Україна давно просила Вашингтон про найкраще озброєння – тепер до неї прибули танки та нові ракети. Останні були негайно розгорнуті. Новини з першого погляду.
Війна в Україні: Нове озброєння від США
Україна отримала від США нове важке озброєння Президент України Володимир Зеленський підтвердив учора ввечері отримання та перше розгортання американських ракет ATACMS. Водночас «Голос Америки» повідомив, що Київ отримав обіцяний 31 важкий основний бойовий танк Abrams із запасів США.
Крім того, Зеленський подякував президенту США Джо Байдену за підтримку та підтвердив, що досягнуті домовленості виконуватимуться «дуже ретельно». «ATACMS довели свою ефективність», – сказав він у своєму вечірньому відеозверненні. За повідомленнями українських та американських ЗМІ, сьогодні вранці ЗРК ATACMS вперше були застосовані при атаках на два аеропорти на сході України, які під контролем російських окупантів.
Україна: знищено дев’ять російських гелікоптерів
Київ запросив цей комплекс озброєнь (у перекладі з англійської – армійський тактичний ракетний комплекс) якийсь час тому. За даними українських джерел, учора в ході атак на аеродроми поблизу міст Луганськ та Бердянськ було знищено дев’ять гелікоптерів.
Крім того, було знищено спеціальну техніку, зенітну пускову установку та арсенали озброєнь, повідомили в Telegram представники армійського спецназу в Києві. Також було пошкоджено злітно-посадкові смуги. Увечері командувач української армії Валерій Салушний розмістив у Telegram коротке відео, на якому, за його словами, відображено запуск ракет ATACMS для атаки російських авіабаз.
За даними оборонного підрядника Lockheed Martin, ракети ATACMS, що запускаються із землі за наземними цілями, мають дальність до 300 км і дуже вражають цілі. Проте, як повідомляють газети «Нью-Йорк Таймс» та «Вашингтон Пост» із посиланням на офіційних представників уряду США, ракети, які зараз постачаються Києву, є дросельними моделями.
Оснащення України ракетами викликає побоювання, що вони можуть бути використані і для ударів по об’єктах на території Росії. З цієї причини США та інші західні партнери довго нерішуче реагували на вимоги Києва. Однак Зеленський стверджує, що його країна не планує використовувати ракети для атаки Москви чи інших цілей на території Росії.
Зеленський бачить успіхи на фронті
Після засідання українського Генштабу Зеленський наголосив на успіхах своїх військ у боротьбі з російськими окупантами. “Результати є”, – сказав він учора, не повідомивши подробиць. Незадовго до цього українське військове керівництво повідомило нові успіхи на місцевості в центральному районі України – Запорізькій області. Крім того, російські позиції там було відсунуто майже на кілометр. Незалежно підтвердити цю інформацію не вдалося.
Київ очікує швидких переговорів щодо вступу до ЄС
Київ розраховує, що перші переговори щодо прийому України до ЄС відбудуться до кінця року. До того ж, учора Зеленський заявив, що Верховна Рада ухвалила необхідну для цього постанову, і тепер він чекає на підписання юридичного документа. «Наше завдання залишається незмінним: Ми хочемо бути готовими до початку переговорів щодо членства України в ЄС цього року», – сказав він. Україна, у свою чергу, очікує від лідерів країн ЄС на політичне рішення про початок переговорів.
І Україна, і її невеликий сусід Молдова набули статусу кандидатів у члени ЄС у червні 2022 року. Крім того, у грудні має бути прийняте рішення про те, чи розпочинати переговори про вступ до ЄС із цими двома країнами. Нещодавно голова Ради ЄС Шарль Мішель заявив, що ЄС має бути готовий прийняти до своїх лав такі країни, як Україна, до 2030 року.
Парламент ЄС підтримав виділення 50 млрд. євро на допомогу Україні
Європейський парламент також підтримує плани щодо виділення мільярдів євро на нову допомогу зруйнованій війною Україні. Проте хоче, щоби на ці цілі були використані заморожені російські активи. Зокрема, йдеться про суму 50 млрд. євро, яку нещодавно запропонувала Комісія ЄС. Ці кошти мають піти на відновлення та модернізацію країни у період з 2024 по 2027 рік, про що парламент ЄС оголосив учора у Страсбурзі.
Це буде важливо сьогодні
Сьогодні та завтра міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров відвідає Північну Корею. Очікується, що під час цього візиту Лавров також займеться підготовкою поїздки президента Росії Володимира Путіна до Пхеньяна. Північна Корея піддається міжнародній критиці за постачання зброї для агресивної війни Путіна проти України.