Європа має говорити з Китаєм

19

Ці політики знаходять різні шляхи взаємодії з Пекіном.

 

Макрон і фон дер Ляйєн: Європа має говорити з Китаєм

Відмінності помітні всюди. Еммануель Макрон хвалить позиційний документ Китаю щодо конфлікту в Україні як цікавий «мирний план». Урсула фон дер Ляйєн відкидає його як «просто нежиттєздатний план». Голова Комісії ЄС застерігає від економічної залежності від Китаю, бажаючи мінімізувати ризики. Президент Франції вважає за краще розширювати бізнес. Якщо його літак з великою помпою приземляється в аеропорту Пекіна, то фон дер Ляйєн воліє летіти телефонною лінією. І в той час, як державні ЗМІ Китаю віддають належне державному візиту Макрона, фон дер Ляйєн майже не згадується. Проте обидва лідери згодні з тим, що Європа має говорити з Китаєм.

Макрон запросив голову Комісії взяти участь у його переговорах із державним та партійним лідером Сі Цзіньпіном у четвер. Дехто розмірковує про розподіл ролей за принципом «добрий поліцейський, поганий поліцейський». Але хоча ця тактика часто розглядається як перспективна, для Китаю вона лише знову демонструє європейську роз’єднаність, яку він завжди вмів використати, нацьковуючи гравців один на одного.

Пекін почав діяти чарівністю

Китай розглядає Європу виключно через призму свого геополітичного суперництва із США. Пекін також переконаний, що європейці танцюють під дудку американців. “Це дивно”, – сказав один європейський дипломат. Існує «нульове розуміння» того, що означає союз між Європою та США». Пекін зараз почав діяти чарівністю, щоб убити клин між європейцями та американцями. Фон дер Ляйєн відкинула подібні спроби Пекіна: «Трансатлантичні зв’язки сильні і засновані на довірі та глибокій дружбі протягом десятиліть».

Макрон, з іншого боку, зовсім не приховував критики Китаю і навіть утримався від засудження Росії. За це французький президент був винагороджений особливою увагою. Сі Цзіньпін зустрівся з ним двічі – у Пекіні та ще раз у п’ятницю у південному китайському мегаполісі Гуанчжоу. Загалом вони провели разом багато годин. Державний візит розглядається обома як можливість розпочати все спочатку після трирічної перерви – начебто нічого не сталося.

Читайте також:  Індійці очікують від Сунака розвитку двосторонніх відносин

Відносини погані, як ніколи раніше

Тим не менш, відносини настільки погані, як ніколи: розбіжності існують не лише з приводу змикання рядів з Росією-агресором, а й щодо репресій у Гонконгу, переслідування уйгурів та тибетців, територіальних претензій у Східно-Китайському та Південно-Китайському морях. Китаю та погроз на адресу демократичного Тайваню, недостатнього відкриття ринків або використання торгівлі як засобу політичного тиску.

Критична китайська промова голови Комісії ЄС, який тиждень тому знайшов набагато чіткіші слова, ніж інші лідери ЄС, з китайського боку сприймається з посмішкою. «У мене склалося враження, що дві людини сперечаються одна з одною», – прокоментував посол Китаю у Брюсселі Фу Конг. “Ця двозначність означає, що Європа не сформулювала послідовну політику щодо Китаю”.

У Берліні працюють над власною китайською стратегією

Можливо, дипломат не почув запобіжного пострілу. Макрон, можливо, має французькі інтереси, але голова Комісії працює над новою китайською стратегією для всього Європейського співтовариства. «Керівництво Китаю дуже стурбоване тим, що прийде», – кажуть дипломати ЄС у Пекіні. Не тільки в Брюсселі, а й у Берліні працюють над власною китайською стратегією, яка, ймовірно, стане поворотним пунктом: не роз’єднання, а мінімізація ризиків і набагато жорсткіша лінія».

Вона не має ілюзій щодо Сі Цзіньпіна: «Президент Сі, який не стримується жорстоким і незаконним вторгненням в Україну, культивує свою «безмежну дружбу» з Путіним», – заявила фон дер Ляйєн у своїй мові, що широко висвітлювалася. У Пекіні глава держави та лідер партії дав відсіч гостям із Європи. Замість бажання використовувати дружбу з Путіним для того, щоб нарешті встановити світ в Україні, він пустився в мелодійні заклики. Закликати до світу, але нічого для цього не робити – це «легко та дешево», у чому його вже давно звинувачують закордонні критики.

Читайте також:  Медведєв загрожує Заходу ядерною війною

Для фон дер Ляйєн відносини Китаю з Росією стануть «визначальним фактором» у відносинах з Європою. За її словами, Китай змінився, ставши «репресивнішим усередині країни і більш самовпевненим за кордоном». «Мета китайської комуністичної партії – системна зміна світового порядку з Китаєм у центрі».

«Бізнес як завжди» під час поїздки Макрона

Поїздка Макрона більше схожа на «бізнес як завжди», особливо коли Airbus та інші великі компанії укладають свої угоди у старій манері. Виробник літаків збудує другу збірну лінію на своєму заводі в Тяньцзіні. Макрон також розповів про свій намір відновити інвестиційну угоду з ЄС, яку було припинено три роки тому через китайські санкції проти парламентаріїв ЄС – хоча фон дер Ляйєн, а також дипломати ЄС у Пекіні називають цю угоду давно застарілою.

“Ми повинні пам’ятати, що спроби стримати Росію, пропонуючи економічне партнерство, провалилися”, – попередив міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс. «Путіна насправді надихнула, а не переконала нашу гнучкість», – сказав він. Така тактика заохочила б і Китай. Давайте не будемо повторювати одну й ту саму помилку двічі». У той час як Макрон у п’ятницю ввечері вдруге обідав із Сі Цзіньпіном у Гуанчжоу, фон дер Ляйєн вже давно відвернулася від Китаю.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я