Як записати якісний звук на смартфон

451
диктофон

Камери в гаджетах постійно вдосконалюються. Сучасні камерофони вже здатні знімати на рівні, який років десять тому вважався професійним. Але відеоконтент – це не тільки “картинка”, а й звук. А як із цим йдуть справи в смартфонах? Чи можна отримати якісний звукозапис на смартфоні?

Мікрофони перших смартфонів служили тільки одній меті – записати голос користувача, щоб передати його іншому абоненту. Тож у ранніх моделях використовувалися мікрофони, які мають найбільшу чутливість у “телефонному” діапазоні частот 300-3500 Гц.

Але дуже скоро смартфони перестали бути просто засобами спілкування. Виявилося, що власники гаджетів хочуть записувати на вбудований мікрофон музику, слухати її та ділитися з іншими. Виробники відреагували на попит досить оперативно. Так, уже друге покоління iPhone обзавелося цілком пристойними мікрофонами, що мають гладку АЧХ у діапазоні 100-15000 Гц.

На цьому прогрес не зупинився

Сучасні смартфони здатні писати звук у всьому чутному діапазоні частот і мають непогане співвідношення сигнал/шум.

Простіше кажучи, якщо ви не збираєтеся писати студійний звук, можливостей вбудованого мікрофона, ймовірно, вистачить. Відеоблог, інтерв’ю, подкаст – із цим більшість смартфонів впорається без додаткових ґаджетів і софту. Треба лише дотриматися деяких правил.

Запис голосу однієї людини

Мікрофон смартфона має невисоку чутливість. У цьому випадку це навіть добре: мікрофон не ловить сторонні шуми. Але це також означає, що для якісного запису голосу мікрофон має бути близько до того, хто говорить. Якщо ви пишете свій голос – нічого складного. Піднесіть телефон до рота на 5-10 сантиметрів – тим боком, де розташований мікрофон. Для запису можна використовувати стандартний додаток звукозапису.

Якщо ви перебуваєте в тихій кімнаті, телефон можна просто покласти на стіл або поставити перед собою. Так можна і відео зняти, і голос записати. Якщо голос запишеться тихо, його можна буде посилити під час подальшої обробки.

А що робити, якщо навколо трохи шумно, а вам потрібно записати мову людини на відео? Тут краще скористатися двома смартфонами. На один – знімати відео, на інший – писати голос. Аудіо- та відеодоріжки потім потрібно звести у відеоредакторі.

Іноді буває потрібен не запис монологу, а його текст. Смартфон дає змогу перетворити звук на букви, причому на льоту.

Читайте також:  Розкрито причину першого масового вимирання на Землі

На багатьох смартфонах є функція перетворення голосу на текст. Її часто можна зустріти в стандартному додатку звукозапису. Щоправда, у такого способу є недоліки.

  • По-перше, час запису може бути обмежений.
  • По-друге, текст, що вийшов, потребує правки. Додаток може неправильно розпізнати деякі слова, а з розділовими знаками у нього взагалі біда.
  • А по-третє, працює ця опція тільки за умови підключення до Інтернету.

Якщо в смартфоні немає такого додатка за замовчуванням – не біда. Існує безліч сторонніх додатків із цією опцією (зокрема, безкоштовних).

Сторонні програми можуть мати й інші корисні функції. Наприклад, збільшення гучності записуваного аудіо.

Опція “Посилення” допоможе, якщо ви заздалегідь знаєте, що звук вийде тихим. Скажімо, немає можливості тримати телефон біля рота, і він просто лежить де-небудь осторонь.

Але звичайне посилення добре працює тільки за відсутності сторонніх шумів. Це логічно: всі шуми посиляться разом із голосом.

Сторонні додатки дають змогу записувати звукові файли в різних форматах і з різним ступенем стиснення. Якщо ви просто пишете лекцію для особистого прослуховування, можна поставити максимальне стиснення. Якість погіршиться – але не критично. А місця такий файл займе набагато менше. Під час запису музики або голосу для блогу краще встановити менший ступінь стиснення.

Запис інтерв’ю

А що робити, якщо потрібно записати інтерв’ю? Можна скористатися старим прийомом телерепортерів. Будь-хто бачив, як вони беруть інтерв’ю: ставлячи запитання, тримають мікрофон біля свого рота, слухаючи відповідь – підносять його до співрозмовника. Так можна робити і зі смартфоном. Це найпростіший спосіб забезпечити прийнятну якість звуку під час запису інтерв’ю.

Деякі смартфони забезпечені двома (і більше) мікрофонами.

Один із них розташований на звичному місці, знизу. Він використовується під час розмови. А другий мікрофон розташований зверху – він записує звук під час зйомки відео. Іноді таку особливість можна використовувати для запису інтерв’ю.

Відкрийте стандартний додаток звукозапису і пошукайте вкладку “Інтерв’ю”. Є? Значить, смартфон може використовувати обидва мікрофони для роздільного запису реплік співрозмовників.

Телефон потрібно розташувати посередині між співрозмовниками – так, щоб на кожного з них був спрямований свій мікрофон.

