Вчорашня людина чи завтрашня? Майбутнє Джонсона невизначено

15
Преса Рівне

Драма повертається до Лондона. Несподіваною відставкою з посади члена парламенту та гнівними висловлюваннями колишній прем’єр-міністр Борис Джонсон розколов свою Консервативну партію і піддав британський уряд черговому випробуванню.

Хоча у вихідні пролунали перші заклики до дострокових загальних виборів, глава уряду Ріші Сунак може мати справу з окопною війною всередині своєї партії. Майбутнє Джонсона залишається невизначеним.

У п’ятницю Джонсон оголосив, що він негайно йде у відставку з посади члена парламенту – принаймні на даний момент, зазначив він. Причиною цього, мабуть, є те, що, на думку парламентського комітету, консерватор збрехав Палаті громад у справі «Partygate» про незаконні вечірки під час закритих приміщень на Даунінг-стріт. Запропоноване покарання: десятиденне звільнення з посади – достатньо, щоб теоретично викликати додаткові вибори у північно-західному виборчому окрузі Джонсона у Лондоні. Потім екс-прем’єр подав у відставку, що означає, що наразі буде проведено автоматичне голосування.

Звіт комітету ще не опубліковано. Але слова Джонсона не залишають сумнівів у тому, якого висновку мали дійти члени парламенту: 58-річний Джонсон стверджує, що він отримав листа від комітету, в якому ясно говорилося, що вони мають намір використати процедуру, щоб змусити його залишити парламент. Тепер комітет планує зібратися у понеділок та оперативно опублікувати звіт.

Критика поведінки під час пандемії

Під час пандемії корони урядовці неодноразово збиралися на Даунінг-стріт та у влади для святкування з алкоголем та музикою, що суперечило правилам. Джонсону та Сунаку довелося заплатити штраф за участь в одному заході. Комітет розслідує, чи збрехав Джонсон парламенту про цей скандал. Вибухонебезпечним є те, що більшість членів комітету – торі, тобто колеги Джонсона по партії.

Однак це не завадило Джонсону осипати свою заяву про відставку гнівними нападками з усіх боків. У кращій манері Дональда Трампа він звинуватив комітет у тому, що той об’єднався у «полюванні на відьом» проти нього як помста за Brexit, що він діє «антидемократичним» чином і, крім того, є «судом кенгуру». Комітет не надав жодного «уривка» доказів його неправомірних дій.

Читайте також:  Мільйони на повернення? Борис Джонсон отримав велику пожертву

Непряма критика Сунака

Джонсон побічно не залишив гарного відгуку про Сунака, свого наступника. Коли він залишав Даунінг-стріт влітку 2022 року – до цього його підштовхнула парламентська група після серії скандалів – опозиційна лейбористська партія мала лише невелику перевагу в опитуваннях. Тепер він значно збільшився.

Сунак поки що ніяк не прокоментував відставку Джонсона. Однак тепер він може зіткнутися із серйозними наслідками нових сварок. У Лондоні ходять чутки, що й інші члени парламенту готуються піти у відставку – союзник Джонсона Найджел Адамс уже оголосив про свою відставку через Twitter у суботу. Надін Дорріс, ще одна близька довірена особа екс-прем’єра, вже склала свій мандат незадовго до оголошення про відставку Джонсона. Якщо ці випадки множитимуться – а разом із ними і додаткові вибори на відповідні місця – це станеться у невідповідний час для Сунаку, коли рейтинги виборців будуть низькими.

Опозиція позиціонує себе

Опозиція вже позиціонує себе, щоб відібрати у консерваторів спочатку місця на додаткових виборах, а потім і владу в уряді. У зв’язку з трьома відставками торі протягом 24 годин лідер лейбористів Кейр Стармер зажадав, щоб Сунак нарешті знайшов свою опору і відправив країну на вибори. Лідер опозиційних ліберал-демократів Ед Дейві також закликав до нових виборів.

У вихідні політичний Лондон ламав голову над тим, яка тактика стояла за кроком Джонсона. Деякі коментатори припустили, що він хотів запобігти відстороненню від виборів. Зрештою, не виключено, що блискучий переможець виборів 2019 року знову балотуватиметься на загальних виборах, намічених на 2024 рік.

“Як ви могли здогадатися, Борис Джонсон навряд чи зникне в невідомості”, – оцінив кореспондент Бі-бі-сі Кріс Мейсон. За його словами, деякі в партії вважають, що Джонсону прийшов кінець, інші вважають, що до цього ще далеко.

Читайте також:  Телепродюсер оселилася в порожній лондонській лікарні

Найкраща позиція для повернення?

Соратник Джонсона Джейкоб Ріс-Могг написав у газеті Mail on Sunday, що це безперечно не кінець Джонсона в британській політиці. Навпаки, за його словами, цей драматичний крок ставить його у найкраще становище для повернення на посаду лідера партії, якщо ця посада звільниться. Він попередив керівництво Торі, щоб вони не перегороджували Джонсону шлях до нового мандата. «Будь-яка спроба зробити це розколе нашу тендітну партійну єдність і приведе до консерваторів у громадянську війну».

Міністр енергетики Грант Шаппс, навпаки, зауважив в ефірі Sky News, що Джонсон пішов із політичної сцени, подавши у відставку. Він сказав, що світ відійшов від драматичних часів Brexit та Корони, і Британія переживає спокійніший період у Сунаку. Кореспондент Sky News Роб Пауелл розпізнав у цих заявах сигнал уряду про те, що Джонсон – «людина вчорашнього дня». У короткостроковій перспективі, сказав він, існує ризик більшої нестабільності серед торі. «Але в довгостроковій перспективі це говорить про ширшу надію уряду на те, що цей нерівний період може призвести до відходу Бориса Джонсона з центральної сцени разом із психодрамою, яка так часто супроводжує його».

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я