На Великдень, як і на багато інших свят, ми дозволяємо собі їсти більше та менш корисну їжу, ніж в інші дні. Як провести Великдень з користю для здоров’я та не дорікаючи собі за гастрономічні надмірності? Консультують запрошений експерт BENU Aptieka, сертифікований спеціаліст з харчування Лієні Сондоре та клінічний фармацевт BENU Aptieka Ілзе Приєднієце.
Великдень – це як ковток свіжого повітря після довгої зими, адже весна нарешті настала, та й літо вже не за горами! Саме тому ми хочемо відзначити це свято, не обмежуючи себе і дотримуючись усі великодні традиції.
Пасхальні традиції включають фарбування, пошук, розбивання та поїдання яєць, а також приготування різних інших страв для святкового столу та використання солодощів у великодніх заходах. Щоб почуватися добре наступного дня після свята, фахівець з харчування Лієні Сондоре та клінічний фармацевт Ілзе Приєднієце дають кілька простих порад, які допоможуть вам відзначити свято здоровішим та відповідальнішим.
Продумайте, скільки яєць варити!
Яйця є хорошим джерелом білка і дають почуття ситості, тому споживаючи і яйця, і додаткові страви, ми можемо переїсти. Дієтологи рекомендують з’їдати одне яйце на день і до семи яєць на тиждень. На Великдень ми зазвичай їмо більше одного, але якщо ми не їли яєць останні кілька днів, два або три яйця не завдадуть шкоди нашому здоров’ю. Однак слід дотримуватися помірності в їжі, особливо маленьким дітям.
Використовуйте нез’їдені яйця для приготування різноманітних страв!
Одна з великодніх традицій – ховати яйця, щоб їх шукали діти. Після того, як діти знайдуть яйця та проведуть яєчні бої, нез’їдені яйця можна додати до зеленого салату з перших весняних огірків та зелені. Це буде ситне та корисне доповнення до святкового столу. Нез’їдені яйця можна також нафарширувати сумішшю подрібненого жовтка з французькою гірчицею та каперсами. Крім того, яйця можна подати на відвареній картоплі з кількою як закуску. Якщо закуска з картоплі та яєць здається надто складною, можна бутерброди з яйцем та кількою.
Альтернатива великоднім солодощам!
У дітей Великдень асоціюється із солодкими шоколадними яйцями, цукерками чи шоколадними зайцями. Фахівець із харчування нагадує, що на свято не слід переїдати солодкого, щоб уникнути болів у шлунку та нудоти. Вона радить залучити дітей до приготування десертів, наприклад, традиційних ласощів – паски або сирних десертів з яйцями, сухофруктами та горіхами. На великодньому столі також добре виглядатимуть торт або будиночки з печива і сиру, солодкий сир з полуничним соусом або бісквітні торти або сирники, солодкий сир з полуничним соусом, буберти та мус дебесманна. При приготуванні десертів в домашніх умовах можна зменшити кількість цукру, особливо якщо додавати в десерти сухофрукти та печиво.
Фарбуйте яйця природними матеріалами!
Щоб зробити Великдень ще більш здоровим святом, клінічний фармацевт BENU Aptieka Ілзе Приєднієце радить фарбувати крашанки різними натуральними барвниками, які можна використовувати для створення найрізноманітніших кольорів великодніх яєць:
- при фарбуванні яєць у традиційному відварі цибулиння вони стають золотисто-коричневими або червонувато-коричневими.
- при використанні бурякового соку або нарізаного, натертого буряка яйця стануть рожевими;
- для отримання синіх або фіолетових яєць необхідно використовувати ягоди чорної смородини або чорниці, або капусту;
- якщо ви хочете, щоб на яйцях з’явилися цятки або візерунки, вам допоможуть листя, квіти, мох, хвойні голки, соснові голки, шматочки пряжі, рис, крупа та інші матеріали;
- для закріплення матеріалів на яйці використовуйте марлю або шматочки тканини та нитки;
- у воду при варінні яєць можна додати сіль, щоб зробити колір яскравішим і запобігти розтріскуванню шкаралупи, або нанести масло пензликом, щоб яйця блищали.