У розпал війни президент Зеленський відправив у відставку міністра оборони Резнікова. Він розраховує на новий старт. Новий кандидат уже є. Новини з першого погляду.
Війна в Україні: Догляд Резнікова
Догляд Резнікова: Президент України Володимир Зеленський звільнив свого міністра оборони і у розпал контрнаступу тепер хоче бачити на посаді молодого політика Рустема Умерова.
Він запропонує 41-річного голову Фонду держмайна парламенту як наступника зміщеного Олексія Резнікова, оголосив учора Зеленський у своєму вечірньому відеозверненні. Відхід Резнікова очікувався вже давно.
Підприємець та інвестор Умеров, кримський татарин за походженням, вже багато років виступає за звільнення чорноморського півострова Крим, який Росія анексувала у 2014 році, порушуючи міжнародне право.
Як новий міністр оборони він матиме менший вплив на перебіг нинішнього контрнаступу; відповідальність за це лежить на Зеленському як головнокомандувачі збройних сил та генералітету. На Умерова в основному ляже фінансування армії, оснащення її озброєнням та боєприпасами, а також постачання.
Померов вважається експертом у галузі фінансів
Як і у багатьох кримських татар, батьки Умерова були депортовані з Криму за радянського диктатора Йосипа Сталіна. За даними українських ЗМІ, Умеров був стипендіатом американської програми для майбутніх лідерів (FLEX) та вважається експертом у галузі фінансів. Після роботи в парламенті України з 2019 по 2022 рік він рік тому був призначений головою державного агентства з управління активами.
Політик також є заступником голови «Кримської платформи» – щорічного форуму, присвяченого реінтеграції півострова до складу України. Не в останню чергу він виступає за обмін політв’язнів та військовополонених у Криму, повідомляють українські ЗМІ. Торішнього серпня 2021 року Зеленський вручив йому орден «За заслуги перед Батьківщиною».
Усунення Резнікова з посади очікувалося давно
За словами Зеленського, Рєзніков пропрацював на посаді міністра оборони 550 днів від початку агресивної війни Росії.
«Я вважаю, що міністерству потрібні нові підходи та інші формати взаємодії з військовослужбовцями та суспільством загалом»– Сказав президент.
Резніков обіймав посаду міністра оборони з листопада 2021 року. Україна захищається від російського вторгнення вже понад 18 місяців.
Питання про відставку Резнікова обговорювалося ще взимку минулого року. Проте політик, який зазнав критики після скандалів у його відомстві, не думав про добровільну відставку. На початку лютого Резніков заявив, що піде лише в тому випадку, якщо Зеленський попросить його про це. «Жоден чиновник не залишається на своїй посаді назавжди»– Додав він.
Серед низки скандалів та справ у Міноборони в епоху Резнікова – відставка його заступника В’ячеслава Шаповалова. Він був змушений піти у відставку взимку через закупівлю за завищеними цінами продуктів харчування для військовослужбовців. Крім того, за повідомленнями ЗМІ, гроші було присвоєно під час будівництва казарм. Рєзніков завжди заперечував ці звинувачення. Очевидно, метою було «підірвати довіру до міністерства оборони у дуже важливий момент», – Заявив він у той час. Україна вважається однією з найкорумпованіших країн Європи.
Українські ЗМІ неодноразово – і все частіше останніми днями – повідомляли про те, що відхід 57-річного Резнікова не за горами. Сам міністр останнім часом неодноразово заявляв, що готовий піти, але заміну йому доведеться шукати. Він розмовляв із Зеленським про іншу посаду. Наприклад, вакантна посада посла у Лондоні.
Рєзніков: військова допомога у розмірі 100 млрд дол.
У своєму останньому інтерв’ю на посаді міністра оборони Рєзніков назвав суму військової допомоги, наданої Україні західними союзниками на сьогоднішній день, близько 100 млрд. доларів США (близько 93 млрд. євро), у тому числі майже 60 млрд. доларів США від США. Ці гроші було витрачено на озброєння, військову техніку та боєприпаси, повідомив він в інтерв’ю державному інформаційному агентству «Укрінформ».
Крім того, Україна також отримує мільярдну допомогу від Заходу, наприклад для фінансування державного бюджету. Резніков також підтвердив, що обіцяні Заходом винищувачі F‑16 мають бути готовими до перекидання до прифронтової зони навесні.
Зеленський подякував Макрону за підтримку
Зеленський під час телефонної розмови подякував президентові Франції Еммануелю Макрону за надану військову допомогу. За словами Зеленського, у Франції також проходять навчання українські льотчики, що дозволить зробити міжнародну винищувальну коаліцію ще потужнішою. З Макроном також було обговорено такі пакети допомоги. Подробиці Зеленський не повідомив.
Було також досягнуто домовленості щодо участі Франції та французьких компаній в Українському форумі оборонної промисловості. Країна хоче стати одним із найбільших виробників зброї у світі. За офіційною інформацією, Україна зараз виробляє також ракети великої дальності та потужні безпілотники та хоче експортувати їх після закінчення війни.
Що стає важливим сьогодні
Українські війська продовжують контрнаступ з метою звільнення від російської окупації районів на півдні та сході країни.
Крім того, в російському чорноморському місті Сочі проходить зустріч глави Кремля Володимира Путіна і президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана, який виступає посередником у війні між Москвою і Києвом. Очікується, що на переговорах обговорюватиметься питання про поновлення угоди про відвантаження українського зерна через Чорне море.