Зернова угода під загрозою

31
Термін дії угоди про експорт українського зерна через Чорне море спливає 18 травня. Переговори з Росією, як то кажуть, зайшли в глухий кут. Експерти побоюються тяжких наслідків, якщо коридор через Чорне море перестане працювати.

Про що йдеться в угоді?

Росія заблокувала експорт зерна до сусідньої країни після вторгнення до України. Блокада та санкції проти Росії призвели до різкого зростання цін на зерно та добрива, серед іншого, у 2022 році. До війни Росія та Україна постачали майже чверть світового експорту зерна. У липні 2022 року за посередництва ООН та Туреччини з’явилася Чорноморська зернова ініціатива. Вона дозволяє контролювати експорт зерна із чорноморських портів Одеси, Чорноморська та Південного. Представники ООН, Росії, України та Туреччини перевіряють вантажі у Стамбулі. Це робиться для того, щоб переконатися, що на борту знаходяться лише продукти харчування та жодної зброї.

Ініціатива також включає окрему угоду між ООН і Росією. У ньому ООН обіцяє усунути перешкоди для експорту російського зерна та добрив – вкрай потрібних найбіднішим країнам.

У чому полягає проблема?

Росія заявляє, що ООН та Захід не виконують своєї частини угоди: санкції, введені після війни в Україні, перешкоджають постачанню російських сільськогосподарських товарів. Російські виробники добрив, як і раніше, мають проблеми з експортом своєї продукції – незважаючи на те, що угода мала усунути цю проблему.

Володимир Путін закликав Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша лобіювати на міжнародному рівні, щоби російські судна знову могли безперешкодно плавати. Існують проблеми, наприклад, із укладанням страхових полісів для вантажних суден, а також з платежами, оскільки грошові перекази утруднені через те, що російські банки перебувають під санкціями.

Читайте також:  Війна в Україні 28 листопада

Чого вдалося досягти сьогодні?

За даними ООН, на сьогоднішній день через порти було експортовано понад 30 мільйонів тонн зерна. Левову частку склали кукурудза та пшениця. Основними країнами-одержувачами були Китай, Іспанія, Туреччина та Італія. 44 відсотки експорту припало на багаті країни та три відсотки – на бідні, згідно з рейтингом Світового банку. Угода важлива не лише для продовольства у багатьох країнах – вона також важлива для бюджету України, який був фінансово ослаблений війною.

Що станеться, якщо термін дії угоди закінчиться?

Якщо угода не діятиме, російський військовий флот може перешкодити перевезенню зерна через Чорне море. Експерти побоюються, що за відсутності необхідних обсягів на світовому ринку знову відбудеться зростання цін та можливий дефіцит у бідніших країнах. Україна є одним із основних експортерів зерна. Країна, яка фінансово ослаблена війною з Росією, також гостро залежить від доходів від продажу зерна.

Що буде далі?

Переговори все ще продовжуються. Досягнення угоди не виключено. З моменту укладання угоди у липні минулого року вона переривалася лише одного разу, на короткий час, у результаті вето Росії. Угоду та експорт було відновлено після того, як турецька сторона знайшла компроміс.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я