Повернення Дональда Трампа до Білого дому може виявитися катастрофічним для американської демократії. Для Європи воно може виявитися ще більш руйнівним. Як оцінює ситуацію оглядач Джон Лічфілд?
Перемога Трампа чорний день Заходу, але вона може врятувати ЄС
Зробимо Америку знову великою – версія 2.0 вже на підході. Перемога Трампа – як звук труби. До мобілізації Заходу чи до кінця світу?
Він має намір ввести мита у розмірі не менше 10 відсотків на весь європейський експорт (і встановити ще вищі мита на китайський експорт, який потім може ринути на ринок ЄС).
Світ Трампа – це світ без міжнародних правил та зобов'язань. Це дипломатія гангстеризму.
У світі Трампа Сполучені Штати повинні мати право забруднювати планету на власний розсуд, поглинати міжнародний капітал для фінансування свого жахливого боргу, а також завдавати шкоди та ображати своїх друзів, граючи в софтбол зі злими диктаторами.
До версії MAGA 1.0 європейці могли собі сказати, що риторика Трампа не витримає зіткнення з реальністю. У його адміністрації будуть дорослі консерватори, які контролюватимуть його. Він був ділком. Він укладатиме угоди.
До певної миті так і було. Але майже всі дорослі консерватори, які працювали з Трампом у 2017–2020 роках, тепер відмовляються з ним працювати. Один із них, його колишній начальник штабу Джон Келлі, каже, що Трампа можна точно назвати «фашистом» і що він має намір правити вдруге як диктатор.
Сенат США і, найімовірніше, Палата представників будуть під контролем республіканців. Республіканська партія продала душу за владу та буде під контролем Трампа. Те саме і Верховний суд США.
Система стримувань та противаг? Конституція США та її демократія ось-ось зазнають найсерйознішого випробування з часів Громадянської війни у США 160 років тому.
Найгірший час Європи
Але те саме і з НАТО. І з Європейським Союзом.
Ніколи не було слушного часу для повернення Трампа. Але з погляду європейської сторони Атлантики його перемога на президентських виборах у вівторок не могла статися у найгірший час.
ЄС поділено з приводу свого майбутнього. Обидві його найбільші та впливові країни, Німеччина та Франція, відчувають економічні труднощі та ослаблені політично. Їхній «альянс» перетворився на балаканину, яка не може вирішити їхні власні розбіжності, не кажучи вже про те, щоб нав'язати напрямок ЄС-27.
Європейська громадська думка загалом залишається проукраїнською, але йому набридла війна.
Вкрай праві піднімаються майже в усіх країнах ЄС і будуть надихнуті перемогою Трампа, побудованої частково на брехні про іммігрантів. Трампономіка може призвести до миру та Європи до рецесії, перш ніж вони як слід одужають від подвійного шоку від Covid та війни в Україні.
У найближчі кілька років ЄС може зіткнутися з торговими війнами як із Китаєм, і зі США, оскільки залишки правил світової торгівлі розваляться.
Тому можна стверджувати, що Дональд Трамп, хоч як це парадоксально, може стати рятівником ЄС. Майже всі найбільші європейські здобутки були виковані у кризі.
Європейська єдність – де вона?
Президент Франції Еммануель Макрон уже сім років благає інші країни ЄС визнати, що вони мають самі вирішувати свою долю. Вони більше не можуть покладатися на Вашингтон у питаннях своєї безпеки. Вони не виживуть як промислова держава, якщо не працюватимуть спільно, інвестуючи в нові технології та захищаючи себе від китайської та, так, американської комерційної агресії.
Друге наступ Трампа означає, що Макрон, по суті, виграв цю суперечку. Але тепер він виснажена сила у Франції і втратив більшу частину свого політичного капіталу в Європі. Криза, що наближається, може оживити її, а може і ні.
Німеччина також перебуває у політичному та економічному занепаді. Ліво-зелено-ліберальна коаліція канцлера Олафа Шольца розвалюється. Вкрай права партія AFD набирає сили.
Три з чотирьох компонентів “німецької моделі” провалилися. Дешевого газу із Росії більше немає. Китай більше не купує німецького обладнання. Гарантія безпеки США для Європи може незабаром закінчитися.
Залишається лише четвертий елемент – ЄС та єдиний європейський ринок.
Але Німеччина Шольца — а можливо, і вся Німеччина — відкидає більшу частину бачення Макрона суверенної Європи.
Сотні мільярдів євро гарантованого ЄС боргу на відновлення європейської промисловості та обороноздатності? Ні, дякую, це французька дорога, а не німецька. Подивіться, куди борг привів французів.
Створення європейських сил оборони в рамках НАТО та, можливо, заміна НАТО? Німеччина та східноєвропейські країни ЄС ненавидять цю ідею. Вони хочуть чіплятися за медсестру через страх чогось гіршого – навіть зараз ця медсестра носить червону бейсболку MAGA.
Відповісти як єдиний ЄС на американський та китайський торговельний протекціонізм? Чи спробувати укласти окремі угоди?
Трамп змусить європейців зіткнутися з усіма цими проблемами у найближчі кілька років. Криза може принести креативність та компроміс. Так було у минулому.
Але ЄС потрібний франко-німецький мотор чи альянс, щоб вести за собою. А Франція та Німеччина ослаблені та тягнуть у протилежних напрямках.