Вівсянка – у чому користь і як діє на організм? Чи потрібно її їсти щодня?

142
вівсянка

Користь вівсянки ґрунтується на тому, що вона являє собою цільнозерновий злак – завдяки наявності в складі мінералів і клітковини вівсянка є гарним прикладом продукту, що має входити в щоденний раціон у разі правильного харчування.

Вівсянка – один із перших в історії людства дієтичних продуктів. Хоча зерна вівса вживаються в їжу близько 3000 років, довгий час цей вид зернових вважали придатним насамперед для виготовлення напоїв на кшталт квасу – і як корм для домашньої худоби.

Історія вівсянки змінилася в 1870-х – коли компанія Quaker винайшла технологію виготовлення вівсяних пластівців (спершу сплющуючи зерна, потім запікаючи їх у духовці). Фактично, 1882 року вівсянка стала першим продуктом харчування, що рекламувався як готовий до вживання сніданок.

Вівсяні пластівці – коротка історія

Спочатку брати Quaker позиціонували свій продукт як корисну альтернативу сніданку для людей, які працюють, – достатньо було залити вівсяні пластівці гарячою водою або молоком. Важливо, що цей метод вживання вівсянки раніше не був відомий – цільне зерно зазвичай просто варили.

Плюс, на базі компанії Quaker існував спеціальний центр здорового харчування – де охочим схуднути призначали вівсяну дієту. Причому, вівсянка в клініці вживалася без додавання цукру – тоді як у продаж надходили солодкі пластівці.

За легендою, саме додавання цукру до складу вівсянки стало причиною сварки братів – керівник дієтичної клініки наполягав на тому, що цукру в складі бути не повинно, тоді як керівник напрямку сухих сніданків не уявляв продажу без цього інгредієнта.

Калорійність і глікемічний індекс

У середньому, 100 г сухої вівсяної крупи містять близько 390 ккал – що типово для злакових. Глікемічний індекс залежить від ступеня помелу і рівня розварювання каші, проте найчастіше варіюється в межах 50-60 одиниць. При цьому ГІ вівсянки швидкого приготування може становити 80 одиниць і вище.

Читайте також:  Без зайвих витрат! Смачні та цікаві страви із простих продуктів

Вівсянка, 100 г (до варіння):

  • калорійність – 389 ккал
  • білки – 16.9 г
  • жири – 6.9 г
  • вуглеводи – 66.3 г
  • з них клітковина – 10.6 г

Вівсянка – корисні властивості

Розмову про користь вівсянки можна звести до розмови про важливість вживання цільнозернових круп – хоча б через те, що вміст вітамінів і мінералів у вівсянці вкрай схожий на інші крупи.

Дієтологи рекомендують щодня вживати цільнозернові крупи – одночасно скорочуючи вживання пшеничного борошна вищого ґатунку (у процесі рафінування з нього видаляються вітаміни та клітковина).

Інакше кажучи, користь вівсянки цілком можна порівняти з користю гречки або перловки – але істотно переважує користь білого рису, хліба або рафінованих вуглеводів.

Особливий вид клітковини

Незважаючи на вищесказане, вівсянка все ж відрізняється від більшості інших злакових – до її складу входить рідкісний вид нерозчинної клітковини (бета-глюкан).

Завдяки здатності поглинати воду, у шлунку бета-глюкан перетворюється на подобу гелю – формуючи стабільне насичення і забезпечуючи живлення мікрофлорі.

Згідно з правилами маркування продуктів харчування в ЄС, наявність бета-глюкану в складі достатньо для використання фрази “знижує рівень холестерину в крові”.

Як діє на організм?

Користь вівсянки для організму проявляється в разі регулярного вживання в адекватних кількостях (наприклад, тарілка каші) – помилково чекати помітного ефекту від чайної ложки вівсяної крупи, яку вживають раз на тиждень.

вівсянка

Імовірно, здатність дії на організм ґрунтується насамперед на вмісті клітковини і на пов’язаному з цим механічному факторі – перетворюючись на гель, бета-глюкан ефективніше заповнює шлунок, ніж “суха” їжа.

Чи потрібно їсти вівсянку щодня?

За словами дієтологів, правильне харчування будується на вживанні таких категорій продуктів:

  • всілякі овочі та бобові культури (горох, сочевиця);
  • свіжі фрукти (близько 2-3 штук на день);
  • цільнозернові злакові;
  • м’ясо з низьким вмістом жиру; риба, яйця, тофу, горіхи і насіння;
  • знежирені молочні продукти (або їхні рослинні аналоги).
Читайте також:  Насичені жири — чому продукти харчування, що їх містять, краще обмежити?

Власне, вівсянка – приклад доступного і легкого у вживанні цільнозернового злаку. Вона, безумовно, може входити в повсякденний раціон за умови правильного харчування.

Висновок

Користь вівсянки ґрунтується на тому, що вона являє собою цільнозерновий злак – завдяки наявності у складі мінералів і клітковини вівсянка є гарним прикладом продукту, який має входити до щоденного раціону за правильного харчування.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я