Як вибачитися, щоб вас пробачили

150

Прощення дуже важливе для примирення. Але іноді важко знайти правильні слова, щоб людина, яку ми образили, не розлютилася ще більше. Психотерапевт Вікторія Мещеріна розповідає, як краще вибачитися і чому іноді буває важко вибачатися навіть за дрібні провини.

Чому люди вибачаються та прощають

Прощення необхідне обом сторонам конфлікту. Зв’язок з людиною передбачає безпеку та взаємне прийняття. А коли відбуваються конфлікти, то у зв’язку з цим стає менше тепла та довіри. Вибачення та прощення – це спосіб їх повернути. І кривдника, і ображеного об’єднує надія на покращення стосунків. Ми всі хочемо бути хорошими людьми та цінуємо емоційні стосунки.

Коли людина отримує прощення, то вона позбавляється почуття провини. Для скривдженого вибачення теж змінюють відчуття від ситуації: пом’якшують рану та образу.

Чому просити вибачення буває складно та неприємно

Людям буває складно перепрошувати, бо в цей момент вони виявляються дуже вразливими. Якщо вони розуміють свою провину, то їм може бути соромно, а в процесі вибачення вони можуть почуватися приниженими.

Часто буває важко сказати близькій людині «вибач» навіть за дрібні провини. Однією з причин є дитячий «досвід непрощення». Він виникає через ситуацій, коли дитину відкидали, карали та ігнорували її спроби вибачитись за провину. Через це у дорослому віці людині може бути важко приносити щирі вибачення, визнавати свої помилки чи помилки.

Як попросити вибачення правильно

Головне – робити це щиро. Тобто не варто використовувати відмовки чи відмазки, намагатись применшити свою провину. Важливо чесно визнати свої помилки та розповісти близькому, що ви бажаєте йому лише найкращого та готові виправляти ситуацію.

Бувають ситуації, коли людина підміняє щире прощення «символічним вибаченням». Тобто перепрошує, але насправді не вважає, що поранив людину, внутрішньо заперечує свою провину і не сприймає почуття близького. Іноді це може спрацьовувати — наприклад, коли йдеться про неглибоку образу. Але якщо стався серйозний конфлікт, такі «символічні вибачення» можуть посилити переживання скривдженої людини.

Читайте також:  7 справді важливих причин завести скарбничку

Емоційно-фокусовані терапевти пропонують схему повноцінного вибачення, що складається із шести елементів. З її повною реалізацією частіше можна зіткнутися у кабінеті психолога, ніж у реальних стосунках. Однак і її можна мати на увазі:

  • Розкажіть близькому, що вам не байдуже: «Мені не байдужі твої переживання».
  • Прийміть почуття скривдженого: “Твій біль виправданий, я розумію це”.
  • Озвучте, які ваші дії чи слова зробили боляче: «Я завдав/завдав тобі біль тим, що…».
  • Поділіться своїми переживаннями: «Я відчуваю смуток, сором, жаль, сум за те, що завдав/завдала тобі таких переживань і поводився/поводився з тобою таким чином…».
  • Запропонуйте свою допомогу: «Я хочу допомогти тобі позбутися цього болю…».

Процес вибачення завжди залежить від двох. Будьте готові, що людина, яку ви образили, не тільки скаже: «Я приймаю твої вибачення і прощаю тебе», «Я більше не злюся на тебе», але також може попросити вас про щось. Наприклад, попросити втіхи, сказати: «Мені зараз необхідно, щоб ти…» і запропонувати якісь дії, якими ви зможете його підтримати. Наприклад, виправити помилку чи дати обіцянку «більше так не робити».

Що робити, якщо я не вважаю себе винним

Бувають ситуації, в якій людина не визнає, що поранила близького, бо має страх непрощення або сором. А можливо, вина справді нав’язана ззовні. У такій ситуації можна спокійно висловити свої аргументи і показати іншій людині, що ця ірраціональна провина. Виразне пояснення допоможе відновити відносини.

Як вибачитися, якщо людина з вами не розмовляє

На жаль, якщо ображений не йде на контакт і не каже, що його поранило чи зачепило, це може призвести до так званої «рани прихильності» чи навіть розриву стосунків. Будьте готові до того, що ви самі зможете відчути себе скривдженим або приниженим.

Читайте також:  Не дайте себе обдурити: жести, які видають брехуна

Щиро вибачитись при повному мовчанні другої людини справді складно. Іноді спроби зробити це можуть призвести до поганих наслідків: людина може розсердитися, звинуватити кривдника у відсутності емпатії чи бажання ще більше зачепити. І в цього є логічна причина: якщо вибачатися не за те, то людина почуватиметься знову ображеною, знову переживе негативний досвід.

Якщо стосунки важливі для вас, можна спробувати піти назустріч тому, кого ви образили, розговорити його. Задавайте питання, робіть все нові й нові спроби, якщо бачите, що людина сердиться. Пропонуйте поговорити про образу, промовляйте можливі причини образи, кажіть, що не хотіли робити боляче. Будьте відкриті та пам’ятайте, що це може зайняти час, пише Burninghut.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я