За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі близько мільярда людей заражається на грип. Пік активності цієї важкої вірусної інфекції посідає осінь і зиму. Через можливе тяжке перебіг хвороби грип особливо виділяють серед інших ГРВІ.
Симптоми грипу
Інтенсивність клінічних проявів і те, як довго триває грип, визначаються станом здоров’я та віком людини. Найважче переносять захворювання діти, вагітні жінки, люди похилого віку, люди з ослабленим імунітетом і хронічними захворюваннями.
Основна відмінність грипу – гострий початок: різко підвищується температура (до 38-39,5 градусів), але в першу добу відсутні катаральні явища. Спостерігаються ознаки інфекційної інтоксикації:
- головний біль
- біль у м’язах, суглобах
- чутливість до світла
- ломота у всьому тілі
- відсутність сил
На другий-третій день можуть з’явитися кашель, біль за грудиною, нежить. За відсутності ускладнень лихоманка триває 2-4 діб, і людина одужує через 7-10 днів.
Як довго заразний грип
Вірус швидко передається повітряно-краплинним шляхом. Інкубаційний період становить кілька днів, протягом якого людина вже стає заразною – до появи перших ознак і далі ще 5 днів (для дорослих) або до 7 днів (для дітей раннього віку).
Профілактика грипу
Для запобігання зараженню грипом лікарі рекомендують такі заходи:
- зміцнення імунітету
- регулярна та ретельна гігієна рук
- провітрювання приміщень
- вакцинація – за показаннями
Для посилення захисних сил організму важливе значення має здоровий спосіб життя з достатнім рівнем фізичної активності та збалансованим харчуванням, а також прийом вітамінів.
Вітаміни для профілактики грипу
В першу чергу необхідно звернути увагу на 3 головні мікроелементи, що мають імуностимулюючі властивості: вітамін С, вітамін Д і Омега-3.
Вітамін С – це водорозчинний мікронутрієнт, який наш організм не може синтезувати самостійно, тому він обов’язково має надходити з їжею. Бере участь у багатьох важливих процесах та надає такі дії:
- підвищує активність природних клітин-кілерів – особливого виду лімфоцитів, які відповідають за вроджений імунітет людини
- зміцнює мембрани клітин та перешкоджає проникненню вірусів
- нейтралізує вільні радикали, які можуть пошкодити клітини та спричинити розвиток різних захворювань, а також передчасне старіння
- скорочує тривалість вірусних інфекцій
Вітамін D виробляється у шкірі під впливом ультрафіолету. Через недостатнє перебування на сонці у багатьох людей спостерігається дефіцит цього вітаміну, тому лікарі рекомендують приймати його додатково. Головне завдання вітаміну D — сприяти всмоктуванню кальцію та фосфору, але також доведено його користь в інших напрямках:
- зміцнення імунітету, зниження ризику розвитку інфекційних захворювань
- зменшення запальних процесів в організмі
- покращення фізичної витривалості
- підтримка здоров’я серцево-судинної системи
Омега-3 поліненасичені жирні кислоти є незамінними і мають бути присутніми у раціоні людини. Вони містяться в мембранах клітин, регулюють метаболізм, а також:
- активують імунітет
- забезпечують антиоксидантний ефект
- допомагають зберегти тонус, енергію та відмінний настрій