Як продовжити життя акумулятору ноутбука

15
ноутбук

Джерело живлення ноутбука – батарея. Це один із елементів пристрою, умови експлуатації якого безпосередньо впливають на зручність та автономність роботи. Поки ноутбук новий, власник рідко замислюється про необхідність правильної експлуатації батареї живлення. А коли починаються проблеми з живленням, то для батареї це найчастіше вже необоротний процес. Звичайно, акумулятор можна замінити на новий, але такий вихід недешевий. Іноді вартість батареї може сягати 50 % від ціни ноутбука. Набагато дешевше та правильніше – продовжити термін служби акумулятора. Потрібно небагато: дотримуватися кількох простих правил та рекомендацій.

Які акумулятори використовують у сучасних ноутбуках?

Зараз у техніці використовують літій-іонні акумулятори. Вони позбавлені недоліків АКБ попередніх поколінь застарілих нікель-кадмієвих батарей. У літієвих акумуляторів немає ефекту пам’яті, його можна розрядити в нуль і заряджати з будь-якого стану. Такі АКБ мають низький рівень саморозряду та можуть місяцями лежати без використання. Але все ж таки літієві акумулятори мають недоліки. Найголовніший ворог літій-іонних батарей – час. Навіть якщо дуже рідко користуватися ноутбуком, то через кілька років ви все одно помітите зниження ємності, і виявиться це зменшення часу автономної роботи.

За правильне заряджання та розрядку відповідає контролер, який є в кожному акумуляторі. Саме він не дозволяє розрядитись до надмірних значень. Контролер стежить за процесом зарядки, за температурою. Він навіть може відключити АКБ у разі несприятливих умов. Завдяки контролеру батареї служать довше.

Новим етапом у розвитку літій-іонних акумуляторів стали літій-полімерні акумулятори Li-pol, у яких як електроліт застосовується полімерний матеріал, що дозволяє створювати компактні та гнучкі батареї різноманітних форм. Розширився діапазон робочих температур акумуляторів, знизилися пожежонебезпека та вага, але помітно зросла ціна. З недоліків залишився ефект старіння акумуляторів та обмеження циклів їх заряду-розряду. В даний час понад 50% ноутбуків оснащуються літієво-полімерними акумуляторами.

Читайте також:  Вибір ігрового монітора

Читайте інструкцію

Звучить банально, але більшість власників ноутбуків цього не роблять. А виробник не просто так додає посібник до пристрою. Майже кожна інструкція містить рекомендації щодо експлуатації батареї, у тому числі рекомендації щодо заряджання та зберігання.

Крім цього, на стан акумулятора впливають і зовнішні умови користування ноутбуком, які також часто вказує виробник. Однією з таких умов є температура, за якої працює ноутбук.

Не перегрівати та не переохолоджувати ноутбук

Оптимальна температура роботи літій-іонних акумуляторів близько +20°С. Така температура вважається ідеальною для протікання електрохімічних процесів усередині АКБ. Звісно, забезпечити температуру суворо +20o°С неможливо. Тому залишається лише приблизно контролювати температуру батареї. Причому як програмними засобами, так і на дотик.

Основна мета – не допустити перегрів, саме висока температура найчастіше призводить до виходу АКБ з ладу. Як це зробити? Перше і найочевидніше — не користуватися ноутбуком у сильну спеку і під прямим сонячним промінням, наприклад, влітку на вулиці. Не варто ставити ноутбук на коліна та всілякі пледи та ковдри. Такі матеріали перешкоджають нормальній циркуляції повітря через корпус і, відповідно, ноутбук починає грітися набагато швидше. Це зрештою впливає і на батарею. Оптимальні умови роботи пристрою – рівна тверда поверхня або спеціальна підставка для охолодження.

Негативні температури нижче 0°С також негативно впливають на акумулятор. Місткість та напруга батареї падають, ноутбук починає глючити і навіть може вимкнутись. На щастя, працювати на пристрої за такої температури повітря некомфортно і людині. Тому вплив низьких температур на батарею ноутбука пов’язаний найчастіше з умовами зберігання та транспортування.

