Частковий лікарняний: чи чекає на це німців

4

Рівень захворюваності настільки високий, що представники бізнесу переймаються наслідками лікарняних. Що було б, якби кожен «трохи хворий» працював бодай півдня?

Частковий лікарняний: як хворіють на шведи і чи чекає на це німців

Високий рівень захворюваності у країні викликав занепокоєння у німецькій економіці. Лікарняні уповільнюють економіку країни, чи проблему варто шукати у недостатній мотивації співробітників? Скандинавія давно використовує частковий лікарняний лист, чи варто Німеччині розраховувати на таке нововведення?

Зарплату виплачують пропорційно відсотку захворювання

«Найчастіше трапляється так, що ми просто погано почуваємось, але форми лікарняного листа для таких випадків не існує», – каже Утц Ніклас Вальтер зі столичного Інституту медичного страхування (IFBG). «Тоді я якось працюю, але не на повну силу. Відбувається більше помилок чи навіть нещасних випадків. Перевага часткового лікарняного в тому, що ви могли б відновлюватись протягом половини дня, не відчуваючи, що вам потрібно працювати».

Ця ситуація, ймовірно, знайома багатьом, особливо в холодну пору року: у вас закладений ніс, болить голова, але ви все ще занадто здорові, щоб лягти в ліжко. Однак, оскільки на папері в Німеччині ви або повністю хворі, або здорові, і нічого середнього між ними немає, багато людей все одно змушені йти на роботу або в офіс.

У шведській системі охорони здоров’я, навпаки, протягом десятиліть можна не лише взяти лікарняний, а й отримати частковий лікарняний листок. Ця система введена в 1950 роках і отримала подальший розвиток, особливо під час важкої фінансової кризи на початку 1990 років. На той час кількість лікарняних листів досягла рекордного рівня. З того часу Лікарняний лист можна взяти на 25%, 50% або 75%. При цьому медичне страхування та роботодавець продовжують виплачувати зарплату в цих пропорціях.

Читайте також:  Як стати лікарем у Німеччині

Опитування: чи потрібні працівникам такі лікарняні

Дослідження, проведене IFBG на замовлення компанії медичного страхування BKK ZF & Partner серед більш ніж 1 тис. співробітників у Німеччині, показало, що більшість за пропозицію про введення часткового лікарняного листа майже 60% опитаних вважають, що лікарняний на півдня або на певний вид діяльності. – Це розумний захід. Близько 55% також заявили, що скористалися б цією можливістю, причому молоді працівники. частіше, ніж літні, 59% опитаних поділилися, що повернуться до роботи швидше, якщо їм перестануть оплачувати лікарняний.

Приватний лікарняний: чи чекає на це німців. Фото: congerdesign/pixabay.com

Вальтер з IFBG вважає, що у багатьох компаніях з довірчим чи гнучким графіком вже можна взяти вихідний, якщо ви почуваєтеся болісно, ​​навіть без системи часткової оплати лікарняних. Складніше у промислових професіях з фіксованими виробничими процесами. Однак щодо моделі часткової відпустки через хворобу все ще залишається багато питань, Ральф Хірмке з BKK ZF & Partner пропонує випробувати цей підхід у пілотних проектах. «По-перше, ми маємо побачити, як до цього ставляться співробітники, а по-друге, що це означає для компаній та системи охорони здоров’я на практиці», – каже Вальтер. «Я припускаю, що це буде бюрократичний тягар, але можна розробити практичні рішення у поєднанні з телефонними лікарняними листками».

Але справа не лише у бюрократії. У Швеції лікарів регулярно навчають правильно оцінювати та визначати відсоток працездатності людини. У разі певних захворювань або після нещасних випадків працівник може не працювати за своєю спеціальністю або зі звичайним навантаженням, а виконувати адміністративні завдання або працювати лише півдня.

Політики сперечаються про «залишкову працездатність»

Подібні моделі існують і в інших скандинавських країнах, таких як Норвегія, Данія та Швейцарія, де говорять про так звану залишкову працездатність.

Читайте також:  Не лише користь, а й шкода: кому краще відмовитися від імбиру

Райнхардт, президент Медичної асоціації, вважає, що таке можливе і в Німеччині, якщо йдеться про віддалену роботу. «Прикладом можуть бути незначні інфекції, при яких слід уникати прямого контакту з колегами в офісі»– Заявив він нещодавно в інтерв’ю газеті Funke Mediengruppe. “Однак у таких випадках робота вдома може дати можливість виконувати професійні завдання в обмеженому обсязі і при цьому одужати”. Аня Піль, член виконавчої ради DGB, не погоджується: Кожен, хто захворів і не може працювати, повинен повністю відновитися. «Інакше зростає ризик захворіти надовго і серйозніше».

Чи можливий у Німеччині частковий лікарняний

Німецька асоціація медичного страхування AOK також нещодавно попередила, що таку систему важко запровадити. У політиці думки розділилися. Однак, якщо рівень захворюваності залишиться високим, а економіка – слабкою, новому федеральному уряду, можливо, доведеться знову зіткнутися з витратами на систему охорони здоров’я Німеччини.

З часів пандемії COVID-19 у Німеччині існує практика «лікарняний телефон», коли лише дзвінок дозволяє пропустити до 5 днів на роботі, не звертаючись до медиків. Ще з вересня ходять розмови про можливе скасування такого виду лікарняних. Як можливі «скандинавські заходи» вплинуть на телефонні лікарняні – неясно, але пам’ятайте, що перші дні хвороби особливо високий ризик заразити інших.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я