Все про біль у спині: що допоможе полегшити стан, які мазі застосовувати

80

Останні осінні роботи в саду, згріб листя, занадто велике навантаження на тренуванні або в поході нерідко закінчуються болем у спині та суглобах. Біль відчутно ускладнює можливості рухів, тому хочеться знайти для них швидке та ефективне рішення. Однак у такій ситуації важливо не завдати ще більшої шкоди здоров’ю.

Про те, як вирішити проблему болю, розповідають невролог Veselības centru apvienība, керівник Служби неврології Яніс Медніекс та фармацевт, керівник Jaunā Torņфkalna aptieka (Mēness aptieka) Гуніта Петровиця.

Спина може хворіти майже у кожного

Болі в спині протягом життя відчувають близько 80% людей, проте лише третина звертається за допомогою до лікаря, щоб зрозуміти причину болю та позбутися її. Відомо, що невилікований біль у 25% випадків стає хронічним, з чим вже набагато складніше впоратися.

Причини болю в спині можуть бути різними: перевантаження, травми, робота, що сидить, малорухливий спосіб життя або якась хвороба. Болі можуть бути неспецифічними чи специфічними.

Неспецифічні болі – це найбільш часто зустрічається вид болю. Вони пов’язані з м’язовим дисбалансом, напругою, виникають у спині чи ділянці нирок, бувають у шийному відділі. Зазвичай, такі болі не віддаються в ноги чи руки. “Якщо немає інших серйозних захворювань, можна спробувати впоратися за допомогою фізіотерапії та лікувальної гімнастики, не приймаючи ліків”, – каже невролог Яніс Меднієкс і додає, що повністю припиняти всю фізичну активність не рекомендується, але вона має бути помірною та виконуватися обережно.

Специфічні болі в спині пов’язані зі структурою хребта, наприклад, їх може викликати грижа диска, подразнюючи нервові закінчення або запалення в міжхребцевих суглобах. “Ці болі зазвичай пекучі і віддають також у руки та ноги. Специфічні болі в спині потребують комбінованого лікування – і фізіотерапії, і виписаних лікарем медикаментів”, – пояснює невролог.

Читайте також:  Нове дослідження: одна чашка еспресо покращує роботу мозку

Безрецептурні знеболювальні таблетки та мазі

Більшість людей при болях у спині не поспішають йти до лікаря, а беруться за безрецептурні знеболювальні препарати. Симптом болю вони, можливо, зменшують, проте можуть завдати шкоди здоров’ю. “Якщо безрецептурні медикаменти – нестероїдні протизапальні засоби – приймають регулярно або тривалий час, може виникнути серйозний побічний ефект – ураження слизової оболонки шлунка”, – пояснює фармацевт Гуніта Петровиця і додає, що і застосовувані зовнішньо знеболювальні можуть викликати схожі побічні ефекти. препаратам і мазям приймати ліки, що захищають слизову оболонку шлунка. “Обов’язково потрібно пам’ятати, що вживання нестероїдних знеболюючих у великих кількостях не підвищує ефективність ліків, оскільки для кожного медикаменту встановлено максимальну концентрацію, що дає терапевтичний ефект, тривалість прийому та допустимі дози. Якщо ці умови порушуються, існує реальний ризик побічних ефектів”.

Яніс Медніекс зауважив: “При гострому болю в спині люди часто спочатку намагаються зменшити її, використовуючи нестероїдні протизапальні засоби. Так, вони можуть зменшити больовий симптом, але треба пам’ятати, що їх не слід вживати довше 7-10 днів. Якщо через тиждень все ще немає покращення, зрозуміло, що така терапія не підходить”.

Фармацевт Гуніта Петровиця у разі гострого болю радить вибирати парацетамол: “У новітніх директивах говориться, що перший вибір від болю – парацетамол, оскільки він не ушкоджує слизову оболонку шлунка. Хочу звернути увагу на те, що парацетамол нерідко присутній і, наприклад, у складі медикаментів від застуди, тому при одночасному прийомі кількох медикаментів треба вивчити їхній склад і переконатися, що не перевищено допустиму добову дозу парацетамолу”.

Яку мазь – зігрівальну чи охолодну?

Місцеві засоби – мазі і гелі – бувають із зігріваючим або охолоджуючим ефектом, тому важливіше вибрати підходяще.

Читайте також:  Артроз (гонартроз) колінного суглоба

“Локальний засіб для зменшення болю та протизапальний засіб підійде, наприклад, якщо на спину було занадто велике навантаження при виконанні будь-яких робіт у саду або в господарстві. У теплий сезон тут обов’язково варто попередити про обережність, якщо активною речовиною гелю або мазі, що застосовується сіль диклофенаку натрію, – місця, де його засіб нанесено, треба ховати від сонячних променів, щоб уникнути можливого опіку шкіри.

Мазь з ефектом, що зігріває, покращує кровообіг, її можна намазати, наприклад, після тривалої роботи за комп’ютером, якщо відчуваються болі в плечах, задній частині шиї. У свою чергу, якщо отримана травма, стане в нагоді засіб з охолоджуючим ефектом – він не дасть розвинутися запаленню, знизить ризик набряків та підшкірних крововиливів.

В аптеці також доступні знеболювальні пластирі, що містять нестероїдний протизапальний засіб та лікарські рослини – екстракт арніки, білої верби. Розслабити напружені м’язи та зняти біль можуть допомогти і препарати магнію”, – зазначає фармацевт.

Невролог Яніс Медніекс закликає: “Важливо оцінити, чи дійсно обрана самостійно знеболювальна терапія допомагає. Якщо все-таки не допомагає і вже починає обмежувати працездатність, якщо до того ж вночі біль посилюється, потрібно терміново вирушати до сімейного лікаря чи невролога. Це обов’язково потрібно робити і в тому випадку, якщо сильний біль у спині вперше з’являється після 50. Консультуйтеся з лікарями та фармацевтами, не допускайте болю в спині, м’язах, суглобах і колінах!

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я