Відмінність від типової пневмонії
Пневмонія, викликана мікоплазмою, відрізняється від типової пневмонії, що супроводжується лихоманкою, ознобом та сильним кашлем. Пневмонія, викликана мікоплазмою, прогресує набагато повільніше і тому її найважче виявити. Спочатку хворі скаржаться на невеликий біль у горлі, невелику лихоманку, біль голови… і сухий кашель.
Хвороба зазвичай триває один-два тижні. Але це може тривати і довше – іноді тижнем. Особливо кашель.
Хвилі зараження очевидні в Баварії та Баден-Вюртемберг
«У дітей та підлітків атипова пневмонія, спричинена Mycoplasma pneunomiae, раніше була легким захворюванням. І це було не дуже поширене», – каже мюнхенський педіатр Ділек Оналді-Гільдейн виданню BR24.
Але з початку літа 2024 року до неї в практику приходить дедалі більше дітей та молодих людей, які дуже довго кашляють, а іноді у них тримається температура більше тижня. Це незвичайно у цьому віці.
Професійна асоціація педіатрів та лікарів-підлітків у Баден-Вюртемберг також повідомляє про хвилю заражень: «Виходячи з відгуків приватних практик, видно, що ми маємо справу з хвилею захворювань»– сказав прес-секретар Тілль Рекерт у Stuttgarter Zeitung.
Вірусолог попереджає: зверніться до лікаря
Якщо при звичайному вдиху і видиху чути легкий звук, що потріскує, це ознака того, що збудник досяг легень, пояснює він. Тоді потрібна медична допомога.
Вірусолог із Кельна Рольф Кайзер також радить батькам хворих дітей звернутися до лікаря, оскільки, за даними BR24, якщо їх не лікувати, хвороба може тривати тижнями. Однак при лікуванні правильними антибіотиками покращення настає вже за тиждень.
Зростання числа випадків захворювання – наслідок пандемії?
Згідно з дослідженням, опублікованим у The Lancet раніше цього року, з 2023 року мікоплазми стали частіше зустрічатися у всьому світі. Можлива причина: кількість мікоплазмових інфекцій також знизилася через гігієнічні заходи під час пандемії корони.
В результаті колективний імунітет, можливо, впав у всьому світі, а це означає, що мікоплазмові інфекції тепер зустрічаються частіше і спричиняють більш тяжкий перебіг захворювання.