Президент України Володимир Зеленський передбачив падіння російського керівництва після поразки у агресивній війні. «Київ і всі наші міста, вся наша Україна покладе край історії московського деспотизму, який дуже довгий час поневолював різні народи», – сказав він у своєму щоденному відеозверненні.
Демонстрація сили та впевненості у собі
Главу держави можна було побачити не в екранованій залі, як завжди, а у вечірньому світлі на вулиці перед офісом президента у Києві. У день народження Києва поява просто неба, ймовірно, також була знайома для Москви, що українці не хочуть бути наляканими.
Українським ППО вдалося майже повністю відбити одну з найбільших атак російських безпілотників із початку війни, сказав Зеленський. Таким чином, Росія намагалася зіпсувати Києву день народження. Але Київ уже пережив різні звірства у своїй історії, і він також переживе російські атаки та не дозволить їм завоювати його, сказав 45-річний Зеленський. За його словами, така зброя як безпілотники «Шахед» не врятує російських правителів. Оскільки Росія зневажає життя та культуру, вона може лише програти війну, передбачив він.
Масована нічна атака безпілотників на Україну
Напередодні ввечері Росія завдала однієї із найпотужніших за останні місяці атак безпілотників на Україну. Було зареєстровано рекордну кількість безпілотників-камікадзе – 54, повідомила прес-служба ВПС України у Telegram учора вранці. Хоча, за даними влади, 52 безпілотні літальні апарати були збиті, є один загиблий і один поранений. Згідно з повідомленням, атака була спрямована в основному на столицю Київ, але кілька житлових будинків у великому місті Житомирі також були вражені.
Зеленський вводить у парламенті санкції проти Ірану
На тлі атак безпілотників, що тривають, Зеленський ввів санкції терміном на 50 років проти Ірану. Про це вчора повідомило державне інформаційне агентство «Уніан» із посиланням на законодавчу ініціативу президента, яка надійшла до українського парламенту. Під заборону потрапляє торгівля військовим обладнанням і так званими товарами подвійного призначення, які можуть використовуватися як у цивільних, так і військових цілях.
Крім того, Україна також хоче припинити свої економічні та фінансові зобов’язання перед Іраном та запобігти експорту капіталу до Ісламської Республіки. Також пропонується заборона на передачу технологій та інвестиції до Ірану. Очікується, що український парламент схвалить це рішення, яке вже було затверджено Радою національної безпеки.
Україна звинувачує Іран у наданні допомоги зброєю Росії. За її словами, для своїх атак Москва переважно використовує безпілотники іранського типу Shahed. Іран це заперечує.
Вітання з Москви та Києва до Анкари.
Тим часом і Зеленський, і голова Кремля Володимир Путін привітали президента Туреччини Тайіпа Реджепа Ердогана з переобранням. Путін привітав свого колегу ще до закінчення підрахунку голосів. «Перемога на виборах стала закономірним результатом Вашої самовідданої роботи на посту глави держави Турецької Республіки, – йдеться в опублікованій учора вітальній телеграмі Кремля. Перемога на виборах також свідчить про підтримку турецьким народом курсу на «національний суверенітет та незалежну зовнішню політику».
Путін подякував Ердогану за побудову добрих двосторонніх відносин між двома країнами. Росія готова продовжувати співпрацю як з двосторонніх, так і міжнародних питань, запевнив глава Кремля.
Для Росії Туреччина є важливим партнером у світлі західних санкцій. Москва побоювалася, що після перемоги на виборах опозиції Туреччина ще більше повернеться у бік Заходу і тим самим посилить міжнародну ізоляцію Росії.
Однак Туреччина підтримує добрі стосунки не лише з Росією, а й із охопленою війною Україною. За посередництвом Анкари та Організації Об’єднаних Націй Москва та Київ уклали зернову угоду минулого літа, яка поклала край російській блокаді українських морських портів. Нещодавно, в середині травня, Росія продовжила цю угоду на два місяці.
Що стає важливим сьогодні
Російські наймані сили “Вагнер” продовжують виведення військ зі східноукраїнського міста Бахмут. Цілком зруйноване місто має перейти під контроль регулярних російських частин до червня. Водночас, Україна продовжує не здавати місто.
У той час як в Україні продовжуються бойові дії, політична увага звернена на північ: Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр відвідує сусідню з Росією Литву і зустрічається з солдатами Бундесверу, які там розміщені. Тим часом держсекретар США Ентоні Блінкен вирушає до Швеції – ця країна прагне вступити до Нато. Ці візити також сприймаються як сигнал для Росії.