Читайте також:  Циклон і антициклон: що це таке і чим вони відрізняються один від одного

Записуватиметься стереофонічний звук, причому кожен мікрофон писатиме свою доріжку.

За необхідності можна вимкнути запис будь-якого каналу прямо в застосунку. Це не прибере повністю голос співрозмовника, але зробить його дуже тихим.

Переваги такого способу запису добре проявляються під час подальшої обробки. Можна спокійно працювати з голосом одного співрозмовника (посилювати, чистити, додавати ефекти), практично не зачіпаючи другий голос.

Запис голосу, коли навколо шум

Що робити, якщо запис потрібно зробити у великій людній кімнаті, в торговому центрі або взагалі на вулиці? Шум і сторонні звуки можуть заглушити записуваний голос: він просто “загубиться” в цій какофонії.

Тут також можуть допомогти сторонні додатки. У багатьох із них є опції шумозаглушення. Найчастіше вони досить ефективні.

Особливо добре додатки справляються зі сторонніми шумами, якщо смартфон обладнаний кількома мікрофонами. Додаток аналізує всі канали запису і намагається відокремити корисний сигнал від шуму.

Опціями слід користуватися з деякою обережністю. Іноді шумозаглушення лише погіршує якість запису. Тут все залежить від застосовуваного софту і конкретних умов його використання. Одні додатки добре справляються з фоновою музикою, але “губляться” в аудиторії. Інші – навпаки. Тому перед використанням шумозаглушення зробіть пробний запис, вимкнувши всі опції.

Потім зробіть ще один пробний запис, увімкнувши шумозаглушення. Порівнявши результати, можна зрозуміти, чи варто вам використовувати опції поліпшення звуку.

Ще одна причина появи сильних шумів на записі – вітер. Мембрані мікрофона все одно – прогнулася вона під дією вітру чи звукових хвиль. Тому навіть слабкий подих на записі часто перетворюється на тріск і шурхіт. Найпростіший спосіб – піднести смартфон ближче до рота і прикрити його рукою під час запису.

Під час взяття інтерв’ю на вулиці такий спосіб, очевидно, не підійде. Тут краще скористатися мікрофоном-петличкою. Та й свій голос з його допомогою писати буде простіше.

Використання мікрофонів-петличок

Для під’єднання до смартфона вам знадобиться мікрофон із “гарнітурним”, чотириконтактним (TRRS) роз’ємом типу “джек”.

Не плутайте їх із мікрофонами для ПК. Роз’єм останніх, TRS, візуально схожий, але контактів там три. Під час під’єднання до смартфона такі мікрофони працювати не будуть.

Читайте також:  Картини Рафаеля: 10 найвідоміших мистецьких творів

Пам’ятайте, що далеко не на всіх сучасних смартфонах є роз’єм jack 3,5. Якщо ваш належить саме до таких, вам знадобиться не тільки правильний мікрофон. Доведеться докупити перехідник з jack 3,5 на USB Type-C або Lightning.

Іноді такий перехідник йде в комплекті з мікрофоном.

Також його можна докупити окремо.

Підключивши мікрофон до смартфона, можна приступати до запису.

Мікрофон-петличка має трохи більшу чутливість, ніж вбудований, тому близько до рота його підносити не потрібно. Оптимальна відстань – 10-15 см. Зазвичай такі мікрофони забезпечені кліпсою, щоб їх можна було закріпити на одязі.

Зверніть увагу на поролоновий ковпачок, що закриває головку мікрофона. Це – вітрозахист і поп-фільтр. Їхнє завдання – знизити перешкоди, викликані вітром і диханням людини.

Завдяки цьому ковпачку, коливання повітря, викликані вітром, згладжуються і не потрапляють на мембрану мікрофона. Звук виходить чистішим. Крім того, ковпачок захищає мікрофон і від механічних впливів (наприклад, випадкових дотиків).

У дійсно галасливій обстановці петличку можна використовувати, як звичайний репортерський мікрофон.

Так можна робити і в студії. Завдяки більшій чутливості, мікрофон-петличку можна тримати в 15-20 см. При цьому звук буде голоснішим, ніж при використанні лише смартфона. І вам зручніше, і звук якісніший. А можна скористатися подвійним мікрофоном-петличкою.

З ним у кожного співрозмовника буде свій мікрофон.

Але у подвійних мікрофонів є недолік: звук з обох петличок пишеться в одну доріжку. Обробити окремо голос одного співрозмовника в редакторі не вийде. Наприклад, якщо один зі співрозмовників говорив тихіше, вам доведеться вручну знайти всі його репліки в редакторі і посилити їх.

Якщо в якийсь момент обидва співрозмовники говорили одночасно, відокремити їхні фрази буде практично неможливо.

Найкраще записувати кожного співрозмовника на окремий смартфон зі своїм мікрофоном-петличкою. У результаті вийде два окремі звукові файли, які можна звести в аудіоредкторі.

Висновки

Якщо вам потрібна професійна якість запису, смартфон вам не допоможе. А ось для звичайного блогу можливостей сучасного смартфона вже достатньо. Для поліпшення якості звуку і видалення шумів можна скористатися мікрофонами-петличками і сторонніми додатками з опціями шумозаглушення.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я