Відмова від вільної торгівлі загрожує зростанням цін

9

Центральними чинниками змін є геополітична напруга між США та Китаєм, а також наслідки агресивної війни Росії проти України.

СОТ: Відмова від вільної торгівлі загрожує зростанням цін

Глава СОТ Нгозі Оконджо-Івеала попереджає про негативні наслідки у випадку, якщо відмова від вільної торгівлі на світовому рівні. Спочатку наслідки можуть бути настільки очевидні у зв’язку з активізацією промислової діяльності в деяких країнах. «Але згодом це відчуватиметься у вигляді втрати конкуренції, зростання цін та витрат», – заявила голова Світової організації торгівлі (СОТ) в інтерв’ю газеті Deutsche Presse-Agentur. Після десятиліть зростання світової торгівлі та глобалізації наразі намітився зустрічний рух. Центральними чинниками цього є геополітична напруга між США та Китаєм, а також наслідки агресивної війни Росії проти України. Ознаками такого розвитку подій можна вважати недавнє зниження китайського експорту та імпорту до США.

Прикладом переосмислення глобальних ланцюжків поставок можуть бути спроби повернути виробництво мікросхем у США та Західну Європу, щоб знизити ризик збоїв в умовах напруженості у відносинах з Китаєм щодо Тайваню. Саме звідти надходить більша частина напівпровідників, а також майже всі найсучасніші мікросхеми.

За словами Оконджо-Івеала, у таких ситуаціях переміщення частини ланцюжків постачання «неминуча». Неправильно, коли один продукт виробляється на 90% одному місці і від нього залежать все. «Ми маємо знизити концентрацію виробництва в деяких місцях, але ми не хочемо, щоб відбулися зміни у структурі інвестицій, які свідчать про те, що торгівля більше не є такою тісно інтегрованою».

Попередження про наслідки

«Щойно інвестиції та ланцюжки поставок порушилися, це не так просто виправити», – попередила Оконджо-Івеала. Вона висловила сподівання, що нинішня геополітична напруга не призведе до скорочення торгівлі між великими країнами чи блоками країн. Це зробить світову економіку менш стійкою до криз, наголосила голова СОТ. Наприклад, Ефіопія залежала від пшениці з України, але швидко отримала заміну зі США та Аргентини, коли торік постачання скоротилося через російське вторгнення. «Ми були приємно вражені тим, наскільки стійкою виявилася торгівля».

Читайте також:  Зі столиці Катару виселяють робітників

За словами Оконджо-Івеала, нинішні потрясіння в ланцюжках поставок – це «можливість інтегрувати країни, які залишилися осторонь». В даний час, коли виробничі потужності виводяться з Китаю, вони зазвичай прямують до Індії, В’єтнаму або Індонезії. Але чому б не в Бангладеш, Камбоджі чи Лаосі – чи в Сенегалі, Руанді чи Південній Африці, – сказала глава СОТ: «Це був би інший вид глобалізації, ніж той, який ми бачили досі».

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :