Німецький воротар здійснив революцію у футболі новою позицією sweeper-keeper. Його виходи в атаку наприкінці матчів та гра “останнім захисником” запам’ятається всім нейтральним глядачам.
Воротар мюнхенської “Баварії” Мануель Нойєр офіційно оголосив про завершення кар’єри у збірній Німеччини. За його плечима 15 років у національній команді та 124 гри.
Останнім турніром у бундестім для Нойєра став домашній Євро-2024. За рідних трибун Мануель виводив збірну з капітанською пов’язкою.
Нагадаємо, що німці програли у чвертьфіналі майбутнім тріумфаторам турніру – іспанцям. Матч завершився у додатковий час із рахунком 2:1.
При цьому Нойєр, як і раніше, продовжує клубну кар’єру в мюнхенській “Баварії”. Поки що угода воротаря з командою розрахована до літа 2025 року.
Голкіпер у свої 38 років є чемпіоном світу – 2014. Також на його рахунку третє місце на ЧС-2010. Ще Мануель двічі ставав бронзовим призером чемпіонату Європи (2012-го та 2016-го).
Дебют “завдяки” суїциду
Мануель Нойєр вийшов уперше у складі збірної Німеччини 2 червня 2009 року у матчі проти ОАЕ (перемога 7:2). На той момент йому було 23 роки.
Тоді у збірній Німеччини шукали заміну Єнсу Леманну, який завершив міжнародну кар’єру. Серед кандидатур були Роберт Енке та Рене Адлер.
Роберт Енке в листопаді 2009 року покінчив життя самогубством через психічний розлад на тлі тиску у футбольній кар’єрі.
Рене Адлер перед чемпіонатом світу – 2010 у ПАР зламав ребро, через що пропустив турнір. Основним поїхав на той момент воротар “Шальке” Нойєр.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
У віці 24 років Мануель став наймолодшим голкіпером в історії збірної Німеччини. При цьому завдяки його надійній грі бундестім дійшла до півфіналу мундіалю та взяла бронзу.
Той чемпіонат світу запам’ятався вболівальникам через “голь-фантом” Френка Лемпарда. У 1/8 фіналу між Німеччиною та Англією тодішній хавбек “Челсі” забив м’яч, який від поперечки вдарився об газон, а потім відлетів у руки Нойєру.
Арбітр не зарахував гол. Хоча м’яч перетнув лінію воріт, що було помітно телекамерами.
Саме після цього інциденту ФІФА та УЄФА розпорядилися про впровадження автоматичної системи взяття воріт. Тепер у м’ячах є чіп, а на воротах датчики, здатні вловлювати перетин лінії в точності до міліметра.
У матчі 1/2 фіналу німці програли майбутнім чемпіонам – іспанцям (0:1). Єдиний гол забив тодішній капітан “Барселони” Карлес Пуйоль. У матчі за бронзу Німеччина виграла у Уругваю (3:2).
Тріумф у Бразилії
На Євро-2012 в Україні та Польщі основним воротарем був також Мануель Нойєр. Разом із командою німець взяв бронзові медалі турніру, поступившись у півфіналі Італії (1:2).
На чемпіонаті світу – 2014 у Бразилії бундестім досягла піку. У півфіналі Німеччина створила найпам’ятніший розгром в історії мундіалів, здолавши господарів турніру – бразильців – з рахунком 7:1.
У грі за золото проти Аргентини Ноєр зробив кілька чудових сейвів, які допомогли довести матч до додаткового часу. На 113-й хвилині Маріо Ґетце забив єдиний гол у фіналі.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Ліонель Мессі насилу стримував сльози, коли він отримував нагороду найкращого гравця турніру зі срібною медаллю на грудях. Нойєр став володарем “Золотої рукавички” як найкращий воротар чемпіонату світу.
Тоді Мануеля високо оцінили, особливо за нову манеру гри голкіперів. Тренери його використовували як “останнього захисника”, довіряючи виходити воротареві зі штрафного воріт.
Таким чином, Нойєр зустрічав м’яч швидше за суперників. Більше того, він же починав атаки своєї команди, віддаючи перший пас під загострення. Цю модель гри прозвали sweeper-keeper.
Революція воротарського мистецтва
Революція у грі воротарів була гідно оцінена. У 2014-му за підсумками голосування за “Золотий м’яч” Нойєр став третім, поступившись лише Кріштіану Роналду та Ліонелю Мессі.
Єдиним володарем нагороди серед воротарів за її історію є Лев Яшин.
При цьому випадок Мануеля змінив підхід організаторів France Football до голосування. Тому пізніше було засновано “Трофей Яшина” серед найкращих воротарів світу, яких відтепер обирають окремо.
Боротьба з тер Штегеном
На бронзовому Євро-2016 Мануель Нойєр став капітаном збірної Німеччини. Десь поруч сяяла зірка Марка-Андре тер Штегена, який виступав за “Барселону”.
Голкіпери дуже агресивно конкурували у збірній, де тодішній головний тренер Йоахім Лев довіряв виключно воротареві “Баварії”. На це скаржився гравець “Барселони”.
Така ситуація нагадувала конкуренцію Олівера Кана та Йєнса Леманна. Вони також у нульові роки виборювали перший номер у команді.
Кан відстояв своє право аж до заслуженої “пенсії” на домашньому чемпіонаті світу – 2006. Виходить, що історія циклічна і новий турнір при рідних стінах змінює воротарську династію.