Ми побудували одну із найдорожчих систем охорони здоров'я у світі. Але чомусь забули запитати, чи робить вона нас здоровішою.
Лікуються більше та живуть менше: що відбувається у Німеччині?
Німецькі лікарі розводять руками: жителі країни б'ють європейські рекорди за кількістю візитів до лікарень та поліклінік. І… парадокс! Вони лікуються більше і живуть менше, ніж їхні сусіди.
Держава пропонує просте рішення. більше ліків. Але це все одно, що лікувати застуду новою краваткою — красиво, дорого і абсолютно марно.
У Саксонії-Анхальт, наприклад, пішли іншим шляхом. там лікарі не чекають на пацієнтів у кабінетах, а самі йдуть до людей: на заводи, в офіси, в людні місця. За тиждень проводять півтори сотні зустрічей. І знаєте, що? Це працює.
Ми любимо говорити про здоровий спосіб життя. Але спробуйте купити здорову їжу на соціальну допомогу. Або зайнятися спортом, коли працюєте на трьох роботах. Або знайти час на профілактику, коли ледве зводите кінці з кінцями.
Страхові компанії намагаються щось змінити: створюють програми для різних груп населенняпрацюють із трудовими колективами, складають індивідуальні плани оздоровлення. Але держава ніби не помічає цих зусиль, воліючи вкладати гроші в таблетки.
Що справді могло б допомогти? Експерти пропонують:
- податок на цукор (так, ваше газування подорожчає, зате діти будуть здоровішими);
- заборона реклами тютюну та алкоголю (прощавай, гарна брехня про «стильні» сигарети);
- доступність здорового життя для всіх верств суспільства;
- навчання молоді турботі про здоров'я (і ні, це ще один нудний предмет у школі).
Знаєте, що кажуть північні сусіди? Чим менше соціальне розшарування, тим здоровіше суспільство. І працює! Може, час і нам пристати прикидатися, що не помічаємо очевидного?
А поки що ми продовжуємо пишатися своїми медичними витратами, наче людина, яка купила дорогий костюм, із зайвою вагою. Костюм прекрасний, але, можливо, коштувало витратити гроші на абонемент у спортзал?