Канадські вчені виявили, що кофеїн кардинально змінює активність сплячого мозку і запобігає його відновленню.
Як вечірня кава впливає на сон
Нове дослідження канадських вчених показало дивовижні результати впливу кофеїну на мозок сплячої людини. Виявляється, як вечірня кава впливає на сон, виходить далеко за рамки простих труднощів заснути. Кофеїн докорінно змінює активність мозку під час нічного відпочинку.
Експериментуйте з 40 добровольцями
Філіп Телейка та його колеги з університету Монреаля вивчали наслідки кофеїну з 40 учасниками дослідження. Вчені зафіксували мозкову активність за допомогою електроенцефалограми (ЕЕГ) у дві різні ночі.
Кофеїн тримає ваш мозок «неспанням» навіть під час сну, вивчення знаходить | https://t.co/lcuypp86bhh
– ScitechDaily (@scitechDaily1) 5 червня 2025 року
У першу ніч піддані взяли капсули зі 100 міліграмами кофеїну за три години та годину до сну. У другу ніч, в той же час, їм дали плацебо.
“Ми використовували передові статистичні тести та штучний інтелект для виявлення тонких змін у нейронній діяльності”, – пояснює пташеня.
Дослідники порівнювали нічну активність мозку кожного учасника з кофеїном та без нього. Результати для багатьох були несподіваними.
Мозок стає непередбачуваним
“Кофеїн збільшив складність сигналів мозку і призвів до більш динамічної та менш передбачуваної нейронної активності”, – повідомляє пташеня.
Ці зміни особливо чітко проявлялися у фазі NREM-SNE – глибокий сон. І це важливо для утворення пам’яті та відновлення розуму. Саме під час цього нічного сну мозок «сортує» денні враження, зберігає важливе значення в довгостроковій пам’яті та перенастроює синапси. Кофеїн серйозно порушує ці процеси.
Ритми електричних хвиль мозку також змінилися. У ніч з кофеїном повільні коливання, такі як тітка та альфа -хвилі, пов’язані з глибоким відновлювальним сном, стали слабшими. Але бета-хвилі посилюються, які частіше виникають у стані неспання та під час психічної діяльності.
Вік має значення як вечірня кава впливає на сон по-різному
Нічний ефект пробудження був сильнішим серед молодих учасників від 20 до 27 років порівняно зі старшими з 41 до 58 років. У фазі REM-SNE-коли ми бачимо мрії-мозок молодих людей виявляв ще більшу активність.
Чик та його колеги пояснюють це тим, що молоді люди мають більше рецепторів Для речовини аденозин у мозку. Аденозин накопичується протягом дня і викликає відчуття втоми. Кофеїн блокує ці рецептори та підтримує неспання.
З віком щільність аденозинових рецепторів зменшується, Тому ефект кофеїну у людей похилого віку слабший. Крім того, літній кофеїн обробляє повільніше, ніж молоді.
Плани особистих рекомендацій
«Ці зміни в мозковій активності свідчать про те, що мозок навіть під час сну під впливом кофеїну залишається в більш активному, меншому стані відновлення, – Каже, співавтор дослідження Каріма Джербі з університету Монреаля. – Це може пояснити, чому мозок під впливом кофеїну відновлюється уві сні, з можливими наслідками для обробки пам'яті. ”
CO -Author Julie Carrier додає:
“Кофеїн стимулює мозок і передає його до стану, коли він є більш бадьорим, уважним та реактивним. Хоча протягом дня це корисно для концентрації, цей стан може порушити мир: мозок не може ні розслабитися, ні правильно відновитись”.
Вчені планують подальші дослідження індивідуального впливу вечірнього кофеїну на різних людей. Мета – створити особисті рекомендації щодо використання кави залежно від віку, стану здоров'я та часу доби.