Агресивна війна Росії проти України знову стала головною темою саміту ЄС. Бажаний сигнал: солідарність, і «доки це необхідно».
ЄС обіцяє Києву довгострокову допомогу
Повна підтримка Києва: Європейський Союз хоче надати постійну підтримку Україні та посилити тиск на Росію. Про це домовилися канцлер Олаф Шольц та інші глави держав та урядів на саміті ЄС у Брюсселі у четвер. Словаччина передала Києву перші чотири із 13 обіцяних винищувачів МіГ-29. Росія зі свого боку оголосила про будівництво 1500 танків цього року. Водночас, екс-президент Дмитро Медведєв направив нові погрози на адресу Німеччини.
Якщо міжнародний ордер на арешт глави держави Володимира Путіна буде виконаний у Федеративній Республіці, це буде подібно до «оголошення війни», сказав Медведєв в інтерв’ю. У цьому випадку Росія випустить ракети Бундестагу і відомству канцлера, пригрозив він. Але Медведєв уточнив, що арешт Путіна – це «ситуація, яка ніколи не станеться».
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Баєрбок підтримала ордер на арешт, виданий Міжнародним кримінальним судом минулого тижня. «Ніхто не стоїть вище Статуту ООН, ніхто не стоїть вище за міжнародне гуманітарне право, ніхто не може безкарно вчиняти військові злочини, злочини проти людяності», – заявила політик «зелених» у Македонії.
Україна говорить про слабкість Росії у Бахмуті
Путін розпочав вторгнення до сусідньої країни у лютому 2022 року, яке відтоді коштувало десятки тисяч життів. Російські авіаудари знову та знову наносяться по всій території України. Тільки в середу, за інформацією з Києва, щонайменше 14 людей було вбито та 24 поранено. На місцях бойові дії ведуться в основному на сході та півдні країни.
Цього тижня президент України Володимир Зеленський спочатку відвідав свої війська на сході Донецької та Харківської областей, а потім вирушив до Херсонської області на півдні України. У середу ввечері він сказав: «Боляче дивитися на міста Донбасу, над якими Росія принесла жахливі страждання та руїни».
Але, незважаючи на серйозні руйнування та страждання, він сказав, що у цих районах є надія. “Ви можете це відчути”, – сказав Зеленський. «Ми зробимо все, щоб синьо-жовті кольори могли продовжити свій визвольний рух та щоб нормальне життя повернулося на всю нашу країну, від Донецька до кордону».
Українські військові поширили думку про те, що російські підрозділи в районі обложеного міста Бахмут на Донеччині скоро досягнуть межі своїх сил. Командувач сухопутних військ України Олександр Сирський оголосив про швидкий контрнаступ. «Ми скористаємося цією можливістю зовсім скоро, як свого часу під Києвом, Харковом, Балаклією та Куп’янськом», – сказав він у каналі Telegram.
Інформація, надана сторонами, що ворогують, навряд чи може бути незалежно перевірена. Проте Міністерство оборони Великобританії також повідомило про послаблення темпу атак на Бахмуті.
Твердо на боці України
На саміті ЄС у Брюсселі Шольц сказав, що Путін не очікував на таку єдину підтримку України з боку Заходу. «І ми також готові підтримувати Україну доти, доки це буде дійсно необхідним». У заяві саміту щодо України йдеться, що Європейський Союз має намір посилити колективний тиск на Росію.
Це включає можливі подальші санкції і роботу над вже існуючим обмеженням цін на російські нафтопродукти, йдеться в заяві. Нещодавно такі країни, як Польща та Литва, серед інших, закликали до зниження цього граничного рівня цін, щоб ще більше скоротити доходи Росії від експорту нафти.
Країни ЄС зобов’язалися надавати Україні політичну, економічну, військову, фінансову та гуманітарну допомогу – доти, доки вона буде необхідна. Планується, наприклад, поставити мільйон нових артилерійських снарядів упродовж наступних дванадцяти місяців. Вони повинні запобігти виникненню вузьких місць і дозволити українцям розпочати нові наступальні дії проти агресорів із Росії. Якщо Україна попросить, буде поставлено додаткові ракети.
Підтримка біженців також величезна: минулого року країни ЄС надали більш ніж 4,3 мільйонам українців захист від російської агресивної війни. Крім того, понад 2 000 українських пацієнтів було доставлено до європейських лікарень, за даними Комісії ЄС. Поранені та хворі розподіляються по лікарнях 20 європейських країн у рамках Механізму цивільного захисту ЄС.
Санчес хоче поговорити з Сі про посередництво
Як і коли може закінчитися війна, залишається незрозумілим. Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес хоче вивчити шанси Китаю на посередництво під час візиту до Пекіна наприкінці місяця, як оголосив президентський міністр Фелікс Боланьйос. Пекін може зіграти «дуже важливу роль» у посередництві між Києвом та Москвою.
Китай опублікував документ із викладом позиції щодо війни в Україні, який був зустрінутий на Заході з розчаруванням. Державний і партійний лідер Сі Цзіньпін щойно домовився про тіснішу стратегічну співпрацю з Путіним.