Президент Володимир Зеленський у п'ятницю відвідує Німеччину, де зустрічаються військові прихильники України. Це відбувається через кілька днів після одного з найбільш смертоносних ударів війни і на тлі того, як російські війська досягають успіхів на полі бою.
Зеленський у Німеччині, щоб домогтися допомоги від союзників України
Зеленський і канцлер Німеччини Олаф Шольц проведуть переговори віч-на-віч у Франкфурті. Про це повідомив представник уряду Німеччини, не надавши додаткових подробиць щодо програми українського лідера.
Проте Der Spiegel повідомило, що Зеленський візьме участь у зустрічі прихильників Києва на американській авіабазі Рамштайн.
Зустріч на базі на південний захід від Франкфурта проводить міністр оборони США Ллойд Остін. Остін має провести прес-конференцію близько 16.15 дня.
За словами представника Пентагону генерал-майора Пета Райдера, переговори за участю представників близько 50 країн будуть зосереджені на таких питаннях, як зміцнення протиповітряної оборони України та заохочення союзників до розвитку своєї оборонної промисловості.
«Україна має значення для безпеки США та міжнародної спільноти. І зусилля (союзників Києва, які зустрічаються у Рамштайні) продовжують відігравати життєво важливу роль у боротьбі України за свободу та суверенітет»– сказав він.
Зустріч відбулася на тлі просування російських військ на Донбасі. Керівник Росії Путін у четвер заявив, що захоплення східної частини країни є його «головною метою» у конфлікті.
З моменту початку наступу в лютому 2022 року, коли не вдалося захопити українську столицю Київ, Росія змінила свої цілі, натомість зосередившись на спробах завоювати східну Україну. Принаймні так це частіше декларується.
Несподіваний наступ України на Курську область Росії минулого місяця застав російські війська зненацька. Путін наголосив, що цей крок не зміг сповільнити просування Москви.
«Противник ослаб на ключових напрямках, наша армія активізувала наступальні дії», – Заявив він.
Невизначеність у підтримці України
Союзники підтримують Україну у війні із Росією словами. Але не завжди поспішають із постачанням озброєнь.
За даними Кільського інституту світової економіки, Сполучені Штати надали Україні найбільшу підтримку під час конфлікту, надавши військову допомогу на суму 51,6 млрд. євро.
Однак майбутнє цього фінансування перебуває під питанням. Не вирішено результат президентських виборів. Вибори в США в листопаді можуть призвести до повернення до Білого дому скептично налаштованого щодо України Дональда Трампа.
Німеччина, другий за величиною спонсор України, також опинилася під тиском у країні через свою допомогу Києву. Ця допомога опинилась у центрі затяжної суперечки щодо бюджету на 2025 рік.
Регіональні вибори у колишніх східнонімецьких землях Саксонія та Тюрінгія в неділю продемонстрували сплеск підтримки вкрай правих та вкрай лівих партій, які виступають проти підтримки України.
Франція, інша найбільша прихильниця Києва, також перебуває в стані політичної кризи протягом кількох тижнів.
Про що просить Зеленський
Зеленський неодноразово закликав до збільшення кількості ракет великої дальності для відбиття атак російських військ. Проте США та Німеччина поки що не поспішають їх постачати.
Український лідер також хоче, щоб союзники зняли обмеження щодо використання своєї зброї для поразки позицій у глибині російської території.
Міністр оборони України Рустем Умеров закладав основу для Зеленського, проводячи протягом останніх кількох днів переговори у США, Великій Британії, Франції та Німеччині.
Зеленський також спробує уявити єдиний фронт після відставки головного дипломата України Дмитра Кулеби. Це щойно сталося під час найбільших перестановок в уряді з моменту вторгнення. Кулеба залишили через те, що недостатньо мобілізував союзників на підтримку країни.
Напередодні Великобританія заявила, що до кінця року поставить Києву 650 легких ракет для зміцнення можливостей протиповітряної оборони України.
Тим часом союзники України в Європі зробили кроки щодо розширення своєї оборони у відповідь на зростання загрози з боку Росії. Так, у середу німецькі військові ввели в експлуатацію першу систему ППО Iris-T на своїй території. Раніше Німеччина поставила кілька таких систем на Україну для перехоплення російських ракет, безпілотників та керованих ракет.