“Віфлеєм цього року сумний”

22

Різдво на Святій Землі цього року скасовано – принаймні майже. Війна між Ізраїлем та ХАМАС стрясає регіон. Ті, хто може, збираються на свята невеликими гуртами.

Війна на Близькому Сході – Жодних різдвяних прикрас на Святій Землі: «Віфлеєм цього року сумний»

Поруч із вівтарем лежить купа каміння, оточена дерев'яними фігурками. У центрі лежить лялька, загорнута у чорно-білий палестинський шарф, як видно на фотографіях. За словами пастора Мунтера Іссака, члени Євангелічно-лютеранської різдвяної церкви в Віфлеємі хотіли згадати про дітей, похованих під уламками у секторі Газа. “Ідея в тому, що Христос народився серед пригноблених і тих, хто страждає сьогодні”. Цього року інсталяція замінить різдвяну ялинку.

Віфлеєм на півдні Західного берега річки Йордан – за переказами, місце народження Ісуса Христа – є одним із найсвятіших місць для християн. Маси туристів зазвичай стікаються у Старе місто та у всесвітньо відому церкву Різдва Христового на Різдво. Але цього року війна у Газі затьмарює Різдво на Святій Землі.

Різдвяної ялинки в Єрусалимі немає через війну на Близькому Сході

Велика різдвяна ялина, яка зазвичай стоїть перед церквою Різдва Христового під час Адвенту, відсутня. Глави єрусалимських церков ще у листопаді вирішили, що через війну на Святій Землі не буде різдвяних прикрас.

Тим не менш, північна меса у Віфлеємі за участю латинського патріарха Єрусалима, кардинала П'єрбаттісти Піццабалли, має відбутися в ніч проти 25 грудня. «Віфлеєм цього року сумний», – каже парафіяльний священик Мунтер Ісак, чия церква знаходиться лише за кілька хвилин ходьби від храму Різдва Христового. «Ми все сумуємо та страждаємо через те, що відбувається в Газі».

Війна була викликана найстрашнішою бійнею в історії Ізраїлю, влаштованої терористами руху ісламізму ХАМАС та інших угруповань 7 жовтня в Ізраїлі біля кордону із сектором Газа. Було вбито понад 1200 людей. У відповідь Ізраїль завдав масованих авіаударів, а з кінця жовтня почав наземний наступ у цьому районі. За даними управління охорони здоров'я, контрольованого ісламістським рухом ХАМАС, на сьогоднішній день загинуло понад 18 тисяч осіб.

Читайте також:  Майамі готується до виступу Трампа у суді

Складна ситуація для християн у Газі

Пастор Мунтер Ісак каже, що жителі Віфлеєму також бояться, що війна пошириться. Крім того, існує сильний економічний тиск, оскільки багато людей працюють у сфері туризму. За словами палестинців, доступ до міста вкрай обмежений через блокпости ізраїльської армії.

Ізраїль захопив Західний берег річки Йордан та Східний Єрусалим під час Шестиденної війни 1967 року. Палестинці вимагають створення цих територій власної держави зі столицею в Східному Єрусалимі. Віфлеєм знаходиться під керуванням палестинців, але під'їзні шляхи до нього можуть бути заблоковані Ізраїлем.

На Святій Землі християни становлять лише незначну меншість: у секторі Газа проживає близько 1 000 християн із загального населення 2,2 мільйона людей. В Ізраїлі християни становлять трохи менше двох відсотків із приблизно 10 мільйонів громадян. На Західному березі річки Йордан вони становлять близько 1,5 відсотка приблизно від 3,2 мільйона палестинців.

Найбільш складна ситуація для християн склалася в охопленому війною секторі Гази. Хайтам Саба щороку готувався до Різдва разом зі своєю родиною з чотирьох людей, купуючи прикраси, новий одяг та солодощі. Потім вони разом відзначали свято у грецькій православній церкві у старому місті Гази, – розповідає 29-річний чоловік.

Але цього року йому довелося сховатися у церкві разом із сусідами-мусульманами, щоб захистити себе від ізраїльських авіаударів, каже він. За словами представників церкви, у жовтні вона зазнала ізраїльського авіаудару. За його словами, загинули 18 людей, які шукали притулку.

Ні різдвяних ялинок, ні туризму

Чотири християнини були вбиті під час різанини в Ізраїлі 7 жовтня – 21 християнина було вбито в секторі Газа з початку війни, за словами отця Никодима Шнабеля, настоятеля Успенського абатства в Єрусалимі.

Читайте також:  Масштаб трагедії усвідомлюється лише зараз

У Старому місті Єрусалима з його маленькими магазинчиками також немає ілюмінованих ялинок, різдвяних прикрас та звичайних мас різдвяних туристів. Натомість цього року люди святкують Різдво невеликими групами, каже Шнабель. «Все, що релігійно, має місце, все, що відрізано – це те, що довкола», – каже чернець-бенедиктинець. «Йдеться про інтимне Різдво, в центрі якого – народження Ісуса Христа». Чи буде ялинка в церкві на Різдво, доки не вирішено.

Абатство Дормітіо з магазином, кафетерієм та церквою відкрито. Проводяться церковні служби та концерти. «Я хочу, щоб люди відчували, що коли вони переступають поріг цього місця, з них знімається вантаж», – каже він. Концерти також добре відвідуються: 200–300 слухачів.

Як і щороку, напередодні Різдва ченці хочуть пройти до церкви Різдва Христового у Віфлеємі. Вони завжди несуть із собою сувій із іменами людей, які просять їх про це. Цього року вперше на сувої є імена загиблих людей – жертв 7 жовтня і війни, що послідувала за ним, як пояснює Шнабель. Християн, мусульман та євреїв. На прохання їхніх родичів. Монах каже: «Кампанія за назвою імен дає втіху багатьом».

Джерело: www.stern.de

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я