Чи супроводжуватиметься дев’ятьма іншими представниками уряду і пробуде в Німеччині до середи. Після політичних переговорів у Берліні заплановано візит до Мюнхена. «Це буде поїздка, яка дозволить продовжити нашу дружбу та поглибити співпрацю», – йдеться у заяві прем’єр-міністра, поширеній посольством Китаю пізно ввечері в неділю після приземлення делегації у Берліні.
Шольц: “дуже важлива робоча зустріч”.
Китайська сторона готова в дусі взаємної поваги «спільно використовувати потенціал співпраці, належним чином усувати розбіжності та розбіжності та збагачувати зміст нашого всеосяжного стратегічного партнерства», – йдеться у заяві. Лі сподівається на «сильний позитивний сигнал для стабільних міжнародних промислових та виробничо-збутових ланцюжків, миру та процвітання у всьому світі».
З німецької сторони у завтрашніх консультаціях разом із Шольцем візьмуть участь вісім міністрів. Уряд Німеччини регулярно проводить подібні зустрічі з особливо близькими партнерами, такими як Франція, Іспанія або Нідерланди, або особливо важливими для нього країнами, такими як Китай, Індія або Бразилія. Урядові консультації з Китаєм – вже сьомі з моменту прем’єри у 2011 році у Берліні.
За його словами, Шольц очікує «дуже важливу робочу зустріч». Зараз слушний час, і у світі склалася така ситуація, коли обмін ідеями один з одним має особливий сенс. Головною темою стане боротьба із зміною клімату та пов’язана з цим реструктуризація економіки. Однак на порядку денному, швидше за все, буде й агресивна війна Росії проти України, в якій Китай зі своїм спеціальним посланцем Лі Хуеєм намагається виступити посередником та наполягає на переговорах.
Стурбованість правами людини та великодержавні амбіції
Уряд Німеччини розглядає Китай як партнера, конкурента та системного суперника. «Ми бачимо, що в цьому контексті елементи суперництва та конкуренції посилилися останніми роками», – йдеться у Стратегії національної безпеки, яку було затверджено кабінетом міністрів минулої середи. Крім обмеження громадянських свобод і поводження з меншинами всередині країни, у Німеччині з особливим занепокоєнням дивляться на прагнення Китаю стати великою державою в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Стратегія безпеки зустрічає однозначну критику у Китаї. Якщо будувати міжнародні відносини, «розглядаючи інших як конкурентів, суперників або навіть супротивників і перетворюючи нормальну співпрацю у питання безпеки та політики, то наш світ опиниться у вирі розколу та конфронтації», – заявив з цього приводу офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь.
Уряд Німеччини має намір представити свою власну китайську стратегію у найближчі кілька тижнів. Шольц уже був у Китаї в листопаді минулого року з інавгураційним візитом – як перший глава західного уряду після партійного з’їзду Комуністичної партії Китаю, на якому голова Сі Цзіньпін зміцнив свою владу. Як глава держави, Сі не братиме участі в урядових консультаціях у Берліні. Досі так не було заведено.