СДВГ – нейробіологічний стан, спричинений порушенням обміну дофаміну. Симптоми включають проблеми з концентрацією, тривожність та імпульсивність. Лікування включає медикаменти та психотерапію, але діагностика потребує кваліфікованих фахівців.
Синдром дефіциту уваги та гіперактивності: нова напасть і як з нею боротися
Синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДВГ) все частіше стає предметом найактивніших дискусій як у наукових колах, так і в соціальних мережах. І це недарма. Адже за цією абревіатурою ховається досить поширена хвороба, з якою стикаються і діти, і дорослі.
Симптоми хвороби такі. Якщо людина не здатна зосередитися на вирішенні того чи іншого завдання, відчуває тривогу або надмірно імпульсивний – значить, дуже може бути, що у нього розвивається СДВГ. Зовні такий стан найчастіше виглядає як лінь – ніби людина нічого не хоче, окрім як рухнути на диван і валятися на ньому без руху.
Зірки теж хворіють
Інтерес до теми СДВГ підганяють і зірки кіно та естради. Так, наприклад, про свої проблеми розповіли у соцмережах Дженніфер Лопес та Джастін Бібер. Після цього про СДВГ дізналися мільйони людей у всьому світі. А коли відомий німецький телеведучий Еккарт фон Хіршхаузен розповів про те, як його лікували від цієї напасті в Університетській клініці Бонна, тема СДУГ стала однією з найбільш обговорюваних на просторах інтернету.
Скільки людей страждають на СДВГ?
Точних цифр щодо цього поки немає. Відомо, що в Німеччині на синдром дефіциту уваги та гіперактивності страждають приблизно 3 відсотки дорослого населення. Але це дуже приблизні цифри. Справа в тому, що часто люди ставлять такий діагноз самостійно, використовуючи всілякі тести в Інтернеті. Однак довіряти таким тестам не слід. На думку доктора Андреаса Райфа, який очолює клініку психіатрії Університетської клініки Франкфурта, поставити точний діагноз здатний лише фахівець. Що ж до тестів в інтернеті, такий спосіб діагностики вкрай рідко дає правильні результати. А симптоми, властиві СДВГ, насправді можуть свідчити про якесь інше психологічне відхилення.
Втім, не варто зводити все до відвертого негативу.
Є ця напасть і має позитивні моменти. До них відносяться, наприклад, підвищена креативність та гострота реакції. Такі якості незамінні у творчих професіях чи там, де потрібно швидко приймати рішення. Крім того, більшість людей, які страждають на СДВГ, відрізняються підвищеною емпатією. Такі люди щиро прагнуть робити добро, допомагати іншим, займатися благодійністю.
Чи можна вилікувати СДВГ?
Німецькі вчені ще кілька років тому розробили лікарські засоби, які допомагають швидко зняти основні симптоми захворювання, наприклад почуття тривоги. Як показав досвід їх використання, ці препарати є дуже ефективними і не мають побічних явищ. І все ж таки головним засобом лікування фахівці вважають курси психотерапії. Проблема, однак, полягає в тому, що фахівців, здатних поставити вірний діагноз, у Німеччині катастрофічно не вистачає. В результаті хворим доводиться стояти місяцями у черзі, щоб дочекатися прийому у психотерапевта та отримати кваліфіковане лікування.
Насамкінець зазначимо, що СДВГ ніяк не пов’язаний із захопленням гаджетами, про що часто можна прочитати в інтернеті. Симптоми СДВГ були описані ще три століття тому, коли про жодні айфони і знати не знали. Просто більшість людей тоді займалися активною фізичною працею, тому симптоми хвороби не виявлялися настільки явно. Але зараз, коли більшість людей займаються сидячою роботою, пов’язаною з інтелектуальною діяльністю, синдром дефіциту уваги та гіперактивності став набагато помітнішим і перетворився на проблему планетарного масштабу.