Як Ердоган маргіналізує ЛГБТ – передвиборча кампанія

69
Якби президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган досяг свого, Талії Айдін, швидше за все, не існувало б. 26-річна дівчина є кандидатом у депутати від Робочої партії турецького ТІПу – та відкрито транссексуалом. Таким чином, Айдін – одна з тих, до кого Ердоган звертається майже щодня за два тижні до парламентських та президентських виборів. «Ця нація не має ЛГБТ», – нещодавно сказав Ердоган про Туреччину, погрожуючи «подати урок» її прихильникам на виборах 14 травня.

ЛГБТ, англійська абревіатура для лесбіянок, геїв, бісексуалів та трансгендерів, є бойовим терміном для турецького президента. Ердоган може бути впевненим, що це знайде відгук у релігійно-консервативних виборців. Подібні заяви на адресу педиків не нові; Протягом багатьох років Ердоган і насамперед міністр внутрішніх справ Сулейман Сойлу нагнітали ворожий клімат проти педиків, публічно називаючи їх «збоченцями» та прирівнюючи їх, без іронії, до терористичних організацій. Це набуває барвисті форми. Нещодавно Сойлу заявив, що ЛГБТ виступають за шлюби із тваринами.

Те, що може здатися абсурдним, знаходить відгук у виборців. Влітку 2022 року, після запеклої агітації уряду, люди вийшли на вулиці кількох турецьких міст, вимагаючи, крім іншого, заборони «гей-пропаганди». Коли в березні 2023 року транс-жінка Селін Чигерчі хотіла відкрити салон краси в місті Конья, натовп зібрався перед магазином і агресивно зажадав, щоб він залишив місто.

Без страху

Кандидат у раду Айдин хоче зіткнутися саме із цим. «Я не можу змиритися з тим, що зараз я відчуваю себе в меншій безпеці, ніж у 14 років, коли люди вважали мене хлопчиком», – каже Айдін. Вона не боїться бути на увазі у суспільства як трансгендерна жінка: «Це не я мушу їх боятися, це вони повинні боятися справедливого судді в майбутньому».

Читайте також:  ЄС хоче запобігти ескалації на Близькому Сході

Але лише кілька місяців тому вона навіть не повірила б, що зможе виставити свою кандидатуру в країні, яка перебуває під владою Ердогана. Той факт, що вона все одно це робить, заслужив на «дивовижні відгуки». Самовпевнена соціалістка виступає за рівність – незалежно від класу, економічних ресурсів чи статі. Вона впевнена, що Туреччина стоїть на порозі великих змін.

Також вважає і Ойкю Дідем Айдін. Ойкю представляла інтереси багатьох гомосексуалістів у суді. За її словами, юриспруденцію в країні корумповано, а уряд політизує гомофобію, щоб залучити виборців. “У Туреччині панує атмосфера погрому, люди стають мішенями”, – говорить Ойкю Айдин.

Безславний лідер

За даними організації Transrespect, Туреччина очолює статистику європейських країн із найбільшою кількістю вбивств транссексуалів. Жінки вже значно недоставлені у політиці. За уряду Ердогана країна також вийшла з Міжнародної конвенції захисту жінок від насильства, так званої Стамбульської конвенції, під тиском релігійних кіл.

Зараз Ердоган сподівається виграти вибори за підтримки партій ісламізму, кожна з яких виступає з антифеміністськими програмами. Курдсько-ісламістська партія Hüda Par, наприклад, хоче забезпечити захист «традиційної» сім’ї від «девіантних» ідеологій, роздільне навчання дівчаток та хлопчиків та надання жінкам умов праці, що відповідають їхній «природі». Ісламістська партія «Єнід Рефах» рекламує автобус, на якому кандидатів у депутати-чоловіки зображено з фотографією, але тільки тінню кандидата-жінки.

Жінки та педики побоюються, що їхнє становище може знову погіршитися після переобрання Ердогана. Очевидно, що загрози навряд чи залишаться просто словесним виразом, але можуть перерости й у насильство, каже Деніз Алтунтас із Центру вивчення жінок та сім’ї при Університеті Кадір Хас. «Уявіть собі: Щодня політик загрожує вам у своїй промові, стверджує, що ви навіть не існуєте, називає вас загрозою для суспільства». Якщо нинішній уряд продовжить свою діяльність, то подальше обмеження прав і свобод неминуче.

Читайте також:  Вибух у пакистанській мечеті забрав життя 27 людей

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я