Вождь південноафриканських зулусів Бутелєзі помер у віці 95 років

5

Помер один із найсуперечливіших діячів південноафриканської боротьби за свободу. Мангосуту «Гатша» Бутелєзі помер у суботу вранці у віці 95 років, написав президент Сиріл Рамафоса на сторінці X, колишній Twitter.

Вождь зулусів, лідер партії, а потім міністр внутрішніх справ при Нельсон Мандел був одним з останніх учасників боротьби з апартеїдом в Капській провінції, що залишилися в живих. Довгий час він вважався маяком надії і борцем за свободу, але при цьому критикувався з боку своїх колишніх союзників, а потім і противників в Африканському національному конгресі (АНК) як прихвостень уряду апартеїду.

На відміну від АНК Мандела відкидав збройну боротьбу проти расистського уряду білих апартеїдів і виступав за ненасильницьке вирішення конфліктів. Апартеїд – це державна доктрина, яка використовувалася для поділу чорних та білих у ПАР. Хоча він закликав до звільнення свого соратника Мандели, його вважали проникливим спекулянтом білого уряду апартеїду.

Боротьба за владу, внаслідок якої загинуло понад 20 000 осіб

Бутелєзі, виходець із королівської родини великого народу зулусів, вивчав історію, перш ніж очолити клан Бутелєзі в 1953 р. У 1976 р. він став главою уряду племінної області Квазулу в Наталі, яка розглядалася урядом апартеїду як автономна. Прихильники АНК, забороненого на той час у ПАР, виключили Інкатху зі свого складу, утворивши 1983 року Об’єднаний демократичний фронт (ОДФ). Конфлікт між двома угрупованнями спричинив жорстоку боротьбу за владу, в якій загинуло понад 20 тис. осіб.

Бутелєзі зберіг своє місце у парламенті до глибокої старості. Лише кілька років тому цей бородатий політик відмовився від головування у заснованій ним у 1975 році Партії свободи Інкату (ПСС).

Читайте також:  "Зелені" закликали до змін у Баварії

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :