Кінець жовтня 2024 року відзначився важливою подією у книжково-бібліотечному світі. Бібліотеки — останній бастіон рівноправності, де кількість нулів у банківському рахунку не визначає доступу до знань.
Книжкова битва за цифрове майбутнє Німеччини
Ми живемо в епоху, коли цифрові технології повинні робити знання доступнішими. Тоді чому ми бачимо зворотній процес? Справжня книжкова битва за цифрове майбутнє Німеччини розпочинається!
«Я здобув освіту в бібліотеці. Абсолютно безкоштовно».
Рей Бредбері
За даними бібліотечних асоціацій, менше половини сучасних популярних книг доступні читачам бібліотек в електронному форматі одразу після публікації. Інші надходять із значною затримкою. Іноді це «вікно» складає кілька місяців, а то й років.
У той час як світові майданчики навперебій пропонують читачам платні підписки на електронні книги, у Німеччині розгортається справжня битва за майбутнє цифрового читання. З одного боку барикад — видавництва з їхніми фінансовими інтересами. Іншою — публічні бібліотеки, які борються за права своїх читачів.
Чому бібліотеки об'єднуються, а видавці опираються?
Значну частину німецького книжкового ринку контролює видавничий велетень Penguin Random House. Він наводить цікаві цифри статистики. Виявляється, кількість видач електронних книг у бібліотеках вже перевищила кількість їхнього продажу.
За однією купленою бібліотекою ліцензією може стояти до 80 видач читачам. При цьому видавництва та автори отримують лише одноразову оплату за ліцензію. У той же час, кожна бібліотечна видача паперової книги приносить невеликий, але стабільний дохід.
Аргументи видавництв на захист своєї позиції:
- кількість видач електронних книг перевищує кількість продажів;
- за однією бібліотечною ліцензією може стояти безліч прочитань;
- відсутня система оплати за кожну видачу, як у аналогічних випадках із паперовими книгами.
У відповідь на дії видавництв бібліотеки знайшли несподіване рішення!
Вони почали об'єднуватись у регіональні консорціуми та спільно закуповувати електронних книг. Такі об'єднання охоплюють цілі федеральні землі. Наприклад, до консорціуму землі Гессен входить 162 бібліотеки, у тому числі найбільші бібліотеки Франкфурта, Дармштадта, Касселя та Вісбадена.
Книжкова битва за цифрове майбутнє Німеччини — прорив 2024 року.
Кінець жовтня 2024 року відзначився важливою подією у книжково-бібліотечному світі. Пройшов круглий стіл за електронним абонементом (E-Lending). Автори, перекладачі, видавництва, книготорговці та бібліотечна спільнота висловили свої думки щодо видачі електронних книг.
Як зазначила міністр культури Клаудія Рот:
“Ми нарешті змогли зрушити з мертвої точки дискусію, яка роками залишалася в безвиході”.
Можливо, рішення полягає у нових моделях співпраці між бібліотеками та видавництвами. Деякі експерти пропонують запровадити гнучку систему оплати, де вартість ліцензії залежатиме від популярності книги та кількості видач. Інші бачать вихід у збільшенні державного фінансування бібліотеці, щоб компенсувати витрати видавництв.
Клаудія Рот вважає, що діалог за круглим столом — це важливий крок до створення справедливих умов та покращення ситуації з електронним абонементом у публічних бібліотеках. Також вона розраховує, що в рамках пілотних проектів будуть розроблені та протестовані нові моделі ліцензування.
Хоч як крути, а правда проста: ми живемо у світі, де доступ до інформації — це вже не розкіш, а необхідність, як вода чи електрика. І в цьому новому світі бібліотеки — останній бастіон рівноправності, де кількість нулів у банківському рахунку не визначає доступу до знань. Але що ми бачимо? Видавничі будинки, як середньовічні купці, намагаються встановити монополію на цифрові книги. Адже ще вчора будь-який школяр міг узяти з полиці томік Ґете — незважаючи на гаманець батьків.
Настає переломний момент. Або ми перетворимо електронні бібліотеки на елітні клуби для обраних, або збережемо їх як простір рівних можливостей. І поки чиновники та видавці ведуть свої затяжні переговори, на кону стоїть щось більше, ніж просто бізнес-моделі та схеми ліцензування. На кону — саме право людини вгамовувати спрагу знань.