Правильно зберігати

Що потрібно зробити перед тривалим зберіганням ноутбука? Думка, що його потрібно зарядити до 100%, щоб він не розрядився в нуль під час зберігання, не зовсім вірна. Літій-іонний акумулятор оптимально зберігати при 40-50% заряджання. Саморозряд літієвих АКБ низький, лише кілька відсотків на місяць. Тому навіть при половині заряду акумулятор спокійно пролежить кілька місяців, і з ним нічого не станеться. Деякі виробники вказують рівень заряду під час зберігання. Варто дослухатися до цих рекомендацій, це точно продовжить термін роботи АКБ.

Читайте також:  Суперкомп'ютер відтворив процес появи золота в Чумацькому шляху

Важливий фактор при зберіганні – температура. Ідеал – позитивні температури до 25°С. Також варто виключити під час зберігання великих коливань температури. Це негативно впливає на АКБ і може спричинити утворення конденсату. Сухе місце зі стабільною температурою – найкращий варіант для зберігання.

Ноутбук починає сигналізувати про низький рівень заряду задовго до критичних значень. Але навіть якщо пристрій повністю витрачає заряд і відключиться, це не означає, що батарея посаджена в нуль. Контролер не допустить критичного рівня розряду. Це зроблено для продовження терміну служби батареї. Але це не означає і, що власник має не діяти. Потрібно якомога раніше поставити ноутбук на зарядку, а якщо ноутбук пролежить у такому стані кілька місяців, наслідки можуть бути вже незворотні. Найчастіше це зниження ємності і, відповідно, зниження часу автономної роботи.

Правильно заряджати

На термін життя акумулятора впливають умови заряджання. Причому дуже. Про необхідні напруги та струми зарядного пристрою подбав виробник. Якось вплинути на це власник не може. Хіба що використовувати інше зарядне, що робити не можна, якщо зарядне має інші характеристики.

Завдання власника – забезпечити правильні умови процесу зарядки. Перше, на що слід звернути увагу, – послідовність підключення. Більшість зарядок ноутбука мають дві складові: кабель і блок живлення. У якій послідовності це поєднувати? Звернемося до інструкції, іноді це вказує виробник. Найчастіше спочатку з’єднуємо кабель та блок живлення, підключаємо кабель у роз’єм ноутбука, потім вмикаємо зарядку в розетку 220 В.

Заряджати ноутбук потрібно при температурі не нижче +10°С та не вище 35°С і бажано при вимкненому стані. Звичайно, це не завжди зручно, іноді просто немає часу чекати, доки ноутбук зарядиться, але такі рекомендації деяких виробників.

Читайте також:  Вибираємо холодильник для великої сім'ї

Міфи про те, що акумулятор не можна заряджати на 100%, не відповідають дійсності. Перезаряджання акумулятора ноутбука не отримає, контролер відключить заряд навіть при підключеній зарядці. З цієї ж причини немає підстав міф про те, що не можна працювати на ноутбуці при постійно підключеній зарядці. Ноутбук при досягненні 100% заряду відключає процес зарядки і відновлює його тільки при досягненні певного рівня розряду — найчастіше близько 80%.

Висновок

Продовжити життя батареї ноутбука можна досить простими способами. Основні – не допускати перегріву і переохолодження, правильно зберігати, користуватися зарядними пристроями, що рекомендуються, і намагатися правильно заряджати ноутбук.

Вбудований контролер допомагає власнику продовжити термін життя АКБ, але деякі процеси вони вплинути що неспроможні. Таким процесом є старіння акумулятора – це властивість, властива всім акумуляторам. Вплинути на це можна лише зменшивши час користування ноутбуком, але тоді навіщо його купувати. Рекомендації на кшталт зменшення яскравості екрана, відключення звуку чи інших функцій пристрою, звісно, впливатимуть термін служби АКБ, але лише небагато. До того ж ці обмеження сильно впливають на комфорт користування ноутбуком – дивитися фільм без звуку і низькою яскравістю точно не принесе задоволення.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я