Жан Ассельборн із Люксембургу залишає свою посаду

14

Жан Ассельборн протягом двох десятиліть був голосом Люксембургу. Зараз міністр закордонних справ Європи, який найбільш довго живе, залишає свою посаду.

“Merde alors!” – Жан Ассельборн із Люксембургу залишає свою посаду

Він є одним із найвідоміших люксембуржців за кордоном. А на батьківщині, у Великому Герцогстві, ціле покоління не може пригадати, що будь-коли був інший міністр закордонних справ. Жан Ассельборн (74 роки), який обіймав посаду міністра закордонних справ своєї країни понад 19 років, залишає свою посаду.

У новому християнсько-ліберальному уряді прем’єр-міністра Люка Фрідена для соціал-демократа більше немає місця. «Я знав, що після майже 20 років роботи це мало закінчитися», – каже він. «Я вірю, що впораюсь із цим».

З сьогоднішнього дня в Люксембургу новий міністр закордонних справ: естафету від Ассельборна прийняв ліберал Ксав'є Беттель, який до цього протягом десяти років обіймав посаду прем'єр-міністра Люксембургу.

Повертаючись до початку

Коли Ассельборн став міністром закордонних справ у 2004 р., його колегами були Кондоліза Райс (США) та Йошка Фішер (Німеччина). З того часу, за підрахунками його співробітників, він став свідком приходу та догляду 241 міністра закордонних справ інших країн.

«Я 48 разів був у Нью-Йорку та 80 разів у Берліні», – каже він. Вісім тижнів тому він сфотографувався із сімома колегами – лише четверо з них зараз залишаються на своїх постах: «Все відбувається дуже швидко». З 2010 р. він найдовше обіймав посаду міністра закордонних справ ЄС.

Чому він йде з поста

У жовтні його переобрали до парламенту, членом якого він був уже 20 років, але не прийняв мандат. Асельборн відповідав за міграцію. Те, що країни ЄС не захотіли приймати афганських біженців після падіння Кабула в серпні 2021 року, стало одним із моїх найбільших розчарувань: Це мене шокувало.

Читайте також:  Верховний суд проти призначення міністра

А зараз у сфері міграції знову панує «цей хаос»: «Це мене дуже зачепило». Він відчув: «Не можна перестаратися, інакше свічка згасне». Тож він відмовився від свого мандата.

Шановний політик

Ассельборна, який рано покинув школу, працював у шинній компанії, а потім здобув другу вищу юридичну освіту в Нансі (Франція), цінують – і бояться – як людину чітких формулювань. Особливо коли щось стосується його серця:

Коли колишній міністр внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні заявив, що не хоче приймати біженців, Ассельборн прочитав йому лекцію про колишніх італійських заробітчан, які живуть у Люксембурзі, яку завершив словами «Merde alors!», що можна також перекласти як «Криваве пекло».

Спроба Сальвіні дискредитувати Ассельборна за допомогою відеозапису цього інциденту провалилася: напис «Merde alors» з гордістю рекламувався у Люксембурзі на футболках та кавових чашках.

Ассельборн завжди був непохитний у питаннях прав людини. Він вважає слабкістю ЄС те, що Угорщина та Польща створили «серйозні проблеми із верховенством закону». Росія показує, куди дрейфує країна, коли верховенство закону перестає діяти. Ми не повинні поступатися ні п'яді».

Міністр закордонних справ із самокритикою

Напад Росії в Україну 24 лютого 2022 року та напад ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня – це дві дати, «коли я, напевно, не єдиний міністр закордонних справ, який каже: «Що ми зробили не так, щоб такі події сталися?». Тепер ми маємо спробувати отримати з ситуації максимум користі. Невдачі? ЄС слід було б активніше працювати на користь дводержавного рішення на Близькому Сході, «тоді не було б ХАМАСу в такому вигляді».

Він не став би говорити, що ЄС слабкий. «Ми бачимо, як вісім чи десять країн стукають до нас у двері, щоб стати членами. Тож це не може бути ознакою того, що ми слабкі», – каже він. І той факт, що ЄС все ще існує, є позитивним моментом. Зрештою, він уже пережив безліч криз: від конституційної кризи до кризи євро та Brexit.

Читайте також:  Apple прискорить iMac та прощається TouchBar

У майбутньому Ассельборн матиме більше часу для свого гоночного велосипеда, на якому він любить проїжджати понад 400 км на тиждень, щоб залишатися у формі. Але в нього вже є плани і на час роботи як міністр поза службою. «Я мушу сам дзвонити, сам їздити і сам все організовувати». Найменше він сумуватиме за «начинками літаків: я провів там кілька місяців свого життя».

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :