Уряди, опозиціонери та засоби масової інформації у Європі обговорюють доповідь Маріо Драгі. Його автор, фігурально кажучи, вимагає, щоб Європа ще раз струснулася після створення внутрішнього ринку у 1980-х роках та запровадження єдиної валюти у 1990-х.
Доповідь Драгі: Європа має струснутись
77-річний Маріо Драгі був головою Європейського центрального банку до 2019 року. Італієць – всесвітньо відомий економіст; він отримав докторський ступінь у Массачусетському технологічному інституті США. Після порятунку євро Драгі набув високого неформального статусу не лише в експертних колах, а й серед глав урядів по всьому світу. Європа має струснутись, вважає він.
Наступний великий крок Європи
Драгі дає відповідь на питання, яке Європа довго відкладала: що саме мав би зробити континент, щоб незабаром не відстати раз і назавжди від США та Китаю?
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн доручив Драгі працювати з групою експертів над розробкою всебічного аналізу у поєднанні з конкретними пропозиціями щодо перезапуску економіки Європи.
Доповідь Драгі була представлена у Брюсселі 9 вересня. Майже на 400 сторінках він описує щось подібне до наступного великого кроку для Європи.
27 держав мають розумно зблизитися ще більше, щоб бути готовими до майбутнього у 21 столітті.
Виділенням 880 мільярдів євро Драгі хоче закрити «інноваційний розрив у порівнянні зі США та Китаєм у ключових технологіях». Це буде масштабніше фінансування, ніж план Маршалла після Другої світової війни.
Колишній глава ЄЦБ має на увазі поєднання державних та приватних інвестицій. Оскільки все спрямоване на підвищення конкурентоспроможності в майбутньому, а не на збільшення споживання в сьогоденні, прийняття на себе загального боргу ЄС виправдане.
Стартапи нарешті зможуть залучати капітал за єдиними правилами по всій Європі. Створення необхідного союзу ринків капіталу вже давно застопорилося через національну впертість у багатьох країнах.
Високотехнологічні компанії мають отримати новий імпульс у вигляді дерегулювання.
Різкий план
Експерти всередині та за межами ЄС вражені. План Драги є «вражаюче різким»Стверджує лондонська газета «Financial Times». Італієць «написав посібник з виживання для ЄС»хвалить ліберально-консервативна газета «Екатерімі» з Афін
Сандер Тордуар, головний економіст відомого аналітичного центру «Центр європейських реформ», бачить у працях Драгі щось історичне: вони поєднують у собі плани Жана Монне (військова інтеграція) та Жака Делора (внутрішній ринок) із байденомікою (чисті технології плюс стійкість).
Марсель Фратшер, голова Німецького інституту економічних досліджень, є одним із німців, які підтримали Драгі. Фратшер навіть вважає, що Драга не має альтернативи. Європейська політика, яка хоче запобігти деіндустріалізації, має нарешті зняти національні шори.
Уряд Німеччини надто довго відкидав “Систематичне посилення Європи”.
«Доповідь Драгі – це тривожний сигнал для всієї Європи», — каже Валері Хейєр, голова гурту «Оновлення Європи» у Європейському парламенті. 38-річна ліберал із Франції вимагає розпочинати сьогодні: “У нас немає часу втрачати”.
Берлін натискає на гальма
Коментарі федерального уряду Німеччини украй стримані. Міністр фінансів Крістіан Лінднер пояснив: “Ми не вирішимо жодних структурних проблем, взявши на себе спільний борг ЄС”.
Доповідь Драгі також піднімалася на федеральній прес-конференції у Берліні в день його презентації у Брюсселі. Але під номером 14 і тільки з односкладовими словами, що кидаються в очі, у відповідь. Звіт будет «ретельно оцінений»заявив Штеффен Хебестрайт, представник канцлера Шольца
Коментатори дивуються, чому реакція така слабка. Може, Німеччину вразив вірус євроскептицизму? «У країні великих європейців Гельмута Шмідта та Гельмута Коля, коли справа стосується Європи, так звані еліти останнім часом стали більш неінформованими та незацікавленими, ніж будь-коли раніше».