Злам гарантований багатьом. Як бути?

9

Більшість учасників бойових дій повертаються додому зі зламаною психікою, бич колишніх бійців — посттравматичний стресовий розлад.

Зламана психіка

Кожна війна рано чи пізно закінчується і солдати повертаються додому. Настане кінець і російському вторгненню в Україну. Але обидві країни ще до закінчення бойових дій зіштовхнулися із загальною проблемою: зламаною психікою комбатантів. Це загальна назва всіх бійців: солдатів регулярної армії, партизанів, учасників добровольчих формувань та ПВК. Психіка на війні страждає значно сильніше, ніж це можливо в мирному житті.

Найпоширеніша проблема – посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Воно властиве і громадянське. Однак у військових протікає важче, довше та гірше піддається лікуванню. Військовий стрес сильніший, він пов’язаний із постійною тривогою за життя: своє та товаришів. Психічні травми можуть виникати після шокуючих видовищ смерті, поранень тощо. Поширеність ПТСР серед комбатантів оцінюється у 91% з урахуванням короткочасних випадків.

Чи небезпечно це і як визначити

ПТСР визначає психічне самовідчуття людини. Це виснажливий стан, найдоступніші способи його позбутися хоча б на якийсь час — алкоголь і наркотики. Але порятунок може виявитися фальшивим. ПТСР під впливом речовин посилиться, людина може стати агресивним і нашкодити собі чи іншим. Якщо проблеми з психікою були ще до війни, вбивства та насильство можуть продовжитись і без ПТСР. Типовим прикладом є бійці ПВК «Вагнер», які прийшли на війну з колонії. ПТСР помітний оточуючим, можливо навіть більше, ніж самому комбатанту.

Зовнішні ознаки військового ПТСР:

  • м’язова напруга, тремтіння в руках;
  • втрата орієнтації, почуття місця та часу;
  • поверхневий, тривожний сон;
  • замкнутість; відсутність емоцій;
  • постійний контроль місцевості: чи немає мін, снайперів тощо.

Психіка на війні: що робити оточуючим?

Описані ознаки вважаються нормальними, якщо тривають місяць-півтора після подій, що травмують. Якщо ситуація змінюється, значить, психіка не впоралася, зламалася. Такій людині потрібна психотерапія і досить тривала.

Читайте також:  Українські військові медики у опікових лікарнях у Берліні

У Росії звернення до професіоналів на букву «псі-» стигматизовано, вважається ганебним і навіть ганебним. Цілком можливо, що людям, що оточують людину з ПТСР, насамперед сім’ї, варто вжити запобіжних заходів.
Психіка на війні: злам гарантований багатьом. Як бути? Фото: Ashton Bingham / unsplash.comЯкщо людина з бойовим ПТСР повернулася в сім’ю з дітьми, почала зловживати алкоголем або наркотиками, і при цьому стає агресивною, дітей варто по можливості на якийсь час кудись прилаштувати. Сім’ї доведеться наново вибудовувати стосунки з цією людиною: ПТСР змінив чи змінить її зсередини.

Психіка на війні: як допомогти людині з бойовим ПТСР:

  • наполягати на професійній психологічній допомозі;
  • визначити список хвилюючих ситуацій та запобігати ним;
  • підтримувати його відчуття безпеки;
  • стежити за суїцидальними думками та поведінкою.

Російському суспільству варто серйозно насторожитись. Експерти прогнозують серйозну статистику випадків ПТСР, у тому числі через проблеми з ротацією. Більшість бійців російської армії беззмінно воює по півроку і довше, вони перебувають в умовах травми, що триває. В українській армії організовано регулярну ротацію. Її періодичність – військова таємниця.